Zanim podejmiesz jakąkolwiek emocjonalną decyzję, zadaj sobie 4 pytania
Skutki decyzji podejmowanych pod wpływem chwili mogą się okazać nieprzyjemne i trudne do przewidzenia. Dlatego warto je najpierw przemyśleć. W bardzo konkretny sposób.
Zanim podejmiesz jakąkolwiek emocjonalną decyzję, zadaj sobie 4 pytania.
Caleb Ekeroth/Unsplash

Zanim podejmiesz jakąkolwiek emocjonalną decyzję, zadaj sobie 4 pytania.

Działanie w tzw. afekcie – czyli pod wpływem emocji, szybkie, rzadko przemyślane – może zgubić. Zwłaszcza że skutki swoich decyzji nie zawsze da się cofnąć. Nie namawiamy, rzecz jasna, żeby różne sprawy możliwie odwlekać albo całkiem zrezygnować ze spontaniczności. Pewnym sprawom należałoby jednak dać więcej czasu.

Każdego dnia podejmujemy podobno 35 tys. (!) decyzji. W tym drobne, takie jak ta, w co się ubrać albo które miejsce zająć podczas służbowego spotkania – pisze Melody Wilding, specjalistka od behawioryzmu, w tekście opublikowanym w serwisie Quartz. A prócz decyzji wydajemy też koło 200 osądów! Dlatego rozmaici naukowcy biją na alarm, ostrzegając, że grozi nam od czasu do czasu przeciążenie informacjami. Kiedy brak nam już energii i kiedy odpoczywamy zbyt krótko i zbyt rzadko – możemy mieć kłopot z podjęciem właściwych decyzji. Co może dotyczyć, rzecz jasna, spraw błahych (jak rezygnacja z wizyty w siłowni), ale też znacznie ważniejszych (jak wzniecenie kłótni z kimś dla nas ważnym).

Kluczowy jest zatem nasz komfort psychiczny – i poziom zaspokojenia podstawowych potrzeb. Melody Wilding przytacza na poparcie tej tezy badanie, z którego wynika, że głodni sędziowie okazują się mniej łaskawi dla podejrzanych i osób oczekujących wyroków. Najłagodniejsze wyroki zapadają więc rano, tuż po… śniadaniu. A stają się surowsze wraz z upływem czasu, rosnącym stresem i zmęczeniem.

Czyli – konkluduje publicystka – zanim podejmiemy dowolną decyzję, powinniśmy dobrze się sobie przyjrzeć, a przede wszystkim poznać swoje ograniczenia. Wilding proponuje konkretne rozwiązanie – metodę HALT. To akronim od słów hungry, angry, lonely, tired (kolejno: głodny, zły, samotny, zmęczony).

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj