Społeczeństwo

Zaostrzona kwarantanna. Czego nie wolno robić od 1 kwietnia?

Kolejny etap kwarantanny Kolejny etap kwarantanny Kelly Sikkema / Unsplash
Nowe restrykcje w dużym stopniu wpłyną na nasz sposób poruszania się, robienia zakupów oraz korzystania z parków i ogrodów.

Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, żeby nie doszło do sytuacji takiej jak we Włoszech i Hiszpanii, czyli selekcji chorych. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył we wtorek konieczność nowych restrykcji. Rząd wprowadził szereg ograniczeń, które mają obowiązywać – na razie – przez pięć tygodni. Za złamanie zasad będą nowe kary: od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Kto bezwzględnie nie może opuszczać domu?

Dzieci i młodzież do 18. roku życia obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłej osoby. Ma im towarzyszyć rodzic, opiekun prawny lub ktoś dorosły. W mocy pozostają inne ograniczenia w przemieszczaniu się, które dotyczą wszystkich. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy
  • wolontariatu na rzecz walki z Covid-19
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Chodzi o niezbędne zakupy spożywcze, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi, wyprowadzanie zwierząt.

Czy wciąż można chodzić do parku?

Od 1 kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, czyli w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych czy jordanowskich. Również korzystanie z rowerów miejskich zostanie ograniczone.

2 m odległości od innych ludzi na ulicy

Na ulicach należy zachować co najmniej dwumetrową odległość od innych ludzi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby z niepełnosprawnościami lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Ile osób może przebywać w sklepie i na poczcie?

Do każdego sklepu może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby trzy. Jeśli w sklepie jest pięć kas, to może w nim przebywać maksymalnie 15 klientów. Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Jeśli w banku są trzy stanowiska obsługi, to na jego terenie może przebywać maksymalnie dziewięć osób. Podobne zaostrzenia dotkną targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Na terenie poczty może przebywać naraz tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa. Jeśli w placówce jest pięć okienek, wówczas na jej terenie może przebywać 10 osób.

Jakie sklepy będą zamknięte w weekendy?

W weekendy od 4 kwietnia będą zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Od 14 marca w galeriach handlowych nie działają sklepy odzieżowe, obuwnicze, z zabawkami, innymi artykułami oraz wszystkie pozostałe punkty usługowe prócz sklepów spożywczych, drogerii, aptek i pralni.

Jakie nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać w sklepach?

Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Ich zapewnienie leży w gestii obsługi sklepu.

Kiedy osoby poniżej 65. roku życia nie będą wpuszczane do sklepów?

W godz. od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe będą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia, które nie zdążą wybrać się na zakupy wcześniej.

Jakie miejsca zostają zamknięte do odwołania?

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku 2 kwietnia 2020 r. Nie dotyczy to osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Zamknięte zostają bez wyjątków zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Kogo dotyczy automatyczna kwarantanna?

Obowiązkową kwarantanną domową zostaną objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. A więc jeśli jeden z domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 r. z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zakażonym, ty również będziesz musiał ją odbyć.

Jakie są nowe limity pasażerów w pojazdach?

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada: „tylu pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rząd rozszerzył ten wymóg na pojazdy, które mają więcej niż dziewięć miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób czy prywatnych przewoźników. Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób. Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek 2 kwietnia i nie dotyczy samochodów osobowych.

Jakie są nowe obowiązki pracodawców?

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone o co najmniej półtora metra. Poza tym wszyscy pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Od 1 kwietnia instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie.

Dotychczasowe restrykcje pozostają w mocy

Już od 23 marca nie można się swobodnie przemieszczać poza domem w celach innych niż realizacja podstawowych potrzeb życia codziennego. Można dojeżdżać do pracy, wychodzić po niezbędne zakupy, lekarstwa, pójść do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób (obostrzenie nie dotyczy rodzin). W autobusie czy tramwaju może jeździć tylko tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań w grupie więcej niż dwóch osób. Można się spotykać tylko z najbliższymi. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób – wyłączając duchownych odprawiających obrzęd.

19 marca wprowadzono stan epidemii, na mocy którego m.in. podwyższono kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. W mocy pozostają też wcześniejsze zakazy, wprowadzone od 11 do 13 marca, czyli: • ograniczenie w działalności galerii handlowych do sprzedaży podstawowych towarów (żywność, środki czystości), • zamknięcie lokali gastronomicznych z możliwością sprzedaży tylko na wynos i z dowozem, • przywrócenie kontroli granicznych, zamknięcie granic dla cudzoziemców, obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy, • zamknięcie szkół i uczelni.

Czytaj też: Co wolno, czego nie wolno. Rząd wyjaśnia

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama