Wszyscy pod Sejm! KOD zwołuje ludzi w obronie sądów
PiS nie odpuszcza, my też nie odpuszczamy! – piszą organizatorzy demonstracji przed Sejmem.
Akcja „Łańcuch światła”
Franciszek Mazur/Agencja Gazeta

Akcja „Łańcuch światła”

W Sejmie trwają prace nad zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym, tymczasem już od rana pod Sejmem gromadzą się ludzie, by zademonstrować swój sprzeciw wobec tych zmian. O godz. 17 mieli przejść pod Pałac Prezydencki: „Nie zawiedźcie. PiS nie odpuszcza, my też nie odpuszczamy!” – napisali organizatorzy z KOD.

O godz. 21 pod Pałacem Prezydenckim odbędzie się kolejna akcja „Łańcuch światła”, podobna do tej, jaka odbyła się w niedzielę przed Sądem Najwyższym. Wydarzenie organizuje KOD wraz z Akcją Demokracją. „Ze świecami, bez emblematów partyjnych, z jednym hasłem na ustach: Chcemy weta, Wolne sądy zapowiadają organizatorzy.

„Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów. Przy dźwiękach muzyki, w zadumie i skupieniu domagaliśmy się od rządzących, aby uszanowali prawo obywateli do niezawisłego, niezależnego sądownictwa czytamy.  Na biurku prezydenta leżą dwie ustawy. Pierwsza, o Krajowej Radzie Sądownictwa, wygasi kadencję obecnych członków KRS i sprawi, że nowych sędziów wybiorą ich politycy. Druga, o ustroju sądów powszechnych, podporządkuje sądy ministrowi sprawiedliwości (a zarazem prokuratorowi generalnemu), który będzie mógł arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów sądów. To zagrożenie dla trójpodziału władzy i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze nieograniczonego wpływu na wymiar sprawiedliwości. W tym samym czasie Sejm zajmuje się ustawą o Sądzie Najwyższym. Według niej Ziobro odwoła wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, a na ich miejsce wprowadzi swoich nominatów. Debata o ustawie o Sądzie Najwyższym może stanowić przykrywkę dla realnego zagrożenia, które jest tu i teraz  podpisu prezydenta pod ustawami o KRS i sądach powszechnych.

Dlatego przyjdź, przynieś świeczkę i wzorem dawnych mieszkańców Polski, którzy świecami odpędzali burzowe gromy, zapal ją pod Pałacem Prezydenckim. Tak jak w niedzielę przed Sądem Najwyższym, pokażmy Andrzejowi Dudzie światło czystych intencji”.

Protesty w innych miastach

Akcja „Łańcuch światła” dziś wieczorem ma się także odbyć przed sądami m.in. w Gdyni, Gdańsku, Pucku, Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi i Lublinie. W Krakowie o godzinie 17 pod Wawelem odbędzie się manifestacja KOD pod hasłem „Nie zgadzamy się na zamach stanu”. Podobne demonstracje odbyły się w miniony weekend. Protestujący wyrażają swój sprzeciw wobec zmian w sądownictwie, jakie już przegłosował albo zamierza przegłosować PiS.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj