Kraj

Nacjonaliści znów wybierają się na Jasną Górę. Są protesty

Pielgrzymka nacjonalistów, styczeń 2018 Pielgrzymka nacjonalistów, styczeń 2018 WILK / Polityka
„Nadchodzą, nadchodzą. Nacjonaliści” – czy ten okrzyk ponownie zabrzmi przed klasztorem ojców paulinów na Jasnej Górze? Czy uda się wstrzymać pochód z pochodniami przez Częstochowę?

3 kwietnia u przeora Klasztoru Jasnogórskiego ojca Mariana Waligóry zostanie złożony list otwarty stowarzyszenia Demokratyczna RP i ruchu Obywatele RP, którzy domagają się podjęcia działań zmierzających do uniemożliwienia środowiskom propagującym skrajny nacjonalizm, sprzeczny z wartościami chrześcijańskimi, głoszenia treści pogwałcających naukę Kościoła. List poparły Fundacja Wolni i Równi, Inicjatywa Chrześcijanie dla Demokracji, Protest kobiet, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie Obywatele Solidarnie w Akcji, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita oraz spore grono polskich intelektualistów.

Polska wolna od nienawiści

W podpisanym m.in. przez Andrzeja Ledera, Stanisława Obirka, Magdalenę Środę, Przemysława Czaplińskiego, Katarzynę Jagusztyn-Krynicką, Marię Sąsiadek, Jacka Henniga czy Wiesława Wydrę piśmie czytamy: „Warto przypomnieć tu słowa z dokumentu »Chrześcijański Kształt Patriotyzmu« wydanego przez Konferencję Episkopatu Polski 27 kwietnia 2017 roku: »Występuje szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy«. Przebieg pielgrzymek środowisk narodowych na Jasną Górę jest zaprzeczeniem słów polskich biskupów i stanowi głęboką negację wynikających z nich wartości i postaw. Wznoszone podczas pielgrzymek (również na terenie Klasztoru) hasła są zaprzeczeniem postulowanej w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski potrzeby patriotyzmu wrażliwego na cierpienie i krzywdę, które dotykają innych ludzi i inne narody. Od wielu lat na terenie Klasztoru i wokół niego słychać hasła przepełnione nienawiścią, ksenofobią i rasizmem: »Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa«, »Nie ma litości dla wrogów polskości«, »Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę«, »Znajdzie się kij na lewaka ryj«, »Wielka Polska Katolicka«, »Nie czerwona, nie laicka, tylko Polska katolicka«. Wśród uczestników tych wydarzeń daje się też często słyszeć wypowiedzi, których nie sposób tu wprost przywołać. Są przepełnione wulgarną mową skrajnej przemocy i często nawołujące do trwałej eliminacji »wrogów Polski« – eliminacji śmiercią”.

Nadawcy piszą, że wierzą głęboko w miłość ojców paulinów do ojczyzny i wszystkich Polaków i dlatego proszą o podjęcie kroków zmierzających do tego, by Klasztor Jasnogórski był miejscem wolnym od piewców nienawiści, ksenofobii i rasizmu.

A swoją argumentację kończą słowami: „Chcemy wspólnie żyć w kraju, w którym nie pali się niczyich kukieł, niezależnie od narodowości, wyznania czy różnic światopoglądowych; w kraju, w którym retoryka nienawiści nie doprowadzi do tego, że ręką człowieka zostanie podpalony drugi człowiek. Polska, tak głęboko doświadczona potwornościami nazizmu, jest krajem, na którym szczególnie ciąży obowiązek przypominania, że zawsze zaczyna się »niewinnie«, a kończy śmiercią i cywilizacyjnymi zgliszczami. Ufamy ojcom paulinom i wierzymy, że wspólnie z nami staną za Polską wolną od nienawiści”.

Czytaj także: Pomówmy o nacjonalizmie

Przemarsz z pochodniami

W ubiegłym roku, po Apelu Jasnogórskim, finał IV Pielgrzymki Środowiska Narodowego na Jasną Górę był przemarszem w tzw. zwartym szyku aleją Najświętszej Marii Panny (reprezentacyjną ulicą Częstochowy) przed pomnik Nieznanego Żołnierza. Zanim jednak 1 kwietnia 2017 roku marsz wyszedł z terenu klasztoru, jego uczestnicy krzyczeli: „Narodowy radykalizm – teraz”, „Młodzi, aktywni, radykalni”, „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz „Młodość, wiara, nacjonalizm”. Uczestnicy mieli zapalone zielone i czerwone race stadionowe, a także płonące żywym ogniem pochodnie, które mogą się w Polsce, tak okrutnie doświadczonej przez II wojnę światową, kojarzyć tylko z jednym rodzajów przemarszów – tymi w Niemczech z lat 30. XX wieku.

Policja nie reagowała na użycie materiałów pirotechnicznych niedozwolonych podczas zgromadzeń, tak samo jak nie reagowała w styczniu, gdy na jasnogórskich błoniach, po swojej pielgrzymce, setki flar zapalili kibice i urządzili tzw. racowisko. Przypomnijmy, że na tej pielgrzymce doszło do fizycznego ataku na pokojową kontrmanifestację Demokratycznej RP i Obywateli RP. Demokratom spalono wtedy trzy transparenty, a ich samych poturbowano, po czym brutalnymi słowami wyproszono z terenu zgromadzenia. Sprawa została zgłoszona na policję.

Wróćmy jednak do marszu z 2017 roku. W zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską manifestacji uczestniczyło około tysiąca osób, w tym wiele młodych. Wszyscy szli przez Częstochowę w równym szyku, czwórkami, jak wojsko. Nad nimi powiewały wysoko podniesione flagi – charakterystyczne trójkątne, z tzw. mieczykiem Chrobrego (symbolem Szczerbca owiniętego wstęgą z polskimi barwami narodowymi), zielone z falangami wpisanymi w logotyp Obozu Narodowo-Radykalnego, a także innych organizacji nacjonalistycznych, w połączeniu z flagami Polski. Podczas przemarszu krzyczano: „A walka trwa, a walka trwa. I tylko Młodzież Wszechpolska”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Nie czerwona, nie laicka, tylko Polska katolicka”, „Od Pomorza aż do Śląska naszym celem wielka Polska” oraz „Nadchodzą, nadchodzą. Nacjonaliści”.

Czytaj także: Narodowcy są głośni i groźni

Częstochowa znowu w ogniu?

Pod sam koniec pielgrzymki narodowców w 2017 roku organizatorzy mówili do zgromadzonych: „Spotkamy się tak licznie dopiero za rok, więc przez cały rok pamiętajmy, że jesteśmy wielką wszechpolską rodziną”, a tłum odpowiedział piosenką „Wielka rodzina, wszechpolska wielka rodzina, wielka rodzina”.

Czy radykalizm grup otwarcie mówiących o swoim zamiłowaniu do nacjonalizmu będzie nadal obecny na Jasnej Górze? Zapewne tak, choć to właśnie temu chcą zapobiec ruchy obywatelskie wraz ze sporym gronem naukowców, intelektualistów.

V Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę zaplanowana jest na sobotę, 14 kwietnia. Za organizatora podane jest stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska, której profil społecznościowy ma opis: „Jesteśmy fanatykami, bo tylko fanatycy są w stanie dokonać rzeczy wielkich”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Uroda przynosi w życiu profity. Ale nie jest źródłem szczęścia

Już trzymiesięczne niemowlęta przyglądają się ładnym twarzom istotnie dłużej niż nieładnym. I niezależnie od wieku, płci i rasy pochylającej się nad nimi osoby.

Grzegorz Gustaw
26.11.2019
Reklama