Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Samotny jak Szwed?

Recenzja filmu: „Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini

Szwedzcy hipisi poszukujący kontaktu z ludźmi – paradoksalnie – wynoszą się do lasu. Szwedzcy hipisi poszukujący kontaktu z ludźmi – paradoksalnie – wynoszą się do lasu. Against Gravity / materiały prasowe
Samotnicy skontrastowani zostają z rodzinami imigrantów, którzy dopiero uczą się skandynawskich obyczajów.

Reżyser Erik Gandini (wcześniejsze filmy „Gitmo”, „Wideokracja”) jest w połowie Szwedem, w połowie Włochem. Kiedy zamieszkał w Szwecji, już jako dorosły człowiek, zetknął się z kultem niezależności jednostki, który w połączeniu ze wsparciem państwa socjalnego ma powodować samotność i wykluczenie. Gandini twierdzi, że nie sprawdziła się szwedzka teoria miłości – manifest polityczny sprzed 40 lat, mówiący o tym, że niezależność finansowa wszystkich pełnoletnich członków rodziny będzie fundamentem autentycznych relacji międzyludzkich. Ciekawie się to ogląda w Polsce, która wzmacnia model rodziny blisko narodu – co ciekawe, w roli obrońcy tradycyjnych rodzinnych współzależności w dokumencie pojawia się prof. Zygmunt Bauman.

Problem ze „Szwedzką teorią miłości” jest taki, że Gandini nie wykłada porządnie swojego założenia, nie wyważa sytuacji Szwedów. Podaje nawet czasem interesujące, ale skrajne i sensacyjne przykłady opisywanej samotności. Jest tu więc agencja rządowa, która zajmuje się odszukiwaniem rodzin samobójców znalezionych w mieszkaniach dopiero parę lat po śmierci (rachunki opłacane były automatycznie), ale nie słyszymy o wcześniejszych doświadczeniach życiowych, usposobieniu czy motywacjach takich ludzi (a tą drogą poszedł dobry dokument Carol Morley „Dreams of a Life”). Samotnicy skontrastowani zostają z rodzinami imigrantów, którzy dopiero uczą się skandynawskich obyczajów. Ale o doświadczeniach tej grupy ludzi, którym Gandini z automatu przypisuje kultywowanie wartości rodzinnych, autor filmu też niewiele znaczącego ma do powiedzenia.

Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini, prod. Szwecja, 76 min

Polityka 6.2017 (3097) z dnia 07.02.2017; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Samotny jak Szwed?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną