Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Bóg wie, o co chodzi

Umówmy się, za rządów PiS sytuacja publicznych finansów uległa dalszej poprawie, ale wciąż nie jest tak dobra, jak by się chciało, dlatego nic dziwnego, że z inicjatywy Ministerstwa Finansów na Jasną Górę wyruszyła niedawno dziesięcioma autokarami pielgrzymka pracowników skarbówki.

Urzędnicy (na razie tylko z Lubelszczyzny) zdecydowali się na miejscu przemodlić parę istotnych spraw, najogólniej mówiąc, Bóg wie jakich. W zaproszeniu do Częstochowy wiceminister finansów nie ukrywał: „Przybywamy do Ołtarza Ojczyzny (...) z naszymi troskami, z naszym niedostatkiem, chociaż wiemy i widzimy gołym okiem, że jest już lepiej...”. Niestety „lepiej” nie oznacza, że jest już zupełnie dobrze, dlatego pomodlić się trzeba, zwłaszcza gdy zachęta idzie z samej góry. Wiadomo, że resort finansów, CBA oraz premier od dawna robią, co tylko w ludzkiej mocy, ale sytuacja pokazuje, że polskim finansom potrzeba impulsu znacznie mocniejszego, że na rynek finansowy po prostu musi wkroczyć nowa, niepojęta siła, która ten rynek raz na zawsze uporządkuje.

Wiceminister życzył pielgrzymom „rozpoznania dobra od zła w dobie niebywałego jeszcze zakłamania”. Rozpoznanie takie z pewnością przyda się w pracy urzędników skarbówki, którzy z problematyką dobra i zła spotykają się na co dzień, a dowody zakłamania wciąż odkrywają w niejednym zeznaniu podatkowym. W szczególności urzędnicy mają nadzieję, że gorąca modlitwa pozwoli im zorientować się, czy mały płatnik to małe dobro, a duży płatnik to duże dobro, a zwłaszcza czy Największy Płatnik to największe dobro czy raczej największe zło i dlaczego?

Zorganizowana przez resort akcja modlitewna wzbudziła żywe reakcje szerokich rzesz klientów urzędów skarbowych. Niepokoi ich fakt, że skarbówki, za którymi i tak stoi już cała siła państwa, usiłują zdobyć także poparcie boskie. Płatnicy boją się sytuacji, w której wszystkie wątpliwości będą teraz rozstrzygane na ich niekorzyść i to bez podania uzasadnienia, a jedynie z urzędową adnotacją, że niezbadane są wyroki Boże. Dlatego w ramach kontrakcji rozważają zorganizowanie własnej pielgrzymki na Jasną Górę. – Jako obywatele płacący podatki będziemy chcieli domagać się łaski Boskiej – mówi jeden z organizatorów pielgrzymki.

Domyślamy się, że śmiała inicjatywa modlitewna lubelskiej skarbówki ma charakter pilotażowy i jest rodzajem rekonesansu. Inne skarbówki wstrzymały oddech i z zainteresowaniem przyglądają się, ile i na jakich warunkach uda się wymodlić przedstawicielom Lubelszczyzny. Jeśli ich modlitwa przyniesie określone efekty finansowe, na Jasną Górę z pewnością ruszą przedstawiciele pozostałych skarbówek, a niewykluczone, że i kierownictwo resortu z Zytą Gilowską na czele. Zdaniem analityków rynku, może to być jedyny sposób na urzeczywistnienie w naszym kraju cudu gospodarczego, o którym coraz głośniej się mówi.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Czarna legenda marszałka Pétaina. We Francji to nadal bolesna i otwarta rana

Proces o zdradę stanu nie zawsze kończy sprawę, czasem na pokolenia zostaje otwarta narodowa rana. Przykładem skazanie marszałka Philippe’a Pétaina za kolaborację z Hitlerem.

Adam Krzemiński
27.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną