Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Rząd chce upiększyć giełdę

Plany Ministerstwa Finansów wydają się dość ambitne, choć w niektórych obszarach nieco rozczarowują. Plany Ministerstwa Finansów wydają się dość ambitne, choć w niektórych obszarach nieco rozczarowują. bzyxx / PantherMedia
Strategia rynku kapitałowego może rozruszać polską giełdę i przyciągnąć na nią inwestorów, którym dotychczas kojarzyła się z hazardem i oszustwem.

Na ten dzień inwestorzy i emitenci czekali miesiącami. W czwartek rano Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego. Mający 83 strony dokument diagnozuje główne bariery rozwoju rynku, a także przedstawia propozycje działań, które mają ten rynek rozruszać.

Korzyści podatkowe dla inwestorów

Najbardziej wyczekiwaną częścią strategii były zachęty podatkowe, których w przedstawionym projekcie jest całkiem sporo. Zacznijmy od inwestorów. Resort finansów przygotował dla nich możliwość redukcji podatku od dywidend z dotychczasowych 19 do 9 proc. Warunkiem jest jednak posiadanie akcji co najmniej przez trzy lata i inwestowanie wyłącznie w spółki, które dzielą się z inwestorami wypracowanym zyskiem. Kolejnym pomysłem jest zwolnienie podatkowe zysków ze sprzedaży akcji pracowniczych, a także możliwość kompensowania strat z jednego instrumentu (np. z akcji) zyskami z innego (np. z jednostek funduszy inwestycyjnych), np. przez okres pięciu lat.

Szybsze prospekty dla emitentów

Dla emitentów rząd przygotował możliwość odliczenia od podatku 125 proc. kosztów pierwszej emisji akcji (IPO). Komisja Nadzoru Finansowego szybciej zaakceptuje prospekty emisyjne, wymagane przy debiutach giełdowych, oraz pozwoli, aby były one w języku angielskim, co mogłoby zachęcić kolejne zagraniczne firmy do wchodzenia na polski rynek kapitałowy. Emitenci dowiedzą się wreszcie, kim są ich mniejszościowi akcjonariusze, dzięki czemu będą mogli lepiej zadbać o relacje ze swoimi udziałowcami i zaproponować im programy lojalnościowe, które mogłyby obniżyć koszty emisji akcji.

Czytaj także: Afera KNF degraduje Polskę w oczach inwestorów

Jedna licencja dla banków

Na tym nie koniec zmian. Strategia zakłada m.in. umożliwienie krótkiej sprzedaży, czyli strategii polegającej na pożyczeniu akcji z domów maklerskich, sprzedania ich na giełdzie, a następnie odkupienia po niższej cenie. Pozwoli też bankom bezpośrednio inwestować na giełdzie – dotychczas musiały one wyodrębniać część maklerską ze swoich struktur i pozyskiwać oddzielne licencje (na działalność bankową i maklerską). Resort chce też ściągać na polską giełdę firmy zawierające transakcje na własny rachunek (ang. proprietary trading), co miałoby zwiększyć płynność na warszawskiej giełdzie.

Zmiany w rynku kapitałowym, czyli co to wszystko oznacza?

Plany Ministerstwa Finansów wydają się dość ambitne, choć w niektórych obszarach nieco rozczarowują – nie udało się np. zlikwidować podatku od zysków kapitałowych dla kilkuletnich inwestycji, brakuje też inicjatyw, które wymusiłyby na polskich domach maklerskich większe inwestycje w technologie, oraz pomysłów, jak zwiększyć płynność obrotu mniejszych spółek.

Jeśli założyć, że do 2023 r. strategię uda się w pełni zrealizować, a jednocześnie swoją ambitną strategię do 2022 r. zrealizuje sama giełda, polski rynek kapitałowy wreszcie odżyje i znacząco zwiększy udział w finansowaniu polskich firm, które obecnie dużo chętniej sięgają po kredyty bankowe. Pytanie tylko, kto będzie finansował te firmy – inwestorzy zagraniczni, fundusze inwestycyjne czy też do giełdy uda się znów przekonać inwestorów indywidualnych, których z roku na rok jest coraz mniej?

Czytaj także: Inwestowanie w innowacje nie zapewni nam rozwoju. Gdzie w takim razie lokować pieniądze?

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Diagnozy dotyczące przyszłości chrześcijaństwa

Przyszłość chrześcijaństwa. Diagnozy i prognozy.

Adam Szostkiewicz
17.11.2015
Reklama