Świat

Goły rewers

Na nowej kanadyjskiej 20 - dolarówce każdy widzi, co chce zobaczyć. Na nowej kanadyjskiej 20 - dolarówce każdy widzi, co chce zobaczyć. AFP / East News

Kanadyjczycy mają problem z nową 20-dolarówką. Dotychczasowe były najczęściej podrabianymi tu banknotami, teraz są polimerowe, trwałe i superbezpieczne, ale nie o to chodzi. Poszło o rewers. Krytycy utrzymują, że umieszczony tam (i to obok głowy monarchini Elżbiety II) wizerunek przedstawia na pierwszy rzut oka nowojorskie bliźniacze wieże oraz trzy panie z nagim biustem. Co to ma ze sobą wspólnego? – pytają. Otóż przedstawiony tam motyw to fragment pomnika z odległego francuskiego Vimy, koło Arras, gdzie w starciu z Niemcami poległo heroicznie w kwietniu 1917 r. 7 tys. Kanadyjczyków. A wspomniane trzy figury to Sprawiedliwość, Pokój i Nadzieja. Rzecz w tym, że Kanadyjczycy mało ten pomnik kojarzą, z tamtą historią są na bakier, krytyka dotyczy też motywu martyrologicznego na banknocie, bo, ich zdaniem, Kanada kojarzy się w świecie raczej z siłami pokojowymi.

Ale to nie koniec kłopotów. Botanicy odkryli, że liść umieszczony na banknocie to nie klon cukrowy, duma Kanady i emblemat z flagi narodowej, lecz klon pospolity, zwany też norweskim, który, przeflancowany tutaj, uchodzi za agresora w drzewostanie.

Polityka 05.2013 (2893) z dnia 29.01.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną