Dawnych wspomnień czar
Nie wszystko w czasach PRL było komiczne, ale wiele rzeczy obracano to w żart. Dziś jest podobnie.

Niejeden raz wskazywałem na podobieństwa pomiędzy poczynaniami wprowadzającymi IV RP a tym, co działo się w PRL. Lata temu wydano w Niemczech (jeszcze podzielonych) antologię humoru z regionu tzw. realnego socjalizmu. Polska została uznania za najweselszy barak w tym obozie. Wprawdzie nie wszystko w tej rzeczywistości było komiczne, ale wiele rzeczy obracano to w żart. I aczkolwiek to, co czyni awangarda tzw. dobrej zmiany, niekoniecznie jest zabawne (zwłaszcza w perspektywie możliwego rozwoju sytuacji), warto, a nawet należy spoglądać na aktualne wydarzenia z przymrużeniem oka. A ponieważ mam zamiar zrobić w sierpniu wakacyjną przerwę w pisaniu felietonów, ten tekst proponuje dawnych wspomnień czar, przede wszystkim dla zabawy, ale nie tylko.

Budująca tradycja powraca

26 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Przybyła p. Szydło i wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła symboliczny charakter finalizacji budowy, zakończonej po 30 latach. Niektórzy zrozumieli to w ten sposób, że finał nastąpił dzięki dobrej zmianie w ciągu 2 lat. Akurat mieszkam jakieś 10 km od Świnnej Poręby. Główne prace (przebudowa całej infrastruktury komunikacyjne) wykonano za czasów krwawego reżimu Tuska-Kopacz. Tak to już na ogół bywa, że rozpoczęte budowy kiedyś zostają ukończone. Główny symboliczny aspekt oracji p. Szydło polegał jednak na tym, że krasomówczyni rozminęła się z rzeczywistością, bo roboty jeszcze trwają.

W dawnych czasach, gdy zbliżało się jakieś ważne zdarzenie, np. zjazd partii, uroczyście otwierano jakąś hutę, nowy szpital itp., aczkolwiek potem okazywało się, że to i owo jest jeszcze do zrobienia. Ta budująca tradycja powraca. Trzeba by jeszcze wprowadzić (narodowy) czyn społeczny i finalizację wielkich budów dobrej zmiany przed terminem. W kolejce, aczkolwiek na razie tylko wirtualnej, czeka Centralny Port Lotniczy im. XY. Zgadnijcie czyjego imienia.

Wyjątkowy zakątek świata

W 1953 r. kraj objeżdżała wystawa „Oto Ameryka”, przedstawiająca bezeceństwa dziejące się za oceanem, m.in. walki kobiet w błocie i krawat z wizerunkiem siusiającego mężczyzny, poniewieranych robotników, walące się slumsy itd. itp. Przeciwwagą była ówczesna Polska Kronika Filmowa, pokazująca dziewczyny na traktorach, prawie ukończoną Nową Hutę, a w ogólności triumfalny pochód Planu 6-letniego oraz architektów tych sukcesów, zesłanych przez historię. Z serwisu informacyjnego TVP Info dowiedziałem się, że świat jest okropny. Pożary, wojny, zamachy, katastrofy, pobicia przez uchodźców (imigrantów), np. w Calais, narkomani, pijacy, transseksualiści, pedofile itd. itp.

Wszelako jeden zakątek świata jest wyjątkowy. 500+, mieszkanie+, emeryt+, wspomniane zakończenie budowy zapory w Świnnej Porębie, wspomniany planowany Centralny Port Lotniczy, planowanie przekopanie Mierzei Wiślanej, odbudowa przemysłu stoczniowego, dofinansowanie kopalni węgla, sprawna policja, malejące bezrobocie, malejący deficyt budżetowy, a nawet spodziewana nadwyżka dochodów nad wydatkami, sukcesy międzynarodowe itd. itp.

Zgadnij, obywatelu, jaki to kraj i czyja zasługa tych sukcesów. Tych, którzy chcą, aby Polska rosła w siłę, a ludziom (narodowi, suwerenowi) żyło się szczęśliwie. Żadni spacerowicze, turyści tego nie powstrzymają. A jeśli im się nie podoba, niech z ulicy wynoszą się do zagranicy, jak np. w 1968 r.

Będzie tak, jak kiedyś było

Skoro mowa o zagranicy i jej współpracy z ulicą, to pp. Macierewicz i Waszczykowski nakreślili szeroką perspektywę tego spisku. Pierwszy ustalił: „[To] jest operacja bardzo szeroko zakrojona. (...) Operacja, w której olbrzymią rolę odgrywają środowiska antychrześcijańskie. Te środowiska, które w ogóle kwestionują istnienie państw narodowych, stanowią oś ataku przeciwko nam, przeciwko rządowi PiS. (…) Bezprzykładna presja jest rodzajem wojny hybrydowej, bazującej na dezinformacji oraz na presji mającej charakter przemocy. (...) Każde nasze słowo jest nie tylko bardzo obserwowane, ale też traktowane za punkt odniesienia do działań przeciwnych, jako punkt wyjścia do przygotowań, które mają uniemożliwić nam (…) skuteczne przeciwdziałanie niszczeniu Polski”.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj