Ludzie i style

Mamy ósmy medal w Rio. Zapaśniczka Monika Michalik zdobywa brąz

Stanislav Krasilnikov/TASS / Forum
Monika Michalik pokonała Rosjankę Innę Trażukową 6:3.

Przed czterema laty w Londynie Michalik przegrała walkę na tym poziomie i ostatecznie zajęła piąte miejsce. Michalik przyznała po walce, że towarzyszyły jej wielkie emocje. Gdy dowiedziała się, że w decydującej walce jej przeciwniczką będzie właśnie Rosjanka, popłakała się w szatni, bo przypomniała sobie swoją porażkę z Londynu: – Cztery lata temu przegrałam decydującą walkę i to właśnie z Rosjanką. Wiedziałam zatem, jak to jest ponieść porażkę na takim etapie, ale nie wiedziałam, jak to jest wygrać. Nie miałam wyjścia. Musiałam zwyciężyć. Spełnił się mój sen – mówiła dziennikarzom po walce.

Podczas igrzysk w Rio zawodniczka miała zdecydowanie więcej szczęścia. Wprawdzie w 1/8 finału przegrała z Japonką Risako Kawai, ale udało się jej wystąpić w repasażach, w których pokonała Łotyszkę Anastasiję Grigorjevą 5:2. To otworzyło jej drogę do walki o trzecie miejsce. W kategorii do 63 kg wygrała Japonka Risako Kawai, a srebro wywalczyła Maryja Mamaszuk z Białorusi.

Brąz w Rio to największy sukces Michalik w dotychczasowej karierze (ma trzy brązowe medale Mistrzostw Świata i 10 Mistrzostw Europy, w tym trzy złote). Jest żołnierzem Sił Powietrznych w stopniu starszego szeregowego i dwukrotnie zdobyła srebrny medal w wojskowych mistrzostwach świata.

Monika Michalik ma 36 lat. Jest zawodniczką klubu Grunwald Poznań. Nie myśli jeszcze o zakończeniu kariery.

Mniej szczęścia mięli inni startujący w Rio tego dnia Polacy. M.in. Maria Andrejczyk, która w eliminacjach rzutu oszczepem była najlepsza i wynikiem 67,11 m ustanowiła rekord Polski. W finale zabrakło jej zaledwie 2 cm, żeby znaleźć się na podium. Z kolei złoty medalista igrzysk w Pekinie i Londynie w pchnięciu kulą Tomasz Majewski w Rio zajął szóste miejsce.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną