Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Lekka przestępczość

Recenzja filmu: „Złodziejaszki”, reż. Hirokazu Koreeda

Rodzinę „Złodziejaszków” grają: (od lewej) Sakura Andô, Miyu Sasaki, Kairi Jyo, Lily Franky, Mayu Matsuoka i Kirin Kiki. Rodzinę „Złodziejaszków” grają: (od lewej) Sakura Andô, Miyu Sasaki, Kairi Jyo, Lily Franky, Mayu Matsuoka i Kirin Kiki. PMPG Polskie Media / materiały prasowe
Nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Złodziejaszki” są misternym i pełnym tajemnic filmem.

Pracownik budowy Osamu Shibata (Lily Franky) razem z kilkuletnim Shotą (Kairi Jyo) kradną z supermarketu jedzenie na kolację. Shota jako dziecko jest poza podejrzeniami ochrony, kradnąc, powtarza więc pokazane mu przez Osamu gesty, a ten rozgrzesza go później i tłumaczy mu, że nie robi nic złego, bo rzeczy w sklepie nie należą jeszcze do nikogo. W drodze powrotnej zabierają ze sobą Yuri (Miyu Sasaki), dziewczynkę, która uciekła od poważnie zaniedbujących ją rodziców. Osamu znów przekonująco argumentuje, że skoro nie wezmą za nią żadnego okupu, to nie będzie to porwanie. A Yuri lepiej zaopiekują się trzy kobiety, które same w nietypowy sposób dokładają się do skromnego domowego budżetu: żona Osamu, Nobuyo (Sakura Andô), okrada klientów pralni, w której pracuje, młoda Aki (Mayu Matsuoka) występuje w peep-show, a jej babcia Hatsue (Kirin Kiki) nadal wyciąga czasem pieniądze od nowej rodziny byłego, zmarłego już męża. Wszyscy razem są naprawdę szczęśliwi, choć nagły zwrot akcji nada zupełnie inne znaczenie temu, co wcześniej się działo, i spotęguje wrażenie, że zależności między bohaterami do jasnych nie należą. Nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Złodziejaszki” są misternym i pełnym tajemnic filmem. Jednak mimo całej złożoności i inteligencji, z jaką snuje swoją opowieść reżyser Hirokazu Koreeda, nie okazuje się ona ani rasową tragedią rodzinną, ani społecznym dramatem. Może dlatego, że Koreeda nie pokazuje problemów wprost, choć historię Osamu i pozostałych oparł na prawdziwych wydarzeniach i chociaż w filmie wyraźnie motywuje go niesprawny system pomocy społecznej, pozostawiający ludzi samym sobie, karzący, ale niewyciągający z biedy. Dla japońskiego reżysera równie istotne są jednak lekkość i ciepło, trudniejsze do uchwycenia, bo wyrażane drobnymi gestami.

Złodziejaszki (Manbiki Kazoku), reż. Hirokazu Koreeda, prod. Japonia 2018, 121 min

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekka przestępczość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną