Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Elity to wróg numer jeden dzisiejszej władzy w Polsce. O elitach, w negatywnym kontekście, mówił już w pierwszych zdaniach swojego wystąpienia prezes Kaczyński podczas sobotniego kongresu PiS.
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Czym właściwie jest ta polska elita, kto do niej należy, jak jest oceniana przez społeczeństwo, czy łatwo do niej wejść, czy sami się do niej zaliczamy – te m.in. pytania zadaliśmy w sondażu przeprowadzonym specjalnie dla POLITYKI przez pracownię Kantar Public.

Odpowiedzi są bardzo interesujące, skłaniają do głębszych refleksji nad stanem zbiorowej świadomości Polaków w czasach rosnących nastrojów populistycznych i polityków, którzy wykorzystują tę falę. Zachęcam do zapoznania się z wynikami badania i publicystycznym ich podsumowaniem – to nasz okładkowy materiał w najnowszej POLITYCE.

Co jeszcze? Marek Ostrowski i Tomasz Zalewski w osobnych artykułach zastanawiają się, „po co Trump Polsce” i „po co Trumpowi Polska”. Rafał Kalukin analizuje jawne i ukryte treści, jakie pojawiły się na wspomnianym już kongresie PiS w Przysusze. Grzegorz Rzeczkowski natomiast, na kanwie głośniej książki Tomasza Piątka o Antonim Macierewiczu, przegląda wszystkie dziwne „wschodnie” wątki związane z kontrowersyjnym ministrem obrony.

W rubryce „Ogląd i Pogląd” socjolog Jakub Bierzyński pisze o głównej politycznej broni PiS, czyli kwestii uchodźców – z badania, jakie autor sam zlecił, wynika, że większość Polaków byłaby skłonna zaakceptować wystąpienie Polski z Unii Europejskiej, aby tylko nie dopuścić do relokacji do kraju uchodźców. Skąd aż taki strach i niechęć? – o tym pisze Bierzyński.

Ponadto: o prawdziwej pladze klinik i gabinetów „poprawiania urody”; o tym, że Polacy chętnie wierzą w duchy; o tajemniczym znikaniu polskich owoców z rynku; o miejskich muralach, czyli patriotycznym kiczu, i o łemkowskiej operze o Warholu.

To wciąż tylko połowa naszych propozycji z najnowszego numeru POLITYKI, zachęcam do przeczytania pozostałych, jak również do zakupu naszego tygodnika wraz z książką dla dzieci autorstwa Barbary Tylickiej i Henryka J. Chmielewskiego „Generał Ciupinek”.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną