„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Społeczeństwo

Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Wmurowano kamień węgielny

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży TVN
Sfinansowane przez darczyńców Fundacji TVN Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży ma przede wszystkim poprawić sytuację psychiatrii dziecięcej w Polsce. Potrzeby są bardzo duże.

Centrum powstaje na terenie Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Budowę rozpoczęto w ubiegłym roku, ale uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbyło się 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Goście siedzieli wśród gołych murów, na terenie budowy, w sali, w której w przyszłości pojawią się łóżka dla dzieci i młodzieży. Łącznie 62 – 30 na oddziale dziennym i 32 na oddziale pobytu stacjonarnego. Założono, że z samego tylko oddziału pobytu dziennego skorzysta ok. 10 tys. pacjentów rocznie.

Na uroczystości obecni byli m.in. przewodnicząca Rady Fundacji TVN Kasia Kieli, prezeska Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska, dyrektor IPCZD Marek Migdał oraz goście związani z Grupą TVN. – To miejsce jest niezwykle potrzebne, szczególnie teraz, po pandemii i w trakcie wojny przy naszej granicy – powiedziała Kolenda-Zaleska. Dodała, że fundacja planuje też otworzyć sieć gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych w całej Polsce.

Psychiatria dziecięca. Zapaść

Na uroczystości obecna była też wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Zauważyła, że te miejsca dla dzieci są bardzo ważne, choć nie rozwiązują jeszcze problemu. Według ekspertów blisko 700 tys. dzieci w kraju wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Z kolei psychiatrów dziecięcych jest ok. 450. W całej Polsce brakuje oddziałów psychiatrycznych dla dzieci, a w tych, które są – nie ma wolnych miejsc. – Potrzebujemy ich jeszcze więcej – stwierdziła wiceprezydent Machnowska-Góra.

Placówka ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2024 r.

Czytaj też: Smutni nastoletni. Jak rozpoznać depresję

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

„Jestem na skraju i mam ochotę palnąć sobie w łeb”. Jak być rodzicem i się nie wypalić

O skali problemu niech świadczy fakt, że w Niemczech zyskują popularność kliniki, gdzie w ramach wypoczynku, zwanego Kur, rodzice mogą zadbać o swoje potrzeby zdrowotne.

Joanna Tracewicz
08.06.2023
Reklama