Kraj

PO przed PiS w nowym sondażu. Nowoczesna ledwie przekracza próg. Czy te wyniki się utrzymają?

Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna KŻ / Polityka
31 proc. osób biorących udział w badaniu przeprowadzonym dla „Faktów” TVN i TVN24 zagłosowałoby na PO.

Platforma Obywatelska po raz pierwszy od ostatnich wyborów parlamentarnych przegoniła w notowaniach PiS. Gdyby wybory odbyły się 30 kwietnia, na PO zagłosowałoby 31 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono pod koniec kwietnia. Jest to pierwszy w tej kadencji sondaż z tak dobrą prognozą dla PO, która podniosła swój wynik o 4 punkty procentowe w stosunku do analogicznego sondażu przeprowadzonego w marcu.

Na wspólną listę PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski zagłosowałoby w sumie 29 proc. ankietowanych. Jest to dokładnie taki sam wynik, jaki ta lista osiągnęła w poprzednim badaniu Millward Brown.

W Sejmie znalazłby się również Kukiz’15 (10 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (6 proc.) oraz Nowoczesna (5 proc.). Partia Pawła Kukiza utrzymała taki sam wynik w stosunku do sondażu z marca. SLD zaliczył spadek o 2 proc.

Petru rezygnuje z funkcji przewodniczącego klubu Nowoczesnej

Sondaż Kantar Millward Brown SA okazał się najboleśniejszy w skutkach dla Nowoczesnej. Partia Ryszarda Petru od marca straciła już 3 punkty procentowe poparcia. Po ogłoszeniu sondażu Ryszard Petru zdecydował się zrezygnować z funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego Nowoczesnej.

„Biorę współodpowiedzialność za spadek w sondażach. Bez wątpienia musimy bardziej przedstawiać nasze propozycje programowe, nie wystarczy krytyka PiS. Zgłosiliśmy 33 ustawy, to jest cztery razy więcej na członka klubu niż większy klub Platformy. Ale mało który z Polaków o tych ustawach wie i to świadczy o tym, że zbyt małą wagę przykładaliśmy do przekazywania informacji w tej sprawie” – mówił dziennikarzom w Sejmie.

Nową przewodniczącą klubu została Katarzyna Lubnauer. Petru pozostanie na stanowisku szefa partii.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama