Kraj

Krok do przodu, krok do tyłu

Dziennikarze mieli wrócić do Sejmu na dotychczasowych zasadach. Ale obietnice zostały złamane

PiS obiecał, że dziennikarze na dotychczasowych zasadach wrócą do Sejmu. I nie dotrzymał obietnicy PiS obiecał, że dziennikarze na dotychczasowych zasadach wrócą do Sejmu. I nie dotrzymał obietnicy Flickr CC by SA
Takim tempem maszeruje władza w sprawie dziennikarzy, czyli niby wycofuje się z obietnic marszałka Karczewskiego, złożonych w poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielami mediów.

Miało być tak, że wracają wszystkie wcześniej obowiązujące zasady pracy dziennikarzy w Sejmie. Okazało się, że tak, ale tylko dla tych dziennikarzy, którzy dysponują akredytacją stałą lub roczną.

Do Sejmu nie są wpuszczani ci, którzy chcą posłużyć się przepustką jednorazową, wcześniej przyznawaną niejako z automatu.

Tylko część dziennikarzy może wejść do Sejmu

Takich chętnych bywało wielu, zwłaszcza gdy działo się coś ważnego w parlamencie, na sesji czy w komisjach. Nie ma się co dziwić, że wszelkie obietnice marszałka Karczewskiego w ogóle są teraz traktowane jako jakiś pozór, jako gra, jako początek przecherek politycznych.

Akurat teraz dzieje się na Wiejskiej dużo, no bo Senat, w którym większość ma oczywiście władza, kontynuuje – mimo awantur i sprzeciwów opozycji oraz manifestacji przed Sejmem – zatwierdzanie ustaw przyjętych wcześniej przez Sejm w trybie ekstraordynaryjnym, z pogwałceniem – wedle dość powszechnej opinii – demokracji, konstytucji i regulaminów.

Napięcie jest olbrzymie, jako że kordon policji oraz postawione w nocy ogrodzenie, poza które usunięto obecnych tam protestujących, zwiększa wrażenie jakiejś grozy, stanu podwyższonej czujności, jakiejś ponurej determinacji władzy, by osiągnąć swoje, nawet z użyciem siły. Zresztą senatorzy udający się na swoje obrady skarżyli się, że byli legitymowani po drodze przez policjantów i musieli się między nimi przeciskać.

Wiemy to, gdyż ci dziennikarze, którzy dostali się do wnętrza dzięki stałym przepustkom, mogli to pokazać i zarejestrować. Chociażby to. I jak na razie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną