Ludzie i style

Przystanek Göteborg

Volvo XC90 na tle nabrzeża z historycznż architekturż Volvo XC90 na tle nabrzeża z historycznż architekturż mat. pr.
Największy port Skandynawii, jeden z głównych ośrodków przemysłowych Szwecji i kuźnia północnego wzornictwa. Ma swój unikalny charakter, który odkrywamy, wsiadając do volvo.
Nowoczesność i tradycja – Volvo XC90 w jednym z kameralnych zakątków Göteborgamat. pr. Nowoczesność i tradycja – Volvo XC90 w jednym z kameralnych zakątków Göteborga
Volvo 144mat. pr. Volvo 144

Powstał w XVII w. z polecenia króla Gustawa II Adolfa. Bliskość morza wpłynęła na klimat i rozwój Göteborga – stał się ważnym ośrodkiem przemysłu, potężnym portem i centrum stoczniowym. Jego architekturę zdominowały budynki z czerwonej cegły i obiekty portowe.

KADRY JAK Z POCZTÓWKI

Nad miastem wciąż górują dźwigi stoczniowe. I wciąż pozostaje ono ważnym punktem na gospodarczej mapie świata. Swoją siedzibę ma tu np. Volvo Cars, motoryzacyjny gigant, który świetnie odzwierciedla charakter współczesnego Göteborga i tradycję skandynawskiego wzornictwa. Samochody Volvo wydają się więc wymarzonym środkiem do odkrywania metropolii. Doskonałym miejscem, by rozpocząć eksplorację, jest podnoszony most Hisingsbron. Roztacza się z niego fantastyczna panorama. Na jej tle wyróżnia się stojący opodal biało- -czerwony biurowiec Lilla Bommen, nazywany Pomadką”. Tuż obok, przy nabrzeżu, cumuje Barken Viking, wielki żaglowiec z roku 1905, w którym dziś mieszczą się hotel, restauracja i centrum szkoleniowe. Do historii miejsca nawiązuje też budynek Göteborgsoperan, inspirowany sylwetką statku.

W tutejszej architekturze mieszają się różne style, ale całość spaja typowo skandynawski funkcjonalizm. Z prostą formą historycznych budynków i obiektów przemysłowo-portowych współgrają nowoczesne biurowce. Poprzemysłową tkankę miejską zaadaptowano do bieżących potrzeb. Dobry przykład stanowi rejon dawnej stoczni Eriksberg (z 84-metrową portową suwnicą), gdzie hale oraz domy pracowników zamieniono na hotele i restauracje.

Göteborg – największy port Skandynawii. To właśnie tutaj miała miejsce meta słynnych regat dookoła świata Volvo Ocean Race.mat. pr.Göteborg – największy port Skandynawii. To właśnie tutaj miała miejsce meta słynnych regat dookoła świata Volvo Ocean Race.

ELEGANCKI MINIMALIZM

Umiejętne łączenie tradycji skandynawskiego designu z wymaganiami współczesności charakteryzuje też göteborską motoryzację. Volvo XC90 nowej generacji weszło na rynek w 2014 r. i nieustannie zachwyca. Wygrywa rankingi oceniające wyposażenie, bezpieczeństwo i wygląd. Modyfikowane, ulepszane – kontynuuje tradycję szwedzkiego wzornictwa. Estetyczne wnętrze wypełniają najlepsze gatunki skór i drewna. Troska o ergonomię przejawia się w fotelach profilowanych tak, by odpowiednio podpierały cały kręgosłup. Choć w autach zainstalowano zaawansowane rozwiązania multimedialne, kokpit imponuje spokojną elegancją. Jak i starannie dobrane detale – np. gałka zmiany biegów z kryształowego szkła, szlifowane przyciski zapłonu i regulacji głośności – podkreślające prestiż aut marki Volvo.

Legendarne Volvo P1800 S (proj. Pelle Petterson), często uznawane za najładniejszy model markimat. pr.Legendarne Volvo P1800 S (proj. Pelle Petterson), często uznawane za najładniejszy model marki

PRZYGODO, TRWAJ

Model XC90 pozwala zwinnie przemierzać zakątki metropolii. Zatem zjeżdżamy z mostu Hisingsbron, przecinamy Kungsparken – jedną z zielonych oaz Göteborga, mijamy gmach uniwersytetu. Docieramy na Götaplatsen. Wokół tego ważnego placu podziwiamy kolejne charakterystyczne obiekty, m.in. Konserthus – filharmonię wzniesioną w 1935 r. Choć zaprojektował ją orędownik funkcjonalizmu Nils Einar Ericsson, ze względu na otoczenie gmach zyskał klasycyzujący wygląd, spójny np. z sąsiednim Stadsteater. Co ciekawe, w autach Volvo z systemem audio Bowers & Wilkins odwzorowano pole akustyczne filharmonii, a jej zdjęcie na ekranie towarzyszy opcji grania przestrzennego. Przy placu znajduje się też imponujące Konstmuseum z bogatymi zbiorami sztuki nordyckiej i fontanna z posągiem boga wód Posejdona, kolejny symbol miasta wieńczący jego portową tradycję.

Volvo XC90 w jednym z kameralnych zakątków
Göteborgamat. pr.Volvo XC90 w jednym z kameralnych zakątków Göteborga

Materiał powstał przy współpracy Volvo Cars Poland

Salon 6/2020 z dnia 24.03.2021; Miasto designu; s. 108

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama