Kultura

Michał Górczyński

Twórca całkowicie oddany muzyce w jej najróżniejszych przejawach, objawiający niesłabnącą chęć poszukiwań i (r)ewolucji.

Michał Górczyński urodził się w 1977 roku. Jeszcze na studiach otrzymał z zespołem Trio wyróżnienie na I Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja i możliwość nagrań dla Polskiego Radia. W 2003 ukończył klasę klarnetu w warszawskiej Akademii Muzycznej. Rok wcześniej założył wraz z absolwentami uczelni swojej, gdańskiej i bydgoskiej uczelni kameralny zespół Kwartludium.

Jako wykonawca współpracuje z kompozytorami współczesnymi (m.in. Paweł Mykietyn), artystami związanymi z teatrem (m.in. Lech Jankowski, Artur Lisem i jego Teatr Plastyczny Makata), klasycznymi orkiestrami (m.in. pod dyrekcją Jacka Kasprzyka, Rudigera Bohna i Jerzego Maksymiuka), ale i muzykami ludowymi (poezje kurpiowskiee na klarnet basowy, skrzypce, dudy, lirę korbową). By przybliżyć możliwości swojego instrumentu, nagrał unikalny katalog brzmień, stylów i efektów, który udostępnia zainteresowanym. Wraz z prowadzonym przez siebie zespołem Kwartludium zamawia i prawykonuje utwory młodych, obiecujących polskich kompozytorów (m.in. Aleksandra Gryka, Aleksander Kościów, Wojciech Ziemowit Zych, Adam Falkiewicz, Jan Duszyński). Kwartludium wystąpiło na wielu prestiżowych festiwalach, a w końcu 2007 roku planuje wydać płytę w oficynie DUX. Sam Górczyński nagrał już cztery albumy, z zespołami: Boys Band Trio „Curvatura Grande" (2000) i Pink Freud „Zawijasy" (2000) oraz dwie impowizowane pozycje legendarnym tubistą Zdzisławem Piernikiem, „Górczyński / Piernik" (2001) i „Energa One" (2005). Właśnie jako improwizator jest ostatnio najbardziej czynny, mając na swoim koncie występy z m.in. Mikołajem Trzaską, Peterem Kowaldem, Scannerem, Andrzejem Izdebskim, Michałem Gosem, Markiem Rogulskim. Od 1998 roku rozwija swoją koncepcję „survival-performance" opartą na ciągle rozwijanym, natchnionym Manifeście Energistycznym: jako performer, twórca programu pedagogicznego i autor publikacji.

Michał Górczyński jest całkowicie oddany muzyce w jej najróżniejszych przejawach, we wszystkich objawiając - mimo 30. urodzin w tym roku - niesłabnącą chęć poszukiwań i (r)ewolucji. Nie przeszkadza mu to być oddanym mężem skrzypaczki Dagny Sadkowskiej (też Kwartludium) i ojcem cudownej Idy. Wydaje się mieć niespożytą energię i wyobraźnię. Perfekcyjnie łączy w swojej praktyce trudne sonorystyczne czy graficzne kompozycje z free improvisation, udowadniając, że w dobrej muzyce naprawdę nie ma granic.


SURVIVAL PERFORMANCE - fotoreportaż

Muzyka i słowo: Michał Górczyński; zdjęcia i montaż: Jan Topolski

Wykorzystano: nr 46, 3, 12, 16, 18, 21 i 49 z płyty zawierającej próbki brzmienia klarnetu basowego, skompilowanej przez Michała Górczyńskiego pt. „Deformity for Expression. Tribute to Francis Bacon" w roku 2006 oraz fragmenty wywiadu z numeru 3/2005 magazynu „Glissando".

Zdjęcia powstały: w mieszkaniu artysty 23 kwietnia 2007 roku.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną