Społeczeństwo

Zaostrzona kwarantanna. Czego nie wolno robić od 1 kwietnia?

Kolejny etap kwarantanny Kolejny etap kwarantanny Kelly Sikkema / Unsplash
Nowe restrykcje w dużym stopniu wpłyną na nasz sposób poruszania się, robienia zakupów oraz korzystania z parków i ogrodów.

Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, żeby nie doszło do sytuacji takiej jak we Włoszech i Hiszpanii, czyli selekcji chorych. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył we wtorek konieczność nowych restrykcji. Rząd wprowadził szereg ograniczeń, które mają obowiązywać – na razie – przez pięć tygodni. Za złamanie zasad będą nowe kary: od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Kto bezwzględnie nie może opuszczać domu?

Dzieci i młodzież do 18. roku życia obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłej osoby. Ma im towarzyszyć rodzic, opiekun prawny lub ktoś dorosły. W mocy pozostają inne ograniczenia w przemieszczaniu się, które dotyczą wszystkich. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy
  • wolontariatu na rzecz walki z Covid-19
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Chodzi o niezbędne zakupy spożywcze, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi, wyprowadzanie zwierząt.

Czy wciąż można chodzić do parku?

Od 1 kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, czyli w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych czy jordanowskich. Również korzystanie z rowerów miejskich zostanie ograniczone.

2 m odległości od innych ludzi na ulicy

Na ulicach należy zachować co najmniej dwumetrową odległość od innych ludzi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby z niepełnosprawnościami lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Ile osób może przebywać w sklepie i na poczcie?

Do każdego sklepu może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby trzy. Jeśli w sklepie jest pięć kas, to może w nim przebywać maksymalnie 15 klientów. Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Jeśli w banku są trzy stanowiska obsługi, to na jego terenie może przebywać maksymalnie dziewięć osób. Podobne zaostrzenia dotkną targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Na terenie poczty może przebywać naraz tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa. Jeśli w placówce jest pięć okienek, wówczas na jej terenie może przebywać 10 osób.

Jakie sklepy będą zamknięte w weekendy?

W weekendy od 4 kwietnia będą zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Od 14 marca w galeriach handlowych nie działają sklepy odzieżowe, obuwnicze, z zabawkami, innymi artykułami oraz wszystkie pozostałe punkty usługowe prócz sklepów spożywczych, drogerii, aptek i pralni.

Jakie nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać w sklepach?

Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Ich zapewnienie leży w gestii obsługi sklepu.

Kiedy osoby poniżej 65. roku życia nie będą wpuszczane do sklepów?

W godz. od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe będą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia, które nie zdążą wybrać się na zakupy wcześniej.

Jakie miejsca zostają zamknięte do odwołania?

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku 2 kwietnia 2020 r. Nie dotyczy to osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Zamknięte zostają bez wyjątków zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Kogo dotyczy automatyczna kwarantanna?

Obowiązkową kwarantanną domową zostaną objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. A więc jeśli jeden z domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 r. z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zakażonym, ty również będziesz musiał ją odbyć.

Jakie są nowe limity pasażerów w pojazdach?

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada: „tylu pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rząd rozszerzył ten wymóg na pojazdy, które mają więcej niż dziewięć miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób czy prywatnych przewoźników. Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób. Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek 2 kwietnia i nie dotyczy samochodów osobowych.

Jakie są nowe obowiązki pracodawców?

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone o co najmniej półtora metra. Poza tym wszyscy pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Od 1 kwietnia instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie.

Dotychczasowe restrykcje pozostają w mocy

Już od 23 marca nie można się swobodnie przemieszczać poza domem w celach innych niż realizacja podstawowych potrzeb życia codziennego. Można dojeżdżać do pracy, wychodzić po niezbędne zakupy, lekarstwa, pójść do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób (obostrzenie nie dotyczy rodzin). W autobusie czy tramwaju może jeździć tylko tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań w grupie więcej niż dwóch osób. Można się spotykać tylko z najbliższymi. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób – wyłączając duchownych odprawiających obrzęd.

19 marca wprowadzono stan epidemii, na mocy którego m.in. podwyższono kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. W mocy pozostają też wcześniejsze zakazy, wprowadzone od 11 do 13 marca, czyli: • ograniczenie w działalności galerii handlowych do sprzedaży podstawowych towarów (żywność, środki czystości), • zamknięcie lokali gastronomicznych z możliwością sprzedaży tylko na wynos i z dowozem, • przywrócenie kontroli granicznych, zamknięcie granic dla cudzoziemców, obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy, • zamknięcie szkół i uczelni.

Czytaj też: Co wolno, czego nie wolno. Rząd wyjaśnia

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama