Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Co z tą wódką

Stało się: europoseł Samoobrony Bogdan Golik ujawnił obcym europosłom polskie stanowisko w sprawie definicji wódki.
Stanowisko to, ugruntowane wielowiekową tradycją masowej produkcji i obfitego spożycia (niejednokrotnie śmiało wymierzonego w ciemiężycieli i okupantów), głosi, że wódka to destylat z ziemniaków, zbóż i buraków cukrowych. Było ono tajne, gdyż stronie polskiej zależało, aby inne państwa nie wiedziały, z czego robimy swoją wódkę, dopóki sami im nie powiemy. Niestety powiedział im to europoseł Golik, a MSZ sprawdza, czy dokonując tego czynu nie znajdował się on przypadkiem pod wpływem wyżej wymienionego destylatu.

Tak oto jedna z największych (obok receptury oscypka i paprykarza szczecińskiego) polskich tajemnic dostała się w ręce przeciwników, którzy, jak wiadomo, dążą do tego, aby wódkę można było produkować ze wszystkiego, a nawet z winogron. Strona polska zaznacza, że przeciwko winogronom nic nie ma, od dawna dąży do zbliżenia z nimi, widząc dla nich miejsce we wspólnej Europie. Ale winogronowemu destylatowi mówi zdecydowane nie i destylatu tego, jeśli będzie on miał nazwę „wódka”, strona polska do ust wziąć nie zamierza, no, chyba że nie będzie innego wyjścia.

Strona polska chce bronić własnej wódki z własnych kartofli, zbóż i własnego buraka do ostatniego kieliszka (a jak będzie trzeba, to i dłużej, bo zawsze można wyskoczyć i jeszcze coś dokupić). Tymczasem specjaliści z Brukseli ostrzegają, że konflikt w sprawie definicji wódki to mały pikuś. Prawdziwa wojna zacznie się, gdy w decydującą fazę wejdą negocjacje w sprawie definicji zakąski.
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną