Amatorzy tornad i huraganów

Buszujący w burzy
Życie łowców burz wiruje wokół superkomórek, szelfów, błyskawic, trąb powietrznych. Ta fascynacja często zaczyna się od strachu.
Burza nad Warszawą
Jarosław Talacha/EAST NEWS

Burza nad Warszawą

Deszcz jest ciepły. Gruby, ale nieobiecujący. W wysłużonym fordzie focusie na osiedlowym parkingu kilkaset metrów od świebodzińskiego monumentu Chrystusa Króla siedzi lokalna burzowa ekipa pościgowa – Piotr Korcz, 23-letni informatyk, oraz Robert Michalski, o rok młodszy pracownik branży medycznej. Szyby parują, panuje atmosfera oczekiwania. Na kolanach Roberta tablet, migają zakładki z odświeżanymi mapami i wykresami pogody. – Jesteśmy na głodzie – informuje Piotr. – Trzy tygodnie bez burzy to jak na środek lata stanowczo za długo.

Sytuacja z godz. 15 jest następująca: pojedyncze błyski nad Warszawą, na razie nie sposób przewidzieć, czy będą miały swój elektryzujący ciąg dalszy w miarę przesuwania się na zachód. Z kolei nad Berlinem i okolicami łupie całkiem porządnie, z tym że przewidywana trasa tej komórki burzowej biegnie akurat na południowy zachód, więc jeżeli dziś nad Świebodzin i okolice mają nadciągnąć błyski i grzmoty, to tylko ze wschodu.

Optymizm łowców w kwestii lokalnej burzy ma swoje twarde uzasadnienie, choćby w wyliczeniach stowarzyszenia Estofex, grupującego międzynarodowe towarzystwo dyplomowanych meteorologów oraz zwykłych maniaków ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wymieniają informacje na temat nadchodzących zagrożeń, starają się przewidzieć ich szlak, publikują ostrzeżenia w rodzaju: zamknij okna, schowaj auto przed gradem, uciekaj z otwartych przestrzeni, z akwenów. Jeśli chodzi konkretnie o burze nad lubuskim, Estofex wydał drugi stopień ostrzeżenia w trzystopniowej skali. – Bez powodu tego nie robią. Pewnie się doczekamy – zaciera ręce Robert, zerkając na tablet.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną