Życie oddam. Za 3 tys. złotych
Na forum robimydzieci.com w dziale dam/sprzedam/ poszukuję komórki jajowej pojawiło się już 1,7 tys. ogłoszeń – i wciąż dochodzą nowe.
Annie Theby/StockSnap.io

Mirosław Gryń/Polityka

Mirosław Gryń/Polityka

audio

AudioPolityka Agnieszka Żądło - Życie oddam

Wiktoria, wykształcenie wyższe, pracuje w nieruchomościach, mężatka. Jak większość dawczyń mówi: to takie niesprawiedliwe, że jedni mogą mieć dzieci, a nie chcą, a inni chcą, a nie mogą. Ale jej samej, nie ukrywa, chodziło nie tylko o dar życia, spełnianie czyichś marzeń i te pozostałe górnolotne hasła. – Potrzebuję zabezpieczenia – tłumaczy. – Jeżeli wszystko będzie w porządku, to pieniążki idą na lokatę dla mojego 8-letniego syna – opowiada. Za swoją pomoc chciałaby otrzymać 10 tys. zł rekompensaty. Plus oczywiście zwrot wszelkich kosztów.

Już raz, za dodatkową rekompensatę, udostępniła komórkę jajową – z powodzeniem. Urodziło się dziecko. Tamtym razem z matką i ojcem nigdy się osobiście nie spotkała. – Moje dane miała tylko klinika, ja nie miałam żadnych informacji o biorczyni, znałam tylko imię. Bardzo zależało mi na tym, abyśmy nigdy się nie spotkali. To biorczyni poinformowała klinikę, iż znalazła dawczynię, i umówiła mnie na wizytę – opowiada.

Zabieg przeprowadzono w ośrodku w Warszawie, 150 km od miejscowości, w której mieszka (dojazd wyceniła na 120 zł i dostała zwrot kosztów przelewem na konto). Zrobiono jej badania krwi, usg. i wywiad na temat chorób, stanu rodziny itd. Jeździła tak w sumie do Warszawy siedem razy. – Musiałam podpisać dokument, że zrzekam się wszelkich praw do dziecka – opowiada. – Wszystko poszło sprawnie, stymulacja jajników się udała. Podczas zabiegu pobrano ode mnie komórki, biorczyni zaszła w ciążę, obie byłyśmy zadowolone. Klinika o dodatkowej rekompensacie oczywiście nie wiedziała.

To wtedy Wiktoria postanowiła, że za jakiś czas spróbuje jeszcze raz. W lutym na forum internetowym robimydzieci.com pod nickiem Oona27 umieściła post: „Oddam komórki po raz drugi, grupa krwi Arh+, jestem osobą zdrową, w rodzinie nie ma chorób genetycznych, mam 1 dziecko. Poddam się procesowi stymulacji hormonalnej. Zdecydowane osoby proszę o kontakt mailowy, odpowiem na wszystkie pytania”. Ogłoszenie miało 525 odsłon. 16 kwietnia podbiła post: „aktualne!!!”. Od tego czasu czeka, coraz bardziej denerwując się. Bo nowe prawo może pokrzyżować jej plany.

Łowienie kliniczne

Podobnie – na całym forum kotłuje się od kilku tygodni. Kandydatki na dawczynie wypytują się wzajemnie, jak to jest z tym nowym prawem. Od kiedy 1 listopada w życie weszła nowa ustawa, na forum mówi się, że jest lekki zastój w in vitro. Kliniki nie zorientowały się jeszcze dokładnie, co im wolno, a czego nie; część banków komórek jajowych wstrzymała kwalifikowanie dawczyń do czasu wyjaśnienia wątpliwości prawnych. A tu jeszcze rząd od połowy 2016 r. zawiesił program bezpłatnego in vitro dla par. Niby akurat te pary niezmiernie rzadko korzystają z pomocy dawczyń jajeczek – ale też atmosfera wokół in vitro robi się zła.

Zdezorientowane są także kandydatki na dawczynie. Przed wejściem w życie nowej ustawy o in vitro nie istniały przepisy, które regulowałyby te aspekty medycyny. Handel komórkami jajowymi uważano za nielegalny, lecz go praktykowano. Nowe prawo surowo zakazało wszelkich transakcji. Za pośrednictwo w handlu przewidziano do pięciu lat więzienia, a także od 50 do 100 tys. zł kary dla kliniki leczenia niepłodności za niepoinformowanie Ministerstwa Zdrowia o nieprawidłowościach. Możliwe jest tylko dawstwo anonimowe za pośrednictwem klinik – gdy i dawczyni, i biorczyni zgłaszają się do kliniki i nic o sobie nie wiedzą.

Wciąż jednak możliwy jest zwrot kosztów zabiegu. – Gdyby ktoś decydował się na dawstwo tylko z samej chęci pomocy, bez gratyfikacji finansowej, trzeba by dobrze przebadać jego prawdziwe intencje, np. czy celem nie jest przekazanie genów jak największej liczbie osób albo inne absurdalne pomysły – twierdzi Anna Krawczak ze Stowarzyszenia Nasz Bocian. Pytanie, co to znaczy zwrot kosztów?

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną