Z tymi paszportami można podróżować w najdalsze zakątki świata
Da się podróżować bez wiz – przekonują twórcy dorocznego rankingu „najmocniejszych” paszportów świata. Polski dokument pozwala np. wybrać się swobodnie do 137 krajów.
.
Arton Capital/mat. pr.

.

Mieszkańcy różnych państw z różną swobodą poruszają się po świecie. To zróżnicowanie najlepiej oddaje ranking mocy paszportów, przygotowywany i uaktualniany corocznie przez firmę doradztwa finansowego Arton Capital.

Najmocniejszą pozycję w rankingu zajmują ex aequo Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Obywatele z paszportami tych krajów mogą podróżować bez kłopotu aż do 147 innych państw świata. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, Francja oraz Korea Południowa – ich mieszkańcy mogą się wybrać do 145 krajów. Ostatnie miejsce na podium przypada Włochom i Szwedom, którzy z paszportami udadzą się do 144 miejsc na świecie.

Polacy zamykają pierwszą dziesiątkę – nasze paszporty upoważniają do wycieczek i wyjazdów do 137 krajów. Podobne prawa mają Słowacy.

Europejskie granice rozszczelniły się dla nas w 2007 r., kiedy Polska przystąpiła do strefy Schengen. Od tamtej pory państwa Unii Europejskiej stoją dla nas (przynajmniej w tym aspekcie) otworem. W stosunku do poprzedniego roku awansowaliśmy o trzy pozycje. Tylko w 2014 r. otworzyły się dla nas granice np. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zaczęły stawiać na turystykę. A Polakom pozwoliły zaoszczędzić 480 zł i wysiłki starania o wizy.

I choć niezmiennie ubolewamy nad koniecznością ubiegania się o wizy do Stanów Zjednoczonych, ranking uświadamia, w o ile gorszym położeniu znajdują się np. Palestyna (tutaj paszport pozwala na podróże do… 28 krajów) czy Afganistan (38).

Los Palestyny, która zajmuje w rankingu ostatnie miejsce, podzielają Południowy Sudan, Wyspy Salomona, Republika Związku Mjanmy oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Tych pięć krajów proponuje swoim obywatelom paszporty, które zezwalają na podróże do zaledwie 28 państw. Tu prawo do wyjazdów jest najbardziej restrykcyjne, obowiązują wizy.

*

Pierwsza dziesiątka zestawienia – obywatele tych państw mogą wybrać się z paszportem do największej liczby krajów:
1. USA i Wielka Brytania (147 otwartych granic)
2. Francja, Korea Południowa, Niemcy (145)
3. Włochy i Szwecja (144)
4. Dania, Singapur, Finlandia, Japonia, Luksemburg, Holandia (143)
5. Szwajcaria (142)
6. Hiszpania, Norwegia, Irlandia, Belgia, Portugalia (141)
7. Kanada, Grecja, Austria, Malezja (140)
8. Nowa Zelandia (139)
9. Czechy, Australia, Węgry (138)
10. Polska, Słowacja (137)

Ostatnia dziesiątka zestawienia – tutaj paszporty upoważniają do wyjazdów do najmniejszej liczby państw:
71. Pakistan (46)
72. Czad (45)
73. Kambodża, Liban, Korea Północna, Gabon (44)
74. Angola, Rwanda (43)
75. Timor Wschodni, Madagaskar (42)
76. Jemen, Kosowo, Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska (41)
77. Bhutan, Gwinea Równikowa, Komory, Burundi (40)
78. Erytrea, Somalia (39)
79. Irak, Dżibuti, Afganistan, Nepal, Etiopia (38)
80. Wyspy Salomona, Republika Związku Mjanmy oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Południowy Sudan, Palestyna (37)

*

Twórcy rankingu proponują przy okazji jeszcze jeden punkt widzenia – podział paszportów ze względu na ich kolorystykę. Wedle ich obserwacji dominują odcienie czerwieni (te są najliczniejsze), zieleni i niebieskiego.

Paszporty mają zbliżony kolor zwykle ze względu na sojuszników. Polski dokument – podobnie jak inne paszporty krajów UE – mieni się burgundem.

.
Arton Capital/mat. pr.

.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną