Rynek

Odrobina luksusu

materiały prasowe
Ekskluzywny zegarek, drogocenna biżuteria, perfumy z najwyższej półki? Nawet gdy nie możemy sobie pozwolić na tak luksusowe produkty, mamy szansę zarobić dzięki sukcesom firm sprzedających takie dobra na całym świecie. Pozwala na to jeden z funduszy inwestycyjnych otwartych z oferty PKO TFI.
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Tej branży kryzys nie dotyczy. Wartość sprzedawanych na świecie dóbr luksusowych nieustannie rośnie. Co ważne, dzieje się tak nie tylko za sprawą nowej klasy średniej w Chinach, Indiach czy Brazylii, ale także dzięki bogatym krajom Europy i Ameryki. Według badań firmy Bain & Company w tym roku rynek dóbr luksusowych osiągnie wartość 217 mld euro. Ta kategoria obejmuje wyroby skórzane, buty, odzież, perfumy, kosmetyki, biżuterię i zegarki – wszystko oczywiście najwyższej jakości i od najbardziej uznanych producentów.

W rzeczywistości towarów uznanych za luksusowe sprzedaje się znacznie więcej, bo badania nie uwzględniają takich kategorii jak eleganckie samochody, drogie wina, najlepsze hotele czy wykwintne jedzenie. Prognozy wskazują na to, że rynek dóbr luksusowych w 2025 r. będzie wart aż pięć razy więcej niż w 1995 r. Już teraz połowę tego typu artykułów kupują klienci w krajach rozwijających się, a popyt na luksusowe dobra rośnie nawet trzy razy szybciej niż cała światowa gospodarka.

Globalny luksus

Nic dziwnego, że wielu inwestorów z uwagą śledzi losy firm korzystających z apetytu coraz większej liczby ludzi na luksus. PKO TFI oferuje swoim klientom od ponad trzech lat specjalny subfundusz o nazwie PKO Dóbr Luksusowych Globalny, wydzielony w ramach funduszu PKO Parasol - fio. Dzięki niemu można za niewielkie pieniądze mieć swój udział w dobrej koniunkturze dla branży producentów wyrobów uważanych za luksusowe. Wiele z tych firm buduje swoją pozycję od lat i dziś cieszy się na renomą na całym świecie. Nawet w odległych zakątkach globu marki takie jak Rolls-Royce, Bentley czy Ferrari wśród samochodów, Dior, Versace, Prada w branży odzieżowej albo Swatch jako producent zegarków są synonimami luksusu.

PKO Dóbr Luksusowych Globalny część środków inwestuje właśnie w firmy, znane z konkretnych produktów najwyższej jakości, za które klienci na całym świecie są skłonni dużo zapłacić. Poza tym ten subfundusz ma w swoim portfelu również akcje spółek, które może nie kojarzą się z wyrobami luksusowymi, ale same zbudowały cenną markę i są wiele warte dzięki swojemu prestiżowi, innowacyjności i zaufaniu użytkowników. Kombinacja tych dwóch strategii pozwala PKO Dóbr Luksusowych Globalnemu zbudować bardzo interesujący portfel, który może być ciekawą propozycją dla wszystkich mających zaufanie do uznanych marek.

Warto prześledzić strategię, jaką kierują się Zarządzający tym subfunduszem, na przykładzie jego najważniejszych aktywów. W pierwszej dziesiątce znajduje się tylko jedna firma rdzennie polska, ale za to o renomie wykraczającej poza nasz kraj. To CD Projekt znany z takich znakomitych gier jak seria Wiedźmina, która podbiła cały świat. CD Projekt szykuje już kolejny hit pod nazwą Cyberpunk 2077. Poza tym w portfelu PKO Dóbr Luksusowych Globalny znajdziemy m.in. takie synonimy luksusu jak Christian Dior, Swatch Group czy Richemont.

Christian Dior (6,2 proc. w portfelu subfunduszu na 3 czerwca 2013 r.) to francuski gigant oferujący m.in. ekskluzywne alkohole, odzież, perfumy czy kosmetyki. Compagnie Financičre Richemont ze Szwajcarii (7 proc. portfela PKO Dóbr Luksusowych Globalnego) jest holdingiem, w skład którego wchodzą firmy sprzedające elegancką biżuterię, zegarki albo pióra. Natomiast również szwajcarska Grupa Swatch (stanowiąca 6,2 proc. wartości portfela na 3 czerwca 2013 r.) jest właścicielem tak pożądanych marek jak Omega czy Tiffany.

Równolegle ten subfundusz zainwestował część środków w papiery Samsunga, lidera globalnego rynku smartfonów. To firma, której konsekwentną pracą udało się zbudować cenioną i rozpoznawaną na całym świecie markę. Poza tym wśród aktywów znajdziemy też akcje takich uznanych koncernów jak Walt Disney albo Guess. Całość dopełniają firmy uważane za bardzo innowacyjne i szybko zyskujące na wartości jak NVIDIA, znana z produkcji kart graficznych najwyższej jakości.

Zarobić na pragnieniach

Taka mieszanka okazuje się idealną receptą na zyski. Przez ostatni rok PKO Dóbr Luksusowych Globalny zarobił ponad 24,18 proc. Taki wynik nie jest oczywiście gwarancją podobnych zysków w przeszłości, ale pokazuje, że do tej pory strategia zarządzających tym subfunduszem okazuje się właściwa. PKO Dóbr Luksusowych Globalny inwestuje przede wszystkim w duże, płynne spółki z rozwiniętych rynków. – Większość z nich jest notowana na giełdach europejskich czy amerykańskich, które zachowały się spokojniej niż rynki krajów wschodzących, jednocześnie są to korporacje mające najwyższą jakość biznesu, wyników finansowych i corporate governance – podkreśla Rafał Dobrowolski, Zarządzający aktywami PKO Dóbr Luksusowych Globalnego. Ten subfundusz stawia na firmy stabilne, mniej podatne na wahania koniunktury. Żadna ze spółek nie stanowi więcej niż 6,5 proc. aktywów, zatem nawet w przypadku kłopotów jednej z firm subfunduszowi nie grożą poważne straty.

Wreszcie PKO Dóbr Luksusowych Globalny, jak sama jego nazwa wskazuje, nie ogranicza się do żadnego konkretnego regionu. Patrzy na światową gospodarkę jak na całość, o czym może świadczyć choćby skład jego portfela. Subfundusz jest mało uzależniony od wydarzeń na naszym rynku, bo mniej niż 10 proc. swoich środków zainwestował w spółki polskie. Idealnie zatem nadaje się dla tych wszystkich, którzy chcą swoje inwestycje zdywersyfikować geograficznie. PKO Dóbr Luksusowych Globalny należy do dużej rodziny funduszy zarządzanych przez PKO TFI. Wchodzi w skład PKO Parasolowego - fio, a to oznacza istotne zalety podatkowe. W ramach PKO Parasolowego – fio można bowiem przesuwać środki pomiędzy poszczególnymi subfunduszami i nie płacić przy każdej takiej operacji podatku od zysków kapitałowych. Musi on zostać odprowadzony dopiero na koniec inwestycji, gdy inwestor chce opuścić fundusz parasolowy. Kto zatem ma obawy, może bez problemu najpierw wypróbować PKO Dóbr Luksusowych Globalny, przesuwając do niego niewielkie środki z innych subfunduszy. A gdy przekona się do takiej strategii inwestowania, bez problemu wtedy dokupi kolejne jednostki tego subfunduszu.

Inwestowanie polega przede wszystkim na pomnażaniu naszych pieniędzy. Dobrze jednak, gdy towarzyszy mu też poczucie realizacji marzeń. Na drogie, luksusowe dobra pozwolić sobie może stosunkowo niewielka grupa, jednak już akcje spółek sprzedających takie wyroby są dziś dostępne dla każdego. Wiemy, jak bardzo luksus przyciąga i jaką cieszy się aurą na całym świecie. To dlatego szwajcarskie, francuskie czy amerykańskie koncerny, które wytrwale budowały odpowiednie marki, są dziś jednymi z głównych wygranych globalizacji. Wiele wskazuje na to, że pęd świata za luksusem w najbliższych latach nie tylko nie osłabnie, ale wręcz jeszcze wzrośnie. Każdego roku pojawiają się nowi ludzie, którzy są w stanie zrealizować swoje pragnienia i nabyć przedmiot, o jakim dotąd tylko marzyli.

 

Nota prawna

Niniejszy materiał ma charakter reklamowy, dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej.

Fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty części wpłaconych środków. PKO TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Szczegółowy opis czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz w kluczowych informacjach dla inwestorów (KIID) dostępnych u dystrybutorów i na stronie internetowej www.pkotfi.pl. Lista dystrybutorów dostępna jest pod numerem infolinii 801 32 32 80. Przed dokonaniem inwestycji, należy zapoznać się z treścią prospektu informacyjnego PKO Parasolowy – fio oraz KIID subfunduszu. Informacje o pobieranych opłatach manipulacyjnych znajdują się w tabeli opłat dostępnej u dystrybutorów i na stronie internetowej www.pkotfi.pl.

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Akcja partnerska; s. 46
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną