Społeczeństwo

„Jeszcze zdążę”. Wyjątkowy film o życiu w obliczu śmierci

Kadr z filmu „Jeszcze zdążę” Kadr z filmu „Jeszcze zdążę” mat. pr.
Dotknęłam tematu śmierci, żeby chciało się wam bardziej żyć – mówi o filmie „Jeszcze zdążę” jego reżyserka i scenarzystka Aleksandra Kutz.
„Jeszcze zdążę”mat. pr. „Jeszcze zdążę”

Bohaterami filmu „Jeszcze zdążę” są pacjenci hospicjum. Uczą nas, czym naprawdę jest życie, a czym mogłoby być, gdybyśmy tylko zatrzymali się na chwilę, żeby popatrzeć, porozmawiać, przytulić się, odetchnąć. Może wtedy okazałoby się, że do szczęścia potrzeba nam o wiele mniej, niż sądzimy? Że wszystko, co naprawdę ważne, jest tuż obok, w zasięgu ręki?

To także film o miłości. Gdzie bohaterowie filmu nauczyli się tak kochać? Na początek wystarczy – jak mówi jedna z bohaterek – „być otwartym i uśmiechać się codziennie do życia”.

Film powstał w reakcji na śmierć przyjaciela Aleksandry Kutz. Dziś towarzyszy kampanii społecznej „Ostatnie Chwile Szczęścia”, organizowanej przez Puckie Hospicjum, której celem jest wywołanie dyskusji na temat dobrego czasu umierania oraz znaczenia potrzeb ludzi u kresu życia.

Premiera kinowa filmu odbędzie się 18 lutego o godz. 19:30 w warszawskim kinie Muranów. Pokaz został objęty patronatem „Polityki”.

„Jeszcze zdążę” to także film o miłości.mat. pr.„Jeszcze zdążę” to także film o miłości.

Na poruszane w filmie kwestie „Polityka” zwraca uwagę, m.in. realizując od kilku miesięcy specjalny cykl „Odchodzić po ludzku”. Na naszych łamach pokazujemy, jak w praktyce wygląda w Polsce starość. Przyglądamy się jej z bliska, pod różnym kątem, bez upiększeń i różowych okularów. Opisujemy codzienność ludzi obłożnie chorych, gasnących, a także ich bliskich, opiekunów oraz personelu medycznego. Wskazujemy nie tylko problemy, ale także konieczne rozwiązania.

Artykuły i rozmowy publikujemy w specjalnej zakładce na naszej stronie Odchodzić po ludzku.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama