Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
PiS przeżywa pierwszy poważny kryzys za swoich drugich rządów.
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Po zdobyciu władzy przez to ugrupowanie i jej skonsumowaniu w postaci tysięcy posad i przejęcia niemal wszystkich instytucji państwa rozpoczęła się walka o władzę we władzy. Sprawa Misiewicza w swej istocie nie dotyczy tego szeregowego działacza, ale integralności partyjnego przywództwa Jarosława Kaczyńskiego, której zagroził Antoni Macierewicz.

Czy minister obrony przełknie upokorzenie, jakiego doświadczył za sprawą potraktowania jego protegowanego przez komisję partyjną? Czy Kaczyński utrzyma go na rządowym stanowisku czy też jest gotów na „wojnę atomową”, czym w partii i jej elektoracie byłoby usunięcie Macierewicza z funkcji? Czy rozpoczyna się właśnie wielka „wojna na górze”, która zmieni polską politykę?

O tym piszemy w okładkowym artykule w najnowszej POLITYCE. Polecam Państwu obszerny i bardzo interesujący materiał trójki naszych autorów: Anny Dąbrowskiej, Malwiny Dziedzic i Juliusza Ćwielucha.

Co jeszcze w poświątecznej POLITYCE? Co dalej z KOD, czy się jeszcze podźwignie, czy obywatelska aktywność, jaką ten społeczny ruch wywołał, nie zostanie zmarnowana? – zastanawiają się Joanna Sawicka i Wojciech Szacki. O ludzie smoleńskim, najtwardszym elektoracie PiS, opowiada Rafał Kalukin, który oglądał przedstawicieli tegoż ludu w akcji 10 kwietnia. Ewa Siedlecka natomiast alarmuje w sprawie organizacji pozarządowych, które władza postanowiła „zagłodzić”, cofając unijne i państwowe dotacje, a przydzielając je tym z nich, które są „słuszne” ideologicznie i przychylne rządom PiS.

Ponadto polecam bardzo interesującą rozmową Jacka Żakowskiego z politologiem prof. Janem Zielonką o tym, jak liberalne demokracje mogą się bronić przed populizmem i czy ta obrona ma jakieś szanse na sukces w postpolitycznym świecie, gdzie dawne wartości zostały zanegowane, a nowe jeszcze nie powstały.

A także wywiad Artura Domosławskiego z Dionisiosem Sturisem, synem Polki i greckiego emigranta, który uciekając przed wojną domową w Grecji pod koniec lat 40., przybył do Polski wraz kilkunastoma tysiącami innych; Sturis zastanawia się, jak to się stało, że za PRL Polacy przyjaźnie odnosili się do greckich emigrantów, a teraz – jak pokazują sondaże – w większości są niechętni uchodźcom.

To tylko niektóre pozycje z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do zapoznania się z wieloma innymi tekstami oraz proponuję zakup naszego tygodnika z kolejną książką dla dzieci z naszego cyklu, tym razem to dwie opowieści w jednym tomie autorstwa włoskiego klasyka twórczości dla dzieci Ganniego Rodariego.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną