Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Prezydent w TVN, premier w TVP. Równoległe orędzia Andrzeja Dudy i Beaty Szydło

O tej samej porze, w dwóch stacjach, dwoje najważniejszych ludzi w państwie wygłaszało orędzia do narodu. O tej samej porze, w dwóch stacjach, dwoje najważniejszych ludzi w państwie wygłaszało orędzia do narodu. Andrzej Duda / Facebook
Duda i Szydło przemówili. Dwa orędzia jednocześnie. Czy to początek wojny w obozie władzy?

Tego jeszcze w polskiej telewizji nie było. O godzinie 20 osoby przełączające się z TVP na TVN mogły być świadkami niecodziennego wydarzenia. O tej samej porze, w dwóch stacjach, prezydent Duda i premier Szydło wygłosili orędzia do narodu.

W jednym z nich (w TVN) prezydent utwierdzał obywateli w przekonaniu, że nie podpisze ustaw dotyczących reformy Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W drugim orędziu (TVP) premier mówiła wprost, że decyzja prezydenta była niezrozumiała, a w reformowaniu sądów PiS nie cofnie się ani przed opinią zagranicy, ani przed oporem ulic.

Oto najważniejsze cytaty z przemówień w TVN i TVP.

W swoim orędziu prezydent Andrzej Duda powtórzył głównie tezy ze swojego rannego wystąpienia w Pałacu Prezydenckim. Wytłumaczył powody swojej decyzji oraz zapewnił, że będzie pracował nad własnymi projektami ustaw o sądach, ponieważ jego zdaniem wymiar sprawiedliwości potrzebuje zmian. Oto najważniejsze cytaty z orędzia prezydenta Dudy:

1. Bez reformy wymiaru sprawiedliwości nie ma możliwości budowania sprawiedliwego państwa. Zmiany są niezbędne.

2. Nie mogłem jako prezydent ich [ustaw – red.] zaakceptować. Korzystam z prawa weta, bo wymagają one zmian, zapewniających zgodność z konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej.

3. W najbliższym czasie przedstawię nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. Wierzę, że poprawione ustawy zostaną przez polski parlament uchwalone.

Orędzie premier Beaty Szydło miało daleko bardziej zaczepny charakter. Pani premier w dość ostrych słowach skrytykowała decyzję prezydenta oraz zapewniła, że PiS nie cofnie się przed przeprowadzeniem reformy. Oto najmocniejsze fragmenty jej orędzia:

1. Nie cofniemy się z drogi naprawy państwa. Weto jedynie spowolniło prace nad reformą.

2. Dzisiejsza decyzja pana prezydenta mogła być niesprawiedliwa dla tych, którzy czekają na dobrą zmianę. Dlatego tym bardziej jesteśmy winni być dzisiaj jednością. Nie możemy ulegać naciskom ulicy i zagranicy. Musimy zrezygnować ze swoich osobistych i politycznych ambicji, a skupić się na tym, czego Polacy oczekują.

3. Po pierwsze: muszą odejść ci, którzy odpowiadają za dotychczasowe fatalne praktyki, którzy uczestniczyli w nich czynnie albo się na nie zgadzali. Po drugie: muszą nastąpić zmiany, aby sędziowie odpowiadali za łamanie prawa. Dziś są praktycznie bezkarni. I wreszcie po trzecie: ludzie winni mieć kontrolę nad działaniami sądów. Musimy przywrócić realny trójpodział władzy.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama