Najczęstsze porady, jakich wysłuchują zakochani
W wielu sprawach – miłosnych także – lubimy widzieć się w roli ekspertów. Na takich wyrastają (słusznie lub nie) internetowi publicyści.
Rémi Walle/Unsplash

Internet jest kopalnią dobrych rad. Nic więc dziwnego, że zanim poprosimy o pomoc specjalistę albo przynajmniej kogoś zaufanego – lubimy posłuchać (albo przeczytać), co mają do powiedzenia rozmaici eksperci, którzy swoje podpowiedzi kroją zwykle pod jak najszerszą wirtualną publiczność.

Warto im zaufać? Nie zawsze. W sprawach zdrowotnych – rzecz niby oczywista – nie należy zdawać się na internetowe zestawienia objawów, które mogą się złożyć na wiele różnych dolegliwości. Zapominamy czasem, że ze sprawami miłosnymi jest podobnie, a zestawy norm właściwe jednym związkom, w innych relacjach zupełnie się nie sprawdzają. Nawet jeśli tworzy się je na podstawie badań i statystyk.

A skoro o statystykach mowa – internetowe poradniki też lubią się powtarzać. Świetnie to wyłapał zespół grafika Davida McCandlessa, twórcy strony „Information is Beautiful”, słynącej z tego, że przedstawia różne dane za pomocą estetycznych, możliwie szczegółowych infografik. Grupa z „Information is Beautiful” prześledziła więc różne portale pod kątem porad, jakich udzielają parom. Wzięła pod lupę i serwisy informacyjne, jak „Hufftington Post”, i naukowe, jak „PsychCentral”, i modowe, jak „Elle”. Źródeł było w sumie 25. Co radzono zakochanym? Najczęściej następujące rzeczy:

.
Information is beautiful/mat. pr.

.

(powiększ obrazek)

Największą czcionką oznaczono te porady, które pojawiały się w sieci najczęściej. A wśród nich takie mądrości jak: niech związek będzie przygodą. Zadbajcie o to, żeby mieć czas wyłącznie dla siebie. Miejcie dla siebie empatię. Nie obwiniajcie się. Nauczcie się naprawdę słuchać. Dużo się dotykajcie. Nie próbujcie się nawzajem naprawiać ani zmieniać.

Porady to zwykle celne, choć trudno je odnieść do każdego rodzaju relacji i uznać za uniwersalne. Dziennikarze z „Information is Beautiful” użyli różnych kolorów, żeby oddać charakter tych porad:

.
Information is beautiful/mat. pr.

.

Mamy więc porady pragmatyczne, związane ze sferą seksualną, rozrywkowe, odnoszące się do szacunku, mądrości, dojrzałości i zabawy. W efekcie zaś przepis na związek idealny.

Który, rzecz jasna, nie istnieje. Dlatego zamiast zdawać się na sieciowych ekspertów – którzy wróżą czasem jak z horoskopów – zasugerujemy lekturę Poradnika Psychologicznego POLITYKI poświęconego miłości i jej niejednoznacznym przejawom: Wszystko o miłości. Zawsze też można zdać się na siebie.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj