Ludzie i style

Co to jest kwota wolna od podatku?

. . mat. pr.
Co to jest kwota wolna od podatku? Kogo obowiązuje? Jakie są w ogóle progi dochodu zwolnionego od podatku? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!
  1. Czym jest kwota wolna od podatku?
  2. Kogo dotyczy kwota wolna od podatku?
  3. Jakie są progi dochodu zwolnionego od podatku?

Czym dokładnie jest kwota wolna od podatku? Jaka jest jej wysokość i co zmieniło się w 2022 roku? Kogo obejmuje kwota wolna od podatku? Co dzieje się w sytuacji, gdy przekroczymy kwotę wolną od podatku? Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Co to jest kwota wolna od podatku i dlaczego dla wielu zainteresowanych jest tak istotna? Otóż jest to wartość, od której przy rozliczeniu podatkowym corocznym nie mamy obowiązku odprowadzać podatku. Podstawą do wyliczenia kwoty wolnej od podatku jest dochód podatnika, czyli przychód pomniejszony o wszystkie koszty uzyskania dochodu. Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Zatem, jeśli w ciągu jednego roku zarobiłeś te 30 000 zł brutto – lub nieco mniej – suma podatku wyniesie Cię 0 złotych. W sytuacji, gdy przekroczysz kwotę zwolnioną od podatku – nawet o złotówkę – zostanie naliczony podatek.

Pamiętaj, że nawet jeśli roczny dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, musisz złożyć deklarację PIT do ostatniego dnia kwietnia. Na tej podstawie Urząd Skarbowy zwróci Ci wszystkie zapłacone zaliczki na dochodowy podatek – do 5100 zł.

Kogo dotyczy kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku dotyczy przede wszystkim podatników i płatników podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. Jak już wspominaliśmy, obejmuje te osoby, które rocznie zarabiają nie więcej niż 30 000 zł. Dodatkowo tych pracowników, którzy są opodatkowani tzw. skalą podatkową. A co to jest skala podatkowa 2021? To nic innego jak podstawowa, standardowa forma opodatkowania. Ze skali podatkowej korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i te osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. O ile przedsiębiorca może zrezygnować z takiej formy rozliczenia, o tyle dla osób fizycznych jest to właściwie jedyny dostępny sposób.

Według skali nie opodatkowuje się zatem osób, które rozliczają się liniowo, rozliczających kartę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany, prywatne kapitały pieniężne, prawa majątkowe czy zbywające nieruchomości oraz prawa pokrewne. Według podstawowej skali nie opodatkowuje się również uzyskanych przychodów z kapitałów pieniężnych, dochodów ze zbycia wartościowych papierów, zwycięzców w grach i zakładach, emerytów i rencistów czy tych wynagrodzeń, które otrzymano za pomoc różnym organom ścigania.

Co to jest kwota wolna od podatku?mat. pr.Co to jest kwota wolna od podatku?

Jakie są progi dochodu zwolnionego od podatku?

W 2021 roku progi dochodu zwolnionego od podatku wynosiły do 8000 zł, od 8001 zł do 13 000 zł, od 13 001 – 85 528 zł i od 85 528 – 127 000 zł. W 2022 roku natomiast progi te uległy zmianie ze względu na podniesienie kwoty wolnej od podatku. Pierwszy próg kończy się na 30 000 zł, a nie na 8 000 zł, jak to miało miejsce jeszcze w 2021 roku. Kolejny obejmuje zakres od 30 001 do 120 000 zł, a trzeci od 120 001 zł. W przypadku pierwszego progu wysokość podatku za rok 2022 wynosi 0 zł. Przy drugim progu wysokość podatku to 17%, natomiast przy trzecim 15 300 zł oraz 32% z nadwyżki. Zatem przy wyższych zarobkach, płacimy zarówno 17% od 120 000 zł i 32% od tego, co zarobiliśmy więcej.

Jeśli chcesz obliczyć kwotę zwolnioną z opodatkowania, koniecznie wykorzystaj do tego kalkulatory, które są aktualnie dostępne na kilku stronach internetowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie odpowiednio wyliczone. Podatek dochodowy może wydawać się skomplikowany, szczególnie że podstawa obliczenia podatku nie jest wcale oczywista. Dlatego też dla uniknięcia błędów w przypadku przychodów ewidencjonowanych warto zadbać, aby wszystko co dotyczy rozliczeń w podatku dochodowym było weryfikowane przez księgowego.

Materiał przygotowany przez e-pity.pl

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama