Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Uśmiech zmienia to, jak patrzymy na świat

Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do ciebie – głosi słynne powiedzenie. Brytyjscy naukowcy właśnie potwierdzili jego prawdziwość.
.seanbjack/Flickr CC by 2.0.

Nie tylko Europejczycy, ale także Azjaci czy mieszkańcy Bliskiego Wschodu przekazują sobie od pokoleń jakąś wersję popularnego powiedzenia: uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do ciebie. Czy słusznie?

Intuicję tę od usiłują od dawna potwierdzić naukowcy. Jak wyliczał na łamach „New York Mag” dr Christian Jarrett z Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, badania prowadzone na przestrzeni ostatnich dekad dowiodły, że:

• uśmiechając się, nawet w wymuszony sposób, możemy poprawić sobie nastrój

• jeśli oglądamy lub słuchamy czegoś zabawnego, poruszając przy okazji mięśniami używanymi przy uśmiechaniu się (czyli np. gryząc ołówek), to żarty wydają nam się śmieszniejsze

• krytyczne miny innych osób oceniamy jako mniej krytyczne, gdy sami się uśmiechamy; i na odwrót – po przybraniu maski krytyka nawet roześmiane osoby odbierzemy jako wyzute z emocji

• gdy oglądamy oblicza celebrytów, zwykłe zmarszczenie brwi sprawi, że wydadzą się nam mniej znani – bo mózg kojarzy ten gest z wysiłkiem, także tym związanym z odgadywaniem tożsamości napotkanych osób.

Kolejną cegiełkę do dotychczasowych odkryć dołożyli właśnie eksperci z Zakładu Neurobiologii i Nauk Kognitywnych City University London. Na łamach pisma „Social Cognitive and Affective Neuroscience” publikują wyniki badania, w którym sprawdzali, czy gdy uśmiechamy się – nasz mózg inaczej interpretuje emocje odczytywane z twarzy spotykanych osób.

Jak wyglądało badanie:

Grupie wolontariuszy pokazywano na przemian zdjęcia osób uśmiechniętych oraz takich, których ekspresja nie wskazywała na żadne szczególne emocje.

Jednocześnie obserwowano fale mózgowe badanych przy pomocy elektroencefalografu. A konkretnie sygnały, które zwykły pojawiać się w ciągu 150-170 milisekund po ujrzeniu czyjejś twarzy i wiążą się z interpretacją jej wyrazu. Sygnały te są tym silniejsze, im silniejsze emocje przejawia oglądana twarz.

Co się okazało:

Gdy badani zachowywali naturalny wyraz twarzy, wszystko szło zgodnie z oczekiwaniami naukowców. Odczyty fal mózgowych pokazywały tym większą aktywność, im większą radość zdradzały twarze na pokazywanych fotografiach.

Sytuacja zmieniła się jednak, gdy uczestników poproszono o uśmiechanie się w trakcie eksperymentu. Niezależnie od tego, czy oglądali osoby radosne, czy nie okazujące żadnych emocji, ich mózg aktywizował się zawsze w tym samym stopniu. „Oznacza to, że gdy sami uśmiechamy się, nasz mózg postrzega twarze innych osób również jako uśmiechnięte – nawet jeśli tak naprawdę wcale nie okazują oni radości” – stwierdzili naukowcy.

Oto najnowszy dowód na to, jak fundamentalną rolę odgrywa nasz własny wyraz twarzy w postrzeganiu ekspresji innych osób – dodała w komentarzu do badań dr Tina Forster, szefowa londyńsko-madryckiego zespołu eksperymentatorów. – To zarazem potwierdzenie prawdziwości popularnego powiedzenia: jeśli uśmiechniesz się, świat uśmiechnie się do ciebie.

*

Zobacz także: Czym się różnią mózgi wierzących od mózgów niedowiarków

Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną