Muzyka

Instrument Chopina

Recenzja płyty: Krzysztof Książek, „Chopin. Koncert fortepianowy f-moll, Mazurki, Ballada/Kurpiński. Fuga i Koda B-dur”

materiały prasowe
Całości słucha się z przyjemnością.

Nowa płyta NIFC w serii The Real Chopin to pierwsza rejestracja brzmienia nowo zbudowanej przez Paula McNulty’ego kopii instrumentu Fryderyka Buchholtza, warszawskiego budowniczego fortepianów z 1825 r. Taki właśnie instrument znajdował się w posiadaniu młodego Fryderyka Chopina, na nim też dokonał on prawykonania swojego Koncertu f-moll. Współczesne pierwsze dźwięki zarejestrowane na buchholtzu wydobył z powodzeniem Krzysztof Książek, ale początek płyty może nas zaskoczyć. Usłyszymy melodię Mazurka Dąbrowskiego, a po chwili zauważymy, że ona nie jest na trzy, tylko na cztery i, co więcej, jest tematem regularnej fugi w stylu barokowym. Takie dzieło popełnił Karol Kurpiński – to on właśnie dyrygował wspomnianym prawykonaniem Koncertu f-moll. Co do samego koncertu, znajdziemy tu jego wersję na jeden fortepian, którą Chopin prezentował w bardziej kameralnym otoczeniu. Z czasów warszawskich są tu jeszcze urocze Mazurki op. 7, a już z czasów paryskich – Ballada F-dur i Nokturn fis-moll. Brzmienie fortepianu, w oryginale dość niewielkie, w nagraniu zostało sportretowane w sposób intymny i jest całkiem ładne. Całości słucha się z przyjemnością.

Krzysztof Książek, Chopin. Koncert fortepianowy f-moll, Mazurki, Ballada/Kurpiński. Fuga i Koda B-dur, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Instrument Chopina"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną