Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Koalicja Europejska liczy na gwiazdy

Znamy już wstępne listy opozycyjnego aliansu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska, podobnie jak PiS, postawiła na znane nazwiska, ale są też niespodzianki.

Pojedynki „jedynek” PiS i Koalicji EuropejskiejPolitykaPojedynki „jedynek” PiS i Koalicji Europejskiej

Powiększ mapę

Grzegorz Schetyna ogłosił dzisiaj wstępne listy Koalicji Europejskiej, jeśli chodzi o kandydatów Platformy Obywatelskiej. Pozostałe pozycje potwierdzą zapewne liderzy poszczególnych partii aliansu (SLD, PSL, Nowoczesnej i Zielonych), na razie znamy je ze spekulacji. Wybory odbędą się za niewiele ponad dwa miesiące, 26 maja. Do zdobycia jest 51 mandatów (jedno miejsce więcej zależy od tego, czy Wielka Brytania do lipca opuści Unię). Co z kształtu tych list wynika dla zaczynającej się kampanii?

Czytaj też: Koalicja Europejska jest na początku drogi

Trzech głównych udziałowców

Listy Koalicji Europejskiej należy czytać równolegle z listami PiS, bo to te dwa ugrupowania stoczą walkę o zwycięstwo (patrz też tabela poniżej). Z ostatnich sondaży wynika, że oba bloki zrównały się poparciem na poziomie ok. 40 proc. – w badaniu Kantar Millward Brown o 2 pkt. proc. prowadzi Koalicja Europejska, w sondażu IBRiS taką samą przewagę osiągnął PiS. Wynik wyborów jest więc kwestią otwartą.

Szanse na mandaty mają poza tym Wiosna Roberta Biedronia i Kukiz ′15, a tuż pod 5-proc. progiem znajdują się prawicowa Konfederacja (głównie Janusz Korwin-Mikke i narodowcy) oraz partia Razem.

Czytaj też: Prawicowa konkurencja PiS

Ze znanych już elementów list Koalicji Europejskiej wyraźnie widać, że nowe ugrupowanie jest zdecydowanie zdominowane przez trzech głównych udziałowców: największą Platformę oraz mniejsze PSL i SLD. Podział „jedynek” wydaje się dość korzystny właśnie dla mniejszych partnerów – dostali po trzy miejsca na czele list, PO obsadziła siedem. Różnica polega na tym, że PSL reprezentują obecni działacze tej partii (Krzysztof Hetman, Czesław Siekierski czy Jarosław Kalinowski), a lewicę raczej jej byli liderzy (Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka, wyjątkiem jest europoseł Bogusław Liberadzki).

„Mecz gwiazd” niekorzystny dla Biedronia

W oczy rzuca się przede wszystkim to, że Koalicja Europejska, tak jak wcześniej PiS, postawiła na głośne nazwiska. Uwagę przyciągają trzy transfery: szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej („jedynka” na Dolnym Śląsku), dawnej piłkarskiej gwiazdy Tomasza Frankowskiego („jedynka” na Podlasiu, Warmii i Mazurach) oraz Magdaleny Adamowicz, wdowy po zamordowanym prezydencie Gdańska („dwójka” na Pomorzu).

Na listach jest wielu byłych premierów i ministrów, poza wspomnianymi Belką i Cimoszewiczem startują Ewa Kopacz, Leszek Miller czy Jerzy Buzek. Wśród „jedynek” jest też paru doświadczonych europosłów: Janusz Lewandowski, Róża Thun oraz wspomniany Liberadzki.

Taka konstrukcja list utrudni zadanie Robertowi Biedroniowi. W jego partii z założenia – poza liderem – nie ma znanych nazwisk. Start popularnych polityków z list Koalicji Europejskiej i PiS sprzyja utrzymaniu polaryzacji sceny politycznej, z którą Biedroń chce walczyć.

Czytaj też: Strategia Biedronia

Najciekawsze pojedynki

W Warszawie Cimoszewicz będzie rywalizował z europosłem Jackiem Saryuszem-Wolskim, wystawionym przez PiS kontrkandydatem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej (w słynnym głosowaniu przegranym przez Warszawę 27:1). Róża Thun w Małopolsce zmierzy się z byłą premier Beatą Szydło. Rywalem Kalinowskiego na Mazowszu będzie wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Była minister edukacji Anna Zalewska (PiS) startuje na Dolnym Śląsku przeciwko Ochojskiej, a wiceszef PiS Joachim Brudziński zmierzy się z Liberadzkim. Z kolei szefowa dyplomacji z czasów poprzednich rządów PiS Anna Fotyga będzie rywalizowała z Lewandowskim (i europosłem Jarosławem Wałęsą, który znów wystartuje z ostatniego miejsca).

Zdrojewski i Hübner poza listami

Miejsca na dolnośląskiej liście nie dostał europoseł PO Bogdan Zdrojewski, były minister kultury. Schetyna mówił dziś, że ma wobec niego plany w krajowej polityce, ale sam Zdrojewski do Sejmu wracać nie chce. Na liście warszawskiej nie ma też byłej komisarz Danuty Hübner, w obecnym parlamencie szefowej bardzo ważnej komisji spraw konstytucyjnych. Na wielkopolskiej liście zabrakło miejsca dla obecnej europoseł PO Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Bardzo niskie, piąte miejsca dostali europosłowie Michał Boni w Warszawie i Bogusław Sonik w Małopolsce.

Nie potwierdziły się spekulacje o starcie byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wielkopolsce oraz dawnej gwiazdy piłki nożnej i szefa PZPN Zbigniewa Bońka z Małopolski. O reelekcję nie będzie się starać część starszych liderów lewicy, w tym Krystyna Łybacka i Adam Gierek.

Grzegorz SchetynaSławomir Kamiński/Agencja GazetaGrzegorz Schetyna

Słabo z parytetem i mniejszymi partiami

Przedstawiciele Koalicji Europejskiej obiecywali parytet mężczyzn i kobiet na swoich listach, ale najwyraźniej nie dotyczy on „jedynek” i „dwójek”. Na 13 okręgów pierwsze miejsca na listach zajmują tylko trzy (Kopacz, Ochojska i Thun), drugie miejsca – cztery (Adamowicz, Joanna Mucha, Urszula Pasławska i Krystyna Skowrońska).

Według publikowanych do tej pory prognoz Koalicja Europejska może liczyć nawet na trzy mandaty w Warszawie i na Śląsku, po dwa być może na Pomorzu, w Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Śląsku, a w pozostałych okręgach raczej już po jednym.

Mniejsze partie Koalicji Europejskiej nie mają za dużych szans na mandaty, a ambicje będą musiały przenieść na wybory do Sejmu. Z publikowanych do tej pory informacji wynika, że Barbara Dolniak z Nowoczesnej ma piąte miejsce na śląskiej liście. Miłosława Stępień z Zielonych ma dostać „czwórkę” w Wielkopolsce, a Ewa Sufin-Jacquemart z tej partii może być czwarta w Małopolsce.

Liderzy list PiS i Koalicji Europejskiej w poszczególnych okręgach

Okręg

PiS

Koalicja Europejska

1. Pomorze

1. Anna Fotyga
2. Jarosław Sellin

1. Janusz Lewandowski (PO)
2. Magdalena Adamowicz

2. Kujawsko-pomorskie

1. Kosma Złotowski
2. Tomasz Latos

1. Radosław Sikorski (PO)
2. Janusz Zemke (SLD)
3. Agnieszka Kłopotek (PSL)

3. Podlaskie i warmińsko mazurskie

1. Karol Karski
2. Krzysztof Jurgiel

1. Tomasz Frankowski
2. Urszula Pasławska (PSL)

4. Warszawa

1. Jacek Saryusz-Wolski
2. Ryszard Czarnecki

1. Włodzimierz Cimoszewicz
2. Andrzej Halicki (PO)
3. Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO)
4. Paweł Zalewski (PO)
5. Michał Boni (PO)

5. Mazowsze

1. Adam Bielan
2. Maria Koc

1. Jarosław Kalinowski (PSL)
2. Dariusz Rosati (PO)

6. Łódź

1. Witold Waszczykowski
2. Joanna Kopcińska

1.Marek Belka
2. Paweł Bejda (PSL)

7. Wielkopolska

1. Zdzisław Krasnodębski
2. Andżelika Możdżanowska

1. Ewa Kopacz (PO)
2. Leszek Miller (SLD)
3. Andrzej Grzyb (PSL)

8. Lubelskie

1. Elżbieta Kruk
2. Beata Mazurek

1. Krzysztof Hetman (PSL)
2. Joanna Mucha (PO)

9. Podkarpackie

1. Tomasz Poręba
2. Bogdan Rzońca

1. Czesław Siekierski (PSL)
2. Krystyna Skowrońska (PO)

10. Małopolska i świętokrzyskie

1. Beata Szydło
2. Ryszard Legutko

1. Róża Thun (PO)
2. Wojciech Jarubas (PSL)
3. Andrzej Szejna (SLD)

11. Śląsk

1. Jadwiga Wiśniewska
2. Grzegorz Tobiszowski

1. Jerzy Buzek (PO)
2. Marek Balt (SLD)
3. Mirosława Nykiel (PO)
4. Jan Olbrycht (PO)
5. Barbara Dolniak (Nowoczesna)

12. Dolnośląskie i opolskie

1. Anna Zalewska
2. Beata Kempa

1. Janina Ochojska
2. Jarosław Duda (PO)
3. Małgorzata Szmajdzińska (SLD)

13. Zachodniopomorskie

1. Joachim Brudziński
2. Czesław Hoc

1. Bogusław Liberadzki (SLD)
2. Bartosz Arłukowicz (PO)

Reklama
Reklama