Rynek

Koniec buntownika?

Fuzja Aliora z Pekao SA. Czy jest się z czego cieszyć?

Fala przejęć w naszym sektorze bankowym to znak dojrzałości rynku. Klienci na fuzji Aliora i Pekao SA Fala przejęć w naszym sektorze bankowym to znak dojrzałości rynku. Klienci na fuzji Aliora i Pekao SA Jaap Arriens / Forum
Wchłonięcie Alior Banku przez Pekao SA to próba stworzenia giganta równego PKO BP. A przy okazji kolejne ograniczenie konkurencji w polskim sektorze bankowym.

Zarówno Alior, jak i Pekao SA kontrolowane są przez PZU, więc temat ich fuzji powraca regularnie. Teraz, jak twierdzi Reuters, pomysł ma przyzwolenie samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego, więc na przeszkodzie nic już stać nie może. Oczywiście trudno mówić o równoprawnym połączeniu, gdy jeden podmiot jest znacznie większy od drugiego. W rzeczywistości to Pekao SA zapewne wchłonie Aliora, choć być może utrzyma, przynajmniej na początku, tę markę przy życiu.

Koniec „cyfrowego buntownika”, początek molocha

Założony w 2008 r. Alior, wówczas kontrolowany przez włoskiego inwestora, odniósł ogromny i niespodziewany sukces. Choć zaczynał w chwili najgorszego kryzysu finansowego od czasów Wielkiej Depresji, szybko wyrobił sobie markę banku nie tylko nowoczesnego, ale też traktującego klienta lepiej od konkurencji. Hasło reklamowe „Wyższa kultura bankowości” stało się znakiem rozpoznawczym instytucji, a ojcem tego sukcesu był Wojciech Sobieraj. Odszedł on z Aliora po tym, gdy przejęło go PZU, czyli państwo.

Czytaj również: W jaki sposób konsumenci płacą za podatek bankowy

Dziś Alior próbuje zachować swój wizerunek banku innowacyjnego, nazywając się „cyfrowym buntownikiem”. Pytanie tylko, czy ten bunt nie dobiega właśnie końca, bo trudno sobie wyobrazić, żeby tak reklamował się moloch, jaki powstanie z połączenia Pekao SA i Aliora. Będzie to bank niewiele mniejszy pod względem aktywów i liczby klientów od dotąd niekwestionowanego lidera naszego rynku, czyli PKO BP. Też oczywiście kontrolowanego przez państwo, czyli obecnie PiS. Dla Pekao SA przejęcie kontroli nad Aliorem to świetna wiadomość, bo jego dystans do PKO BP znacznie się zmniejszy. Tylko czy mamy z czego się cieszyć?

Czytaj także: Cyberprzestępczość w polskich bankach

Fuzja Aliora z Pekao SA – niekoniecznie dobra wiadomość

Dla klientów każda taka fuzja to zła wiadomość, zwłaszcza gdy dotyczy banków w dobrej kondycji finansowej, które mogłyby nadal funkcjonować odrębnie i ze sobą konkurować. Fala przejęć w naszym sektorze bankowym oznacza, że rynek „dojrzewa”, jakby powiedzieli analitycy. Tyle że to dojrzewanie może łatwo doprowadzić do wzrostu cen za usługi. A te, chociaż pewnie wielu klientów ma inne zdanie, należały do tej pory do najniższych w Europie. Będący jeszcze niedawno polem zażartej walki polski sektor bankowy znacznie stracił na atrakcyjności dla zachodnich graczy po przejęciu władzy przez PiS. W efekcie jedni sprzedają swoje banki polskiemu państwu – jak właściciele Pekao SA czy Alioru, a inni prywatnej konkurencji. Deutsche Bank Polska trafił niedawno do BZ WBK, a teraz na kupca czeka Eurobank. To na pewno nie koniec konsolidacji, z której – niestety – nie ma się co cieszyć.

Czytaj także: Z przejęciem Pekao SA repolonizacja banków nabiera tempa

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.

Katarzyna Kaczorowska
05.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną