Mark Zuckerberg poinformował właśnie, że jego osobistym wyzwaniem na 2018 rok będzie „naprawa Facebooka”. Wpis pojawił się (jakżeby inaczej) na jego koncie w tym medium społecznościowym. „Świat jest zaniepokojony i podzielony, a Facebook ma wiele do zrobienia” – uważa Zuckerberg.
Jak Zuckerberg chce naprawić Facebooka?
Chodzi o lepszą ochronę przed agresywnymi treściami, obronę przed ingerencją państw oraz oddanie technologii w ręce zwykłych ludzi, bo – jak twierdzi Zuckerberg – właśnie taką obietnicę Facebook im złożył. „Wielu z nas zwróciło się ku nowym technologiom, wierząc, że będzie to narzędzie decentralizacji systemu, które odda władzę w ręce każdego z nas. Dzisiaj coraz mniej osób w to wierzy, widząc, że technologie raczej skupiają władzę w rękach elit, niż ją decentralizują” – pisze Zuckerberg. Jego zdaniem szyfrowanie i kryptowaluty mogą odwrócić ten trend, spróbuje więc wykorzystać je na Facebooku.
W 2018 roku Zuckerberg skupi się na naprawie wspomnianych kwestii. „Nie zapobiegniemy wszelkim błędom, ale obecnie popełniamy zbyt wiele błędów, wymuszając naszą politykę i zapobiegając niewłaściwemu użyciu naszych narzędzi”.
Ostatecznie chodzi przecież o to, by – jak mówi Zuckerberg – czas spędzony na Facebooku nie był czasem straconym.
Facebook musi zmierzyć się z ogromnym problemem, jakim jest zalew fake newsów w sieci. W USA firma była krytykowana za umożliwienie Rosji przeprowadzenia kampanii dezinformującej przed wyborami w 2016 roku, co w pośredni sposób przyczyniło się do zwycięstwa Donalda Trumpa w walce o urząd prezydenta.
Obecnie wiele krajów, jak Francja czy Niemcy, podejmuje konkretne działania na rzecz walki z fałszywymi informacjami w sieci. W Niemczech nowe prawo nakazuje mediom społecznościowym, takim jak Facebook czy Twitter, usuwać treści nawołujące do nienawiści pod groźbą wysokich kar.
W zeszłym roku Facebook zarobił „na czysto” 16 mld dolarów. Wpływy z samej sprzedaży wyniosły 36 mld (dane za 12 miesięcy na koniec września 2016).
Dotychczasowe postanowienia noworoczne Zuckerberga (od 2009 roku do dziś)
– Noszenie krawata każdego dnia
– Przyswojenie języka mandaryńskiego
– Wegetarianizm, a jeśli jedzenie mięsa, to tylko pochodzącego ze zwierzęcia, które sam zabił
– Lepszy kontakt z pracownikami i lepsze zrozumienie Facebooka na najbardziej szczegółowym poziomie
– Spotkanie z jedną osobą dziennie spoza Facebooka
– Wysyłanie osobistych podziękowań do każdego, kto zmienił świat na lepsze
– Czytanie jednej książki co drugi tydzień
– Zbudowanie prostej sztucznej inteligencji do obsługi domu.
Czy udało się je zrealizować? Co do krawata wiemy, że podstawą garderoby Zuckerberga są identyczne zestawy szarych T-shirtów. Wiadomo też, że szef Facebooka przeczytał 25 książek, nauczył się mandaryńskiego, odwiedził każdy stan USA, a także przebiegł 365 mil.
źródła: BBC, Bussiness Insider, Reuters