Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Vote Together! Polacy namawiają: głosujmy na Europę

Kampania „Vote Together” Kampania „Vote Together” mat. pr.
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. O ich wadze przypomina międzynarodowa kampania „Vote Together”, która dotarła też do Polski.

Za akcją stoi Wolfgang Tillmans, jeden z najsłynniejszych fotografów na świecie. Urodził się w Niemczech, ale od prawie trzech dekad jest związany z Wyspami. Sprzeciwiał się brexitowi. W ramach kampanii „remain” stworzył m.in. serię plakatów nawołujących do głosowania przeciw rozwodowi z Unią Europejską.

Tym razem artysta mobilizuje do udziału w eurowyborach. Wszystko pod hasłem: „Vote Together. Vote for Europe” („Głosujmy Razem. Głosujmy dla Europy”). Wybory odbywają się 23–26 maja we wszystkich 28 krajach wspólnoty. Do urn może pójść ponad 420 mln Europejczyków.

Czytaj także: Rosyjska propaganda kształtuje kampanię przed wyborami europejskimi

„Vote Together” dla Europy

Kampania „Vote Together” dotarła do wszystkich krajów UE, w tym do Polski. To ważne, zważywszy że w wyborach w 2014 r. frekwencja w naszym kraju wyniosła zaledwie 23,83 proc. Potrzebny jest impuls.

Celem „Vote Together” jest okazanie międzynarodowej solidarności, zachęcenie ludzi do głosowania w eurowyborach oraz podkreślenie, że potrzeba wspólnej, ponadnarodowej Europy, niebędącej jakimś abstrakcyjnym, odległym tworem politycznym, ale rzeczywistą wspólnotą, która chroni nasze prawa, nie wyklucza i dba o każdego obywatela – opowiadają zaangażowani w kampanię artyści Karolina Gembara i Rafał Milach.

Czytaj także: Eurosceptycy nie podbiją Brukseli po wyborach

Być częścią wspólnoty

W akcję włączyły się znane postaci życia publicznego, m.in. Magdalena Cielecka, Jacek Dehnel czy Mariusz Szczygieł, ale i zwykli obywatele. Ubrani w proeuropejskie koszulki zachęcają do obywatelskiego aktywizmu. Wszystkim przyświeca jedna idea: troska o Unię Europejską i jej dalszą integrację. W obliczu brexitu i innych kryzysów potrzeba jedności i solidarności.

Chciałabym, żeby Polacy przestali zajmować się konfliktami i zaczęli myśleć rozsądnie o przyszłości, zamiast wierzyć w perspektywy nierealne i chwyty stosowane przez polityków różnej maści. Żeby zaczęli głosować, jeśli mogą, i realnie wpływać na to, jak będą żyć w niedalekiej i dalekiej przyszłości – mówi fotografka Zuza Krajewska. – Chcąc być częścią tej kontynentalnej wspólnoty, musimy wziąć odpowiedzialność za ludzi, którzy nas tam reprezentują. Szczególnie w naszych dość niepewnych czasach, kiedy frustracja wygrywa momentami z rozumem.

Czytaj także: O co toczy się ta wyborcza gra

Tylko Europa, nie polexit

1 maja obchodziliśmy 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wizja polexitu nie jest jednak nierealna. – Z trudem sobie wyobrażam decyzję Polski o wyjściu z UE, więc kiedy o tym słyszę, nawet o samych potencjalnych koncepcjach, przecieram oczy ze zdumienia. Dla mnie to szok, że ktoś może w ogóle taki scenariusz rozważać – mówi artysta Karol Radziszewski, który na potrzeby kampanii „Vote Together” sfotografował m.in. Wolfganga Tillmansa. – Obecność w Unii jest dla nas kluczowa: ze względów bezpieczeństwa, gospodarczych, działań na rzecz środowiska. Dla mnie ważna jest też gwarancja obrony praw człowieka, praw mniejszości, które to prawa są niestety często przez rządzących nierespektowane. Populistyczni nacjonaliści startują w wyborach, żeby rozsadzić Unię od środka, dlatego powinniśmy głosować świadomie na kandydatów, którzy tym tendencjom chcą stawiać opór i działać na rzecz wspólnoty – dodaje Radziszewski.

Jaka jest stawka tych wyborów? – Ogromna. W dobie nasilających się nacjonalizmów te wybory mogą zdecydować o przyszłości całej wspólnoty. Dlatego powinniśmy bardzo świadomie oddać swój głos – przekonują Gembara z Milachem.

Rafał TrzaskowskiRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Rafał Trzaskowski
Wolfgang TillmansKarol Radziszewski/mat. pr.Wolfgang Tillmans
Tomek TrzeciakKarol Radziszewski/mat. pr.Tomek Trzeciak
Tomasz Armada i Kacper SzaleckiKarol Radziszewski/mat. pr.Tomasz Armada i Kacper Szalecki
Piotr Tarczyński i Jacek DehnelKarol Radziszewski/mat. pr.Piotr Tarczyński i Jacek Dehnel
Paweł KnutRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Paweł Knut
Paulina PuchalskaKarol Radziszewski/mat. pr.Paulina Puchalska
Patryk ChilewiczKarol Radziszewski/mat. pr.Patryk Chilewicz
Ola RudnickaKarol Radziszewski/mat. pr.Ola Rudnicka
Monika KucelKarol Radziszewski/mat. pr.Monika Kucel
Mariusz SzczygiełKarol Radziszewski/mat. pr.Mariusz Szczygieł
Piotr SkrzeczkowskiRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Piotr Skrzeczkowski
Maja OstaszewskaKarol Radziszewski/mat. pr.Maja Ostaszewska
Magdalena CieleckaKarol Radziszewski/mat. pr.Magdalena Cielecka
Kuba DąbrowskiKarol Radziszewski/mat. pr.Kuba Dąbrowski
Karol RadziszewskiKuba Dąbrowski/mat. pr.Karol Radziszewski
Zespół Kamp!Karol Radziszewski/mat. pr.Zespół Kamp!
Dominika Biernat, Mateusz Szymanówka, Anna NowakKarol Radziszewski/mat. pr.Dominika Biernat, Mateusz Szymanówka, Anna Nowak
Bożena WydrowskaKarol Radziszewski/mat. pr.Bożena Wydrowska
Rafał MilachRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Rafał Milach
Bartek GelnerKarol Radziszewski/mat. pr.Bartek Gelner
Ania KuczyńskaKarol Radziszewski/mat. pr.Ania Kuczyńska

Reklama
Reklama