Świat

Czkawka po „Kwarcu”

Mazurski sekret

materiały prasowe
Wydarzenia sprzed dziesięciu lat w Starych Kiejkutach chce teraz wyjaśnić Europejski Trybunał Praw Człowieka, ale polski rząd tego nie ułatwia.

W lesie obok wsi Stare Kiejkuty, 22 km na północ od małego lotniska Szczytno-Szymany, po lewej stronie drogi krajowej 58, znajduje się ośrodek szkoleniowy polskiego wywiadu. Od grudnia 2002 r. do września 2003 r. miał służyć CIA za więzienie. Więźniowie opowiadali później, że byli w nim brutalnie przesłuchiwani i torturowani.Dziś za sprawą tamtych wydarzeń polski rząd i wymiar sprawiedliwości, a także politycy opozycji, znaleźli się w kłopotliwym położeniu. Narażają się na zarzuty, że kierując się ślepą wiernością wobec amerykańskiego sojusznika, naruszyli polską konstytucję i tolerowali torturowanie więźniów, a do tego chcą zatuszować sprawę.

Cosmic Top Secret

Za wysokim ogrodzeniem, zwieńczonym drutem kolczastym, stoją dwie duże wille. Dawniej mieszkali w nich goście wysokiej rangi. Od końca 2002 r. w jednym z domów kwaterowało kilku agentów CIA, w drugim przetrzymywano domniemanych islamskich bojowników. Tak wynika z dokumentów, którymi dysponuje „Süddeutsche Zeitung”. Jak się wydaje, nawet pracownikom polskiego wywiadu nie wolno było wchodzić do „strefy B”. Amerykanie ochrzcili „Las” – jak nazywają to miejsce Polacy – kryptonimem „Kwarc”. Obowiązywała tam najwyższa klauzula tajności: „Cosmic Top Secret”.

Po zamachach na World Trade Center z 11 września 2001 r. CIA organizowała tajne więzienia na całym świecie. Były to węzłowe punkty tajnego programu przechwytywania i przetrzymywania podejrzanych o terroryzm. Według oficjalnego raportu amerykańskiej organizacji praw człowieka Open Society Justice Initiative z USA współpracowały co najmniej 54 państwa. Kilka krajów zgodziło się , by służby specjalne USA utrzymywały na ich terytorium tajne więzienia, tzw. black sites. Miało tak być m.in. w Afganistanie, Tajlandii, Rumunii i na Litwie. Kiedy trzeba było zamknąć tajny ośrodek w Tajlandii, CIA najwidoczniej szukała czegoś odpowiedniego w Europie. I znalazła w Polsce.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 6 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną