Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o ustalenie, czy TVP złamała prawo, publikując zdjęcia demonstrantów podpisane ich imieniem i nazwiskiem, bez ich zgody. Chodzi o materiał w poniedziałkowych „Wiadomościach” TVP, gdzie pokazano zdjęcia i omówiono sylwetki dziesięciu osób pikietujących pod siedzibą TVP, które w sobotę okleiły samochód Magdaleny Ogórek karteczkami z napisem „TVoja wina”, skandowały „Kłamczucha” i utrudniały jej wyjazd.
Upublicznienie wizerunku bez zgody – tylko w szczególnych przypadkach
W piśmie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego zastępca RPO Stanisław Trociuk przypomina, że publikacja wizerunku bez zgody zainteresowanego nie jest bezprawna tylko w ściśle określonych przypadkach. Kiedy:
- ma się zgodę prokuratora lub sądu na ujawnienie wizerunku osoby, przeciwko której toczy się postępowanie przygotowawcze czy sądowe (art. 13 ust. 3 ustawy Prawo prasowe),
- wizerunek zostanie utrwalony za zgodą sądu, w trakcie rozprawy (art. 357 § 1 Kodeksu postępowania karnego),
- wizerunek jest publikowany w liście gończym (art. 279 § 1 i art. 280 Kodeksu postępowania karnego),
- przedstawia osobę powszechnie znaną i powstał w związku z wykonywaniem przez nią czynności służbowych (art. 81 ust. 2 pkt 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych),
- wizerunek jest elementem większej całości: zgromadzenia, krajobrazu, publicznej imprezy itp.
Daniel Passent na blogu: Proszę nie regulować odbiorników
Sprawa dla KRRiT
„Żadna z powyższych okoliczności nie miała miejsca w przypadku publikacji wizerunku osób protestujących przed siedzibą TVP Info” – stwierdza RPO. I oczekuje, że KRRiT zbada sprawę zgodnie ze swoimi kompetencjami.
Adam Szostkiewicz: Halo, czy ktoś pamięta apele i deklaracje po zabójstwie prezydenta Adamowicza?