Oto najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce
Jak długo będziemy borykać się ze smogiem? Mapy Polskiego Alarmu Smogowego dowodzą, że problem jest niezwykle poważny.
Niektóre miasta przekraczają poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu prawie osiemnastokrotnie.
Ant Rozetsky/Unsplash

Niektóre miasta przekraczają poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu prawie osiemnastokrotnie.

Powietrze w polskich miastach notorycznie przekracza wszystkie dopuszczalne normy, czyniąc z naszego kraju lidera UE pod tym względem. Nic też nie wskazuje na to, żeby bilans mijającego roku miał wypaść dużo lepiej.

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z 2016 roku zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki są szokujące, mimo że wyniki uwzględniają tylko te miasta, w których znajdują się stacje pomiarowe. Brak informacji o danym mieście nie musi zatem oznaczać, że jego mieszkańcy oddychają czystym powietrzem. Po prostu nikt nie monitoruje poziomu zanieczyszczeń w ich okolicy.

Poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu w Polsce

Benzo(a)piren jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu, a jego poziom w Polsce jest od lat najwyższy w całej Unii. Jak donosi Polski Alarm Smogowy, miasta, które biją rekordy, przekraczają poziom tego rakotwórczego związku prawie osiemnastokrotnie. Na jego działanie w 2016 roku najbardziej wystawieni byli mieszkańcy Nowej Rudy oraz Opoczna, ale wysoki poziom tego związku zanotowano również na uznawanym za czyste Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy odpowiednio o 1000 i 800 proc.

.
Polski Alarm Smogowy/mat. pr.

.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj