Ludzie i style

Postanowienie Zuckerberga 2018 rok? Naprawić Facebooka

Mark Zuckerberg, szef Facebooka Mark Zuckerberg, szef Facebooka Anthony Quintano / Flickr CC by 2.0
Szef Facebooka od 2009 roku podejmuje wyzwania, z których wiele udaje mu się zrealizować.

Mark Zuckerberg poinformował właśnie, że jego osobistym wyzwaniem na 2018 rok będzie „naprawa Facebooka”. Wpis pojawił się (jakżeby inaczej) na jego koncie w tym medium społecznościowym. „Świat jest zaniepokojony i podzielony, a Facebook ma wiele do zrobienia” – uważa Zuckerberg.

Jak Zuckerberg chce naprawić Facebooka?

Chodzi o lepszą ochronę przed agresywnymi treściami, obronę przed ingerencją państw oraz oddanie technologii w ręce zwykłych ludzi, bo – jak twierdzi Zuckerberg – właśnie taką obietnicę Facebook im złożył. „Wielu z nas zwróciło się ku nowym technologiom, wierząc, że będzie to narzędzie decentralizacji systemu, które odda władzę w ręce każdego z nas. Dzisiaj coraz mniej osób w to wierzy, widząc, że technologie raczej skupiają władzę w rękach elit, niż ją decentralizują” – pisze Zuckerberg. Jego zdaniem szyfrowanie i kryptowaluty mogą odwrócić ten trend, spróbuje więc wykorzystać je na Facebooku.

W 2018 roku Zuckerberg skupi się na naprawie wspomnianych kwestii. „Nie zapobiegniemy wszelkim błędom, ale obecnie popełniamy zbyt wiele błędów, wymuszając naszą politykę i zapobiegając niewłaściwemu użyciu naszych narzędzi”.

Ostatecznie chodzi przecież o to, by – jak mówi Zuckerberg – czas spędzony na Facebooku nie był czasem straconym.

Facebook musi zmierzyć się z ogromnym problemem, jakim jest zalew fake newsów w sieci. W USA firma była krytykowana za umożliwienie Rosji przeprowadzenia kampanii dezinformującej przed wyborami w 2016 roku, co w pośredni sposób przyczyniło się do zwycięstwa Donalda Trumpa w walce o urząd prezydenta.

Obecnie wiele krajów, jak Francja czy Niemcy, podejmuje konkretne działania na rzecz walki z fałszywymi informacjami w sieci. W Niemczech nowe prawo nakazuje mediom społecznościowym, takim jak Facebook czy Twitter, usuwać treści nawołujące do nienawiści pod groźbą wysokich kar.

W zeszłym roku Facebook zarobił „na czysto” 16 mld dolarów. Wpływy z samej sprzedaży wyniosły 36 mld (dane za 12 miesięcy na koniec września 2016).

Dotychczasowe postanowienia noworoczne Zuckerberga (od 2009 roku do dziś)

– Noszenie krawata każdego dnia
– Przyswojenie języka mandaryńskiego
– Wegetarianizm, a jeśli jedzenie mięsa, to tylko pochodzącego ze zwierzęcia, które sam zabił
– Lepszy kontakt z pracownikami i lepsze zrozumienie Facebooka na najbardziej szczegółowym poziomie
– Spotkanie z jedną osobą dziennie spoza Facebooka
– Wysyłanie osobistych podziękowań do każdego, kto zmienił świat na lepsze
– Czytanie jednej książki co drugi tydzień
– Zbudowanie prostej sztucznej inteligencji do obsługi domu.

Czy udało się je zrealizować? Co do krawata wiemy, że podstawą garderoby Zuckerberga są identyczne zestawy szarych T-shirtów. Wiadomo też, że szef Facebooka przeczytał 25 książek, nauczył się mandaryńskiego, odwiedził każdy stan USA, a także przebiegł 365 mil.

źródła: BBC, Bussiness Insider, Reuters

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016
Reklama