„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Wanda Traczyk-Stawska: Nie udawaj, że nie widzisz, kiedy dzieje się zło

Wanda-Traczyk-Stawska Wanda-Traczyk-Stawska Youtube
W specjalnym materiale wideo Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK i weteranka powstania warszawskiego, wzywa do empatii wobec osób koczujących na polsko-białoruskiej granicy.

Wanda Traczyk-Stawska opowiedziała się przeciw tzw. pushbackom, stosowanym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na odcinku łączącym Polskę z Białorusią, a polegającym na zawracaniu osób na granicy, często do lasów, terenów podmokłych. Sprzeciwia się odczłowieczaniu uchodźców, skazywaniu ich na głód i śmierć. – Nie jestem politykiem, nie znam się na tym, ale wiem jako człowiek, który walczył w powstaniu warszawskim, że nie wolno zostawić bez pomocy ludzi, którzy są zagrożeni – mówi Wanda Traczyk-Stawska.

Nagranie opublikowało stowarzyszenie Polska Walcząca przeciw Faszyzmowi. Wanda Traczyk-Stawska poprzednio apelowała m.in. o niewykorzystywanie symbolu Polski Walczącej przez ruchy neofaszystowskie. A ostatnio wzięła udział w manifestacji przeciw działaniom PiS grożącym polexitem. Jej wypowiedź zagłuszał Robert Bąkiewicz, lider Marszu Niepodległości. „Milcz, chamie skończony” – odpowiedziała mu ze sceny.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną