Kraj

Vote Together! Polacy namawiają: głosujmy na Europę

Kampania „Vote Together” Kampania „Vote Together” mat. pr.
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. O ich wadze przypomina międzynarodowa kampania „Vote Together”, która dotarła też do Polski.

Za akcją stoi Wolfgang Tillmans, jeden z najsłynniejszych fotografów na świecie. Urodził się w Niemczech, ale od prawie trzech dekad jest związany z Wyspami. Sprzeciwiał się brexitowi. W ramach kampanii „remain” stworzył m.in. serię plakatów nawołujących do głosowania przeciw rozwodowi z Unią Europejską.

Tym razem artysta mobilizuje do udziału w eurowyborach. Wszystko pod hasłem: „Vote Together. Vote for Europe” („Głosujmy Razem. Głosujmy dla Europy”). Wybory odbywają się 23–26 maja we wszystkich 28 krajach wspólnoty. Do urn może pójść ponad 420 mln Europejczyków.

Czytaj także: Rosyjska propaganda kształtuje kampanię przed wyborami europejskimi

„Vote Together” dla Europy

Kampania „Vote Together” dotarła do wszystkich krajów UE, w tym do Polski. To ważne, zważywszy że w wyborach w 2014 r. frekwencja w naszym kraju wyniosła zaledwie 23,83 proc. Potrzebny jest impuls.

Celem „Vote Together” jest okazanie międzynarodowej solidarności, zachęcenie ludzi do głosowania w eurowyborach oraz podkreślenie, że potrzeba wspólnej, ponadnarodowej Europy, niebędącej jakimś abstrakcyjnym, odległym tworem politycznym, ale rzeczywistą wspólnotą, która chroni nasze prawa, nie wyklucza i dba o każdego obywatela – opowiadają zaangażowani w kampanię artyści Karolina Gembara i Rafał Milach.

Czytaj także: Eurosceptycy nie podbiją Brukseli po wyborach

Być częścią wspólnoty

W akcję włączyły się znane postaci życia publicznego, m.in. Magdalena Cielecka, Jacek Dehnel czy Mariusz Szczygieł, ale i zwykli obywatele. Ubrani w proeuropejskie koszulki zachęcają do obywatelskiego aktywizmu. Wszystkim przyświeca jedna idea: troska o Unię Europejską i jej dalszą integrację. W obliczu brexitu i innych kryzysów potrzeba jedności i solidarności.

Chciałabym, żeby Polacy przestali zajmować się konfliktami i zaczęli myśleć rozsądnie o przyszłości, zamiast wierzyć w perspektywy nierealne i chwyty stosowane przez polityków różnej maści. Żeby zaczęli głosować, jeśli mogą, i realnie wpływać na to, jak będą żyć w niedalekiej i dalekiej przyszłości – mówi fotografka Zuza Krajewska. – Chcąc być częścią tej kontynentalnej wspólnoty, musimy wziąć odpowiedzialność za ludzi, którzy nas tam reprezentują. Szczególnie w naszych dość niepewnych czasach, kiedy frustracja wygrywa momentami z rozumem.

Czytaj także: O co toczy się ta wyborcza gra

Tylko Europa, nie polexit

1 maja obchodziliśmy 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wizja polexitu nie jest jednak nierealna. – Z trudem sobie wyobrażam decyzję Polski o wyjściu z UE, więc kiedy o tym słyszę, nawet o samych potencjalnych koncepcjach, przecieram oczy ze zdumienia. Dla mnie to szok, że ktoś może w ogóle taki scenariusz rozważać – mówi artysta Karol Radziszewski, który na potrzeby kampanii „Vote Together” sfotografował m.in. Wolfganga Tillmansa. – Obecność w Unii jest dla nas kluczowa: ze względów bezpieczeństwa, gospodarczych, działań na rzecz środowiska. Dla mnie ważna jest też gwarancja obrony praw człowieka, praw mniejszości, które to prawa są niestety często przez rządzących nierespektowane. Populistyczni nacjonaliści startują w wyborach, żeby rozsadzić Unię od środka, dlatego powinniśmy głosować świadomie na kandydatów, którzy tym tendencjom chcą stawiać opór i działać na rzecz wspólnoty – dodaje Radziszewski.

Jaka jest stawka tych wyborów? – Ogromna. W dobie nasilających się nacjonalizmów te wybory mogą zdecydować o przyszłości całej wspólnoty. Dlatego powinniśmy bardzo świadomie oddać swój głos – przekonują Gembara z Milachem.

Rafał TrzaskowskiRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Rafał Trzaskowski
Wolfgang TillmansKarol Radziszewski/mat. pr.Wolfgang Tillmans
Tomek TrzeciakKarol Radziszewski/mat. pr.Tomek Trzeciak
Tomasz Armada i Kacper SzaleckiKarol Radziszewski/mat. pr.Tomasz Armada i Kacper Szalecki
Piotr Tarczyński i Jacek DehnelKarol Radziszewski/mat. pr.Piotr Tarczyński i Jacek Dehnel
Paweł KnutRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Paweł Knut
Paulina PuchalskaKarol Radziszewski/mat. pr.Paulina Puchalska
Patryk ChilewiczKarol Radziszewski/mat. pr.Patryk Chilewicz
Ola RudnickaKarol Radziszewski/mat. pr.Ola Rudnicka
Monika KucelKarol Radziszewski/mat. pr.Monika Kucel
Mariusz SzczygiełKarol Radziszewski/mat. pr.Mariusz Szczygieł
Piotr SkrzeczkowskiRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Piotr Skrzeczkowski
Maja OstaszewskaKarol Radziszewski/mat. pr.Maja Ostaszewska
Magdalena CieleckaKarol Radziszewski/mat. pr.Magdalena Cielecka
Kuba DąbrowskiKarol Radziszewski/mat. pr.Kuba Dąbrowski
Karol RadziszewskiKuba Dąbrowski/mat. pr.Karol Radziszewski
Zespół Kamp!Karol Radziszewski/mat. pr.Zespół Kamp!
Dominika Biernat, Mateusz Szymanówka, Anna NowakKarol Radziszewski/mat. pr.Dominika Biernat, Mateusz Szymanówka, Anna Nowak
Bożena WydrowskaKarol Radziszewski/mat. pr.Bożena Wydrowska
Rafał MilachRafał Milach & Karolina Gembara/mat. pr.Rafał Milach
Bartek GelnerKarol Radziszewski/mat. pr.Bartek Gelner
Ania KuczyńskaKarol Radziszewski/mat. pr.Ania Kuczyńska

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama