Ludzie i style

Jak rozzłościć każdego Europejczyka? Odpowiedzi na jednej mapie

Wygląda na to, że najbardziej nie lubimy stereotypów. Oraz zwykłych pomyłek.

Nie lubimy, kiedy nasz kraj jest postrzegany przez pryzmat pewnych cech, chyba że są pozytywne (jak mityczna polska gościnność). Nie lubimy też, kiedy cechy tzw. narodu są przenoszone na poszczególne jednostki. Widać to zwłaszcza za granicą. „Zimno ci? Przecież mieszkasz na północy!” – słyszą Polacy od mieszkańców krajów położonych nieco bliżej równika.

To samo dałoby się odnieść do osób innych narodowości. Niewiele jest na mapie miejsc, które z czegoś by nie słynęły albo nie przywodziłyby pewnych skojarzeń: kulturowych, historycznych, politycznych. Autorzy poniższej mapy sugerują, że poza stereotypami (czy wręcz uprzedzeniami) Europejczyków złoszczą właśnie skojarzenia. Jedne i drugie są ze sobą zresztą powiązane.

Mapę polecamy postudiować samodzielnie. Widać jednak, że na Niemcy kładzie się cień doświadczeń hitlerowskich. Rosjanie nie chcą być kojarzeni ze środowiskiem LGBT. Szwedzi – z terroryzmem. Norwegowie – ze Szwedami.

A co denerwuje Polaków? Przypisywana Polsce flaga Monako. Kolory się co prawda zgadzają, ale kolejność pasów już niekoniecznie. Czy rzeczywiście nieznajomość polskich symboli narodowych tak nas w obcokrajowcach irytuje? Kwestia dyskusyjna i pocieszająca zarazem – moglibyśmy kojarzyć się gorzej.

mat. pr.Mapa skojarzeń

(powiększ mapę)

Mapę opublikował serwis Maps on the Web.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama