Społeczeństwo

Milczący rajcy

Urząd Miejski w Opolu znowu boryka się z problemami. Otóż w październiku wszedł tam w życie kodeks etyczny dla ratuszowych urzędników, mający wyplenić sytuacje korupcjogenne. Nowe prawicowe władze za wszelką cenę starają się zdjąć z opolskiego urzędu odium, jakie spoczywa na nim po aferach lewicowych poprzedników. Nowy prezydent powołał nawet specjalny oddział kontroli pracowników, na którego czele stał przez jakiś czas były oficer UOP (PIP sprawdzała nawet, czy urzędnicy nie są aby mobbingowani). Ale tego było mało. W kodeksie etycznym sprecyzowano, co urzędnik może, a czego nie. Oprócz zaleceń co do ubioru, zachowania, szanowania petentów są też inne ciekawe zapisy. Oto urzędnik „nie wyraża publicznie i prywatnie opinii, które mogą zaszkodzić pozytywnemu wizerunkowi całego urzędu i jego pracowników”. Urzędnicy nie komentują jednak kodeksu, bo nie wolno. Ba, starają się o nim nawet nie myśleć, bo kodeks nakazuje donosić o wszelkich przejawach niestosowania się do kodeksu i namawia do donoszenia o własnych błędach: „Taka samokrytyka zawsze stanowi okoliczność łagodzącą”. Wyręczmy więc milczących urzędników: czy tak sformułowany kodeks na pewno nie wystawia na śmieszność opolskiego urzędu?

ARP

Polityka 42.2005 (2526) z dnia 22.10.2005; Fusy plusy i minusy; s. 118
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną