Kraj

PO przed PiS w nowym sondażu. Nowoczesna ledwie przekracza próg. Czy te wyniki się utrzymają?

Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna KŻ / Polityka
31 proc. osób biorących udział w badaniu przeprowadzonym dla „Faktów” TVN i TVN24 zagłosowałoby na PO.

Platforma Obywatelska po raz pierwszy od ostatnich wyborów parlamentarnych przegoniła w notowaniach PiS. Gdyby wybory odbyły się 30 kwietnia, na PO zagłosowałoby 31 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono pod koniec kwietnia. Jest to pierwszy w tej kadencji sondaż z tak dobrą prognozą dla PO, która podniosła swój wynik o 4 punkty procentowe w stosunku do analogicznego sondażu przeprowadzonego w marcu.

Na wspólną listę PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski zagłosowałoby w sumie 29 proc. ankietowanych. Jest to dokładnie taki sam wynik, jaki ta lista osiągnęła w poprzednim badaniu Millward Brown.

W Sejmie znalazłby się również Kukiz’15 (10 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (6 proc.) oraz Nowoczesna (5 proc.). Partia Pawła Kukiza utrzymała taki sam wynik w stosunku do sondażu z marca. SLD zaliczył spadek o 2 proc.

Petru rezygnuje z funkcji przewodniczącego klubu Nowoczesnej

Sondaż Kantar Millward Brown SA okazał się najboleśniejszy w skutkach dla Nowoczesnej. Partia Ryszarda Petru od marca straciła już 3 punkty procentowe poparcia. Po ogłoszeniu sondażu Ryszard Petru zdecydował się zrezygnować z funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego Nowoczesnej.

„Biorę współodpowiedzialność za spadek w sondażach. Bez wątpienia musimy bardziej przedstawiać nasze propozycje programowe, nie wystarczy krytyka PiS. Zgłosiliśmy 33 ustawy, to jest cztery razy więcej na członka klubu niż większy klub Platformy. Ale mało który z Polaków o tych ustawach wie i to świadczy o tym, że zbyt małą wagę przykładaliśmy do przekazywania informacji w tej sprawie” – mówił dziennikarzom w Sejmie.

Nową przewodniczącą klubu została Katarzyna Lubnauer. Petru pozostanie na stanowisku szefa partii.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018
Reklama