RPO: „Wiadomości” prawdopodobnie złamały prawo
Czy TVP złamała prawo, publikując wizerunki i dane osób pikietujących pod jej siedzibą? RPO chce, żeby sprawę zbadała KRRiT.
Pikieta pod siedzibą TVP Info
Arch. pryw.

Pikieta pod siedzibą TVP Info

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o ustalenie, czy TVP złamała prawo, publikując zdjęcia demonstrantów podpisane ich imieniem i nazwiskiem, bez ich zgody. Chodzi o materiał w poniedziałkowych „Wiadomościach” TVP, gdzie pokazano zdjęcia i omówiono sylwetki dziesięciu osób pikietujących pod siedzibą TVP, które w sobotę okleiły samochód Magdaleny Ogórek karteczkami z napisem „TVoja wina”, skandowały „Kłamczucha” i utrudniały jej wyjazd.

Upublicznienie wizerunku bez zgody – tylko w szczególnych przypadkach

W piśmie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego zastępca RPO Stanisław Trociuk przypomina, że publikacja wizerunku bez zgody zainteresowanego nie jest bezprawna tylko w ściśle określonych przypadkach. Kiedy:

  • ma się zgodę prokuratora lub sądu na ujawnienie wizerunku osoby, przeciwko której toczy się postępowanie przygotowawcze czy sądowe (art. 13 ust. 3 ustawy Prawo prasowe),
  • wizerunek zostanie utrwalony za zgodą sądu, w trakcie rozprawy (art. 357 § 1 Kodeksu postępowania karnego),
  • wizerunek jest publikowany w liście gończym (art. 279 § 1 i art. 280 Kodeksu postępowania karnego),
  • przedstawia osobę powszechnie znaną i powstał w związku z wykonywaniem przez nią czynności służbowych (art. 81 ust. 2 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych),
  • wizerunek jest elementem większej całości: zgromadzenia, krajobrazu, publicznej imprezy itp.

Daniel Passent na blogu: Proszę nie regulować odbiorników

Sprawa dla KRRiT

„Żadna z powyższych okoliczności nie miała miejsca w przypadku publikacji wizerunku osób protestujących przed siedzibą TVP Info” – stwierdza RPO. I oczekuje, że KRRiT zbada sprawę zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Adam Szostkiewicz: Halo, czy ktoś pamięta apele i deklaracje po zabójstwie prezydenta Adamowicza?

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj