Laura Wasser: specjalistka od rozwodów gwiazd

Anioł Angeliny
Brad Pitt i Angelina Jolie – tych bohaterów zapowiadanego rozwodu stulecia dobrze znamy. Pora poznać postać drugiego planu – Laurę Wasser, najlepszą w Kalifornii adwokat od problemów rodzinnych.
Portal newsowy TMZ w ciągu kilkunastu godzin ujawnił skany dokumentów rozwodowych, które Angelina Jolie złożyła w sądzie.
Forum

Portal newsowy TMZ w ciągu kilkunastu godzin ujawnił skany dokumentów rozwodowych, które Angelina Jolie złożyła w sądzie.

Laura Allison Wasser ma inicjały L.A.W., co po angielsku oznacza „prawo”.
Kevork Djansezian/Getty Images

Laura Allison Wasser ma inicjały L.A.W., co po angielsku oznacza „prawo”.

audio

AudioPolityka Urszula Schwarzenberg Czerny - Anioł Angeliny

Papiery rozwodowe Angelina Jolie złożyła w połowie września, na początku tygodnia, na minutę przed zamknięciem na noc budynku Los Angeles Superior Court – sądu, gdzie kończy się większość nieszczęśliwych małżeństw zawieranych przez osoby wpływowe z Hollywood. Nietypowo wyglądała ta nagła prośba o anulowanie małżeństwa z Bradem Pittem. Ponieważ dokumenty rozwodowe są w Kalifornii powszechnie dostępne, znani amerykańscy aktorzy, sportowcy i muzycy zazwyczaj występują o rozwód w piątki po południu, kiedy usypia na weekend cykl newsowy. Najczęściej robią to wtedy, gdy ich dzieci mają dłuższą przerwę w zajęciach szkolnych. Albo gdy rozstający się rodzice mogą podpiąć się pod przetaczającą się przez media inną głośną sprawę rozwodową, gwarantującą im trochę mniejsze zainteresowanie. Rozpad związku może mieć wpływ na ich reputację i w efekcie na późniejszy rozwój kariery.

Jolie, która nigdy nie zatrudniła agenta piaru, ominęła również tradycyjną, łatwą do kontrolowania ścieżkę medialną – oficjalne stanowisko o rozwodzie w kolorowych amerykańskich tygodnikach „People” czy „US Weekly” (w obu przypadkach numery trafiły do druku przed złożeniem pozwu). Nie miała najwyraźniej problemu z tym, że informacja od razu trafiła do sieci, gdzie odtąd analizowane są nawet drobne sygnały dotyczące rozpadu wpływowego związku aktorów. Portal newsowy poświęcony show-biznesowi TMZ, który prawdopodobnie opłaca niektórych pracowników wzmiankowanego sądu w Los Angeles, w ciągu kilkunastu godzin ujawnił więc skany dokumentów rozwodowych. Wyświetlił też kilka tekstów opartych na wypowiedziach bliskich aktorce anonimowych źródeł (przygotowanych prawdopodobnie we współpracy z prawnikami i ze specami od wizerunku), które miały przekonać opinię publiczną, że wystąpienie przez Jolie o nieprzyznawanie jej przez sąd alimentów i pełną opiekę nad szóstką dzieci z 12-letniego związku Jolie-Pitt jest zasadne.

850 dol. za godzinę

Duże zainteresowanie mediów i próba kontrolowania przekazu medialnego to jedyne aspekty, które odróżniają rozwody megagwiazd od zwykłego postępowania sądowego. Wobec rozwodu wszyscy są równi – twierdzi Laura Wasser, adwokat wynajęta przez Jolie, która chroni psyche, reputację i sekrety finansowe amerykańskich gwiazd tak skutecznie, że przez TMZ nazwana została disso queen, czyli królową od kończenia małżeństw. Do klientów podchodzi z empatią. „Niezależnie od tego, czy chodzi o to »Kto przejdzie ze mną po czerwonym dywanie na Oscarach?«, czy o to »Kto pójdzie ze mną na wigilię firmową?«, lęki i wątpliwości ludzi są takie same” – mówiła o rozwodzących się małżonkach w „The Telegraph”.

Ale nie wszyscy mogą liczyć na jej pomoc. W Stanach co roku przeprowadza się milion rozwodów (za serią dokumentalną Vice „Love Industries”), co daje jeden rozwód co 36 sekund, 2,4 tys. dziennie i 16,8 tys. w ciągu tygodnia. Jest dużo złamanych serc, więc prawo rodzinne, które jest zdaniem Wasser eufemizmem dla „spraw rozwodowych”, to jedna z najbardziej dochodowych dziedzin przynoszących w Stanach rocznie 50 mld dol. zysku. A Wasser, która ma 47 lat i status wspólnika w firmie Wasser, Cooperman&Mandles specjalizującej się w sprawach rodzinnych, należy do ścisłej czołówki amerykańskich prawników operujących w tych mętnych wodach.

W Kalifornii uzyskanie rozwodu trwa od 6 do 12 miesięcy. Wasser bierze 25 tys. dol. zaliczki i 850 dol. za godzinę pracy. Jeżeli jej potencjalny klient ma na koncie mniej niż 10 mln dol., najczęściej odsyłany jest więc do innej firmy prawniczej (choć Wasser w wolnym czasie angażuje się m.in. w działanie fundacji udzielającej bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom przemocy domowej). W biurze kancelarii na 12. piętrze w starym, szarym wieżowcu w Los Angeles Wasser trzyma co prawda pudełko chusteczek, ale obok stoi odlany ze złota ręczny granat. „Mogłabym powiedzieć, że najważniejsza jest dla mnie świadomość, że ludzie ułożyli sobie po rozwodzie życie, ale od jednego klienta dostałam rolexa z różowego złota i to jest nadal jeden z najlepszych prezentów” – mówiła Wasser show-bizowej stacji telewizyjnej Entertainment Tonight.

Córka adwokata

Bariera 10 mln dol. nie oznacza, że prawnicy w firmie Wasser mają dużo wolnego czasu. Przeciwnie – bogacze rozwodzą się w południowej Kalifornii cały czas. Większość klientów korzysta z usług firmy kilkakrotnie, a prawnikom ciężko jest w subtelny sposób uprzedzić, że kolejny partner na życie też będzie poważną pomyłką. „Nie da się tego w dobry sposób przekazać” – mówi w artykule agencji Bloomberg Wasser, która przecież reprezentowała już raz Jolie, kiedy aktorka wystąpiła o rozwód z Billym Bobem Thorntonem. Poza tym pracowała dla Denise Richards (rozwód z Charlie Sheenem), Steviego Wondera (dwukrotnie), Marii Shriver (Arnold Schwarzenegger) i co najmniej trzech sióstr Kardashian.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną