Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Największa gromada w kosmosie

Leży w konstelacji Malarza na południowym niebie, w odległości 7 miliardów lat świetlnych.

 

J. Mohr/CTIO/ LMU MunichGromada galaktyk

Gromada została odkryta niedawno przez South Pole Telescope – amerykański radioteleskop umieszczony na biegunie południowym w stacji Amudnsena-Scotta, specjalizujący się w śledzeniu galaktycznych gromad.  Oznaczono ją symbolem SPT-CL J0546-5345. Zawiera 800 bilionów gwiazd i setki galaktyk. Po zbadaniu jej przesunięcia ku czerwieni oszacowano, że znajduje się w odległości około 7 miliardów lat świetlnych od nas, czyli widzimy ją w czasie, gdy wszechświat miał połowę swojego wieku. A mimo to jest tak wielka, jak ogromna, położona niedaleko nas gromada Coma (Melotte 111) w Warkoczu Bereniki. To oznacza, że do dzisiaj SPT-CL … musiała powiększyć się około cztery razy. Jeśli tak, byłaby to największa gromada galaktyk w kosmosie. Gdybyśmy mogli ją oczywiście zobaczyć w stanie dzisiejszym. Innymi słowy: jest to najmasywniejsza gromada galaktyk odkryta na tym dystansie i w tym czasie wszechświata.
Badanie gromad galaktyk ma duże znaczenie, ponieważ dzięki nim astrofizycy mogą analizować, w jaki sposób ciemna materia i ciemna energia kosmosu wpływają na wzrost jego struktur. O odkryciu donosi ostatnie wydanie czasopisma Astrophysical Journal. Na zdjęciu fragment gromady SPT-CL …

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną