Ludzie i style

Mamy ósmy medal w Rio. Zapaśniczka Monika Michalik zdobywa brąz

Stanislav Krasilnikov/TASS / Forum
Monika Michalik pokonała Rosjankę Innę Trażukową 6:3.

Przed czterema laty w Londynie Michalik przegrała walkę na tym poziomie i ostatecznie zajęła piąte miejsce. Michalik przyznała po walce, że towarzyszyły jej wielkie emocje. Gdy dowiedziała się, że w decydującej walce jej przeciwniczką będzie właśnie Rosjanka, popłakała się w szatni, bo przypomniała sobie swoją porażkę z Londynu: – Cztery lata temu przegrałam decydującą walkę i to właśnie z Rosjanką. Wiedziałam zatem, jak to jest ponieść porażkę na takim etapie, ale nie wiedziałam, jak to jest wygrać. Nie miałam wyjścia. Musiałam zwyciężyć. Spełnił się mój sen – mówiła dziennikarzom po walce.

Podczas igrzysk w Rio zawodniczka miała zdecydowanie więcej szczęścia. Wprawdzie w 1/8 finału przegrała z Japonką Risako Kawai, ale udało się jej wystąpić w repasażach, w których pokonała Łotyszkę Anastasiję Grigorjevą 5:2. To otworzyło jej drogę do walki o trzecie miejsce. W kategorii do 63 kg wygrała Japonka Risako Kawai, a srebro wywalczyła Maryja Mamaszuk z Białorusi.

Brąz w Rio to największy sukces Michalik w dotychczasowej karierze (ma trzy brązowe medale Mistrzostw Świata i 10 Mistrzostw Europy, w tym trzy złote). Jest żołnierzem Sił Powietrznych w stopniu starszego szeregowego i dwukrotnie zdobyła srebrny medal w wojskowych mistrzostwach świata.

Monika Michalik ma 36 lat. Jest zawodniczką klubu Grunwald Poznań. Nie myśli jeszcze o zakończeniu kariery.

Mniej szczęścia mięli inni startujący w Rio tego dnia Polacy. M.in. Maria Andrejczyk, która w eliminacjach rzutu oszczepem była najlepsza i wynikiem 67,11 m ustanowiła rekord Polski. W finale zabrakło jej zaledwie 2 cm, żeby znaleźć się na podium. Z kolei złoty medalista igrzysk w Pekinie i Londynie w pchnięciu kulą Tomasz Majewski w Rio zajął szóste miejsce.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną