Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Prezydent przedstawia własne projekty ustaw dotyczących reformy sądów. Najważniejsze punkty

Prezydent Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda Andrzej Hrechorowicz / Kancelaria Prezydenta RP
Prezydent proponuje dwa projekty ustaw i... zmianę konstytucji.

Najważniejsze punkty prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym

1. Wprowadzenie instytucji tzw. skargi nadzwyczajnej. Będzie można wnieść ją do każdego prawomocnego orzeczenia, „jeśli ktoś będzie czuł się skrzywdzony orzeczeniem sądu”.

2. W Sądzie Najwyższym powstanie Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych, która ma zajmować się właśnie skargami nadzwyczajnymi. Wnosić będzie je mógł każdy na wniosek prokuratora generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, a także 20 senatorów, 30 posłów (odpowiednio poprzez marszałków Sejmu i Senatu).

3. W Sądzie Najwyższym powstanie też Izba Dyscyplinarna, „by sprawy były załatwiane w sposób transparentny”.

4. Wprowadzenie zasady, że sędziowie będą orzekać do 65. roku życia. Sędziowie, którzy będą chcieli orzekać dłużej, będą mogli zwrócić się ze stosownym wnioskiem do prezydenta.

5. W sprawach skarg nadzwyczajnych i dyscyplinarnych będzie obecny tzw. element społeczny, czyli ławnicy (będzie wybierać ich Senat na wniosek organizacji pozarządowych).

Co zawiera prezydencki projekt w sprawie KRS

1. Kandydaci do KRS mają być wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów.

2. Jeśli Sejm w ciągu dwóch miesięcy nie zdoła wybrać kandydatów, wybierze ich prezydent (spośród tych zgłoszonych Sejmowi).

3. W związku z zastrzeżeniami, że to rozwiązanie może nie być konstytucyjne, prezydent proponuje zmianę konstytucji w tym zakresie i zaprasza przedstawicieli klubów na konsultacje. Mają się one odbyć jeszcze w poniedziałek o godzinie 16.

„Jeśli to zostanie zaakceptowane, to ustawę z odpowiednim zapisem złożę. Jeśli nie, będziemy mieli problem, będzie potrzebne inne rozwiązanie” – powiedział prezydent.

4. Kandydaci do KRS będą mogli być również zgłaszani przez obywateli (2 tys. obywateli i środowiska sędziowskie).

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama