Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

RPO: „Wiadomości” prawdopodobnie złamały prawo

Pikieta pod siedzibą TVP Info Pikieta pod siedzibą TVP Info Arch. pryw.
Czy TVP złamała prawo, publikując wizerunki i dane osób pikietujących pod jej siedzibą? RPO chce, żeby sprawę zbadała KRRiT.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o ustalenie, czy TVP złamała prawo, publikując zdjęcia demonstrantów podpisane ich imieniem i nazwiskiem, bez ich zgody. Chodzi o materiał w poniedziałkowych „Wiadomościach” TVP, gdzie pokazano zdjęcia i omówiono sylwetki dziesięciu osób pikietujących pod siedzibą TVP, które w sobotę okleiły samochód Magdaleny Ogórek karteczkami z napisem „TVoja wina”, skandowały „Kłamczucha” i utrudniały jej wyjazd.

Upublicznienie wizerunku bez zgody – tylko w szczególnych przypadkach

W piśmie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego zastępca RPO Stanisław Trociuk przypomina, że publikacja wizerunku bez zgody zainteresowanego nie jest bezprawna tylko w ściśle określonych przypadkach. Kiedy:

  • ma się zgodę prokuratora lub sądu na ujawnienie wizerunku osoby, przeciwko której toczy się postępowanie przygotowawcze czy sądowe (art. 13 ust. 3 ustawy Prawo prasowe),
  • wizerunek zostanie utrwalony za zgodą sądu, w trakcie rozprawy (art. 357 § 1 Kodeksu postępowania karnego),
  • wizerunek jest publikowany w liście gończym (art. 279 § 1 i art. 280 Kodeksu postępowania karnego),
  • przedstawia osobę powszechnie znaną i powstał w związku z wykonywaniem przez nią czynności służbowych (art. 81 ust. 2 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych),
  • wizerunek jest elementem większej całości: zgromadzenia, krajobrazu, publicznej imprezy itp.

Daniel Passent na blogu: Proszę nie regulować odbiorników

Sprawa dla KRRiT

„Żadna z powyższych okoliczności nie miała miejsca w przypadku publikacji wizerunku osób protestujących przed siedzibą TVP Info” – stwierdza RPO. I oczekuje, że KRRiT zbada sprawę zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Adam Szostkiewicz: Halo, czy ktoś pamięta apele i deklaracje po zabójstwie prezydenta Adamowicza?

Reklama
Reklama