Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Na efektywną naukę języków mamy więcej czasu niż przypuszczano

By zdobyć biegłą znajomość języka, naukę należy rozpocząć przed 10. rokiem życia – twierdzą naukowcy. By zdobyć biegłą znajomość języka, naukę należy rozpocząć przed 10. rokiem życia – twierdzą naukowcy. libellule789 / Pixabay
Duże badanie wskazuje, że najlepszy czas na naukę języka obcego wcale nie kończy się z rozpoczęciem okresu dojrzewania, jak dotąd przypuszczano, lecz z jego końcem.

Z wiekiem nauka przychodzi coraz trudniej – a na pewno nauka języka obcego. Przynajmniej takie panowało dotąd przekonanie. Najlepszy czas na naukę języka mijałby więc wraz z dzieciństwem i kończył się z początkiem okresu dojrzewania. Wielu rodziców w to wierzy i inwestuje w nauczanie języka obcego dzieci jak najmłodszych.

Czytaj także: Chcesz pomóc dziecku w nauce? Zacznij je uczyć filozofii

Najlepszy czas na naukę języka obcego pod lupą naukowców

Naukowcy z Boston College, MIT i Harvard University postanowili zbadać, kiedy rzeczywiście ten najlepszy czas na naukę języka mija. Zachęcili niemal 700 tysięcy osób do udziału w internetowym quizie badającym znajomość gramatycznych różnic pomiędzy dialektami języka angielskiego. Zbierali też informacje o poziomie znajomości języka, okresie nauki oraz wieku uczestników.

Czytaj także: Jak zapamiętać z czytania jak najwięcej? Sztuczki

Naukę języka obcego warto zacząć wcześnie

Na podstawie zgromadzonych danych naukowcy wyliczyli, że zdolność do przyswajania nowych reguł gramatycznych słabnie dopiero w okolicach 18. urodzin. Ale zastrzegają też, że aby zdobyć biegłą znajomość języka, naukę należy rozpocząć przed 10. rokiem życia – donoszą w pracy opublikowanej w czasopiśmie „Cognition”. Test dotyczył znajomości języka angielskiego, badacze planują teraz przeprowadzić podobne badanie dotyczące nauki hiszpańskiego i chińskiego.

Na spadek językowej formy ma wpływ nie tylko rozwój mózgu

Naukowcy przypuszczają, że na spadek zdolności do nauki języków obcych ma wpływ nie tylko rozwój mózgu. Po ukończeniu 18 lat większość osób rozpoczyna studia lub pracę. Powodem spadku językowej formy może być po prostu brak czasu na naukę, którego ma się znacznie więcej, będąc jeszcze uczniem szkoły. Można też przypuszczać, że istotny może być również spadek motywacji do nauki po zakończeniu edukacji szkolnej.

Czytaj także: W pewnym wieku potrzebny jest nam fitness mózgu

A jak można sprawdzić znajomość języka obcego?

Oczywiście – w sposób standardowy: za pomocą egzaminów, testów czy rozmów. Ale nie tylko. Inna grupa badaczy z MIT donosi, że dobrym testem na znajomość języka obcego mogą być… ruchy oczu podczas czytania.

Badanie przeprowadzono na 145 osobach uczących się języka francuskiego. Porównano ruchy ich oczu w trakcie czytania do ruchów oczu 37 osób mówiących tym językiem od urodzenia. Mierzono czas, na który wzrok badanych zatrzymywał się na poszczególnych wyrazach i po którym przeskakiwał na wyraz kolejny. Wyniki pomiarów porównano z wynikami tradycyjnych testów. Okazało się, że tempo poruszania się wzroku podczas czytania zdań w obcym języku dobrze odzwierciedla poziom rozumienia tekstu w danym języku.

Czytaj więcej: Prosta metoda, żeby zapamiętać historyczne daty

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama