Kraj

575 nowych zakażeń. Kandydaci na prezydenta ruszyli w Polskę

Rafał Trzaskowski w Tarnowie Rafał Trzaskowski w Tarnowie Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Podczas gdy PiS próbuje nas dzielić, używając słów, które nigdy nie powinny paść w polskim parlamencie, my chcemy przede wszystkim rozmawiać, odbudowywać wspólnotę – mówił na spotkaniu z mieszkańcami Tarnowa Rafał Trzaskowski.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 7 mln (402 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 26 561 (w tym 1157 zgonów)
  • Dobowy rekord liczby zakażeń w Polsce padł 7 czerwca: 576
  • PKW zarejestrowała 22 komitety wyborcze
  • Rząd przedłużył zakaz lotów międzynarodowych
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Niedziela: 575 nowych zakażeń, cztery ofiary śmiertelne

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 575 nowych zakażeń koronawirusem – o jedno mniej niż wczoraj, kiedy odnotowano rekordową liczbę zakażeń. Ogłoszone dzisiaj przypadki pochodzą z województw: śląskiego (217 z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka oraz 108 osób, członków rodzin górniczych), łódzkiego (119), mazowieckiego (36), podlaskiego (21), opolskiego (osiem), wielkopolskiego (14), małopolskiego (32), dolnośląskiego (8), lubelskiego (6), podkarpackiego (2), lubuskiego (2), pomorskiego (1), zachodniopomorskiego (1).

W kopalni Zofiówka, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), łącznie jest 1135 zakażonych, a w całej jastrzębskiej spółce 2757. Największe w JSW ognisko koronawirusa znajduje się obecnie w kopalni Pniówek w Pawłowicach, gdzie od początku epidemii do niedzieli stwierdzono 1587 infekcji. Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 4,9 tys. górników z trzech spółek węglowych, a śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

W Cieszynie, Raciborzu, Tychach i starachowicach zmarły w niedzielę cztery kolejne ofiary Covid-19: dwaj mężczyźni, 59-letni i 75-letni oraz 75-latka i 91-latka. Większość z nich miała choroby współistniejące.

W kierunku koronawirusa przebadano już 1 mln 56 tys. próbek. Ostatniej doby wykonano ponad 18,1 tys. testów diagnostycznych.

Nowe ognisko wirusa

W województwie łódzkim potwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 26 pracowników fabryki mrożonek i lodów w Działoszynie. W sumie na Covid-19 zachorowały 82 osoby z tego zakładu. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przyznał, że najbardziej prawdopodobne jest, że wirus dotarł z powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego. W zamieszkanym przez 7 tys. osób Działoszynie zamknięto obiekty użyteczności publicznej – szkoły, biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki i dom kultury.

Kandydaci na prezydenta ruszyli w Polskę

Rafał Trzaskowski spędził niedzielne popołudnie w Busku-Zdroju, Tarnowie i w Kielcach. – Podczas gdy PiS próbuje nas dzielić, używając słów, które nigdy nie powinny paść w polskim parlamencie, my chcemy przede wszystkim rozmawiać, odbudowywać wspólnotę – mówił na spotkaniu z mieszkańcami Tarnowa. W sobotę spotkał się z rzeszą krakowian. – Dzisiaj jest ta okazja, żeby się do siebie uśmiechnąć. Łączy nas marzenie innej Polski, takiej, z której wszyscy możemy być dumni, w której jest spokój, w której nie ma krzyku, agresji, nie ma bez przerwy manipulacji – przekonywał Trzaskowski. W Kielcach zaś mówił: – Rzadko ostatnio dziękuję rządowi, ale za jedno PiS-owi chciałbym podziękować. Za te wszystkie triki, nierówne szanse w wyborach. Dzięki tego typu posunięciom mobilizujecie nas wszystkich. Im więcej ataków, tym będziemy silniejsi. Mamy dość dzielenia nas, że są równi i równiejsi, swoi i nie swoi.

Pod kandydaturą obecnego prezydenta Warszawy zebrano już 200 tys. zweryfikowanych podpisów – poinformował sztab Trzaskowskiego. Do rejestracji kandydata wystarczy 100 tys. podpisów.

W Wilczkowicach Górnych przebywał w niedzielę Andrzej Duda. Podczas spotkania z mieszkańcami mówił o budowie nowego mostu w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów. Dzień wcześniej, w Stalowej Woli, Duda obiecał 500 zł na wakacje dla każdego dziecka. – Te pieniądze będą tak emitowane jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane – mówił Duda. I przekonywał, że choć szczegóły programu przedstawi w najbliższych dniach, „rozwiązanie jest już praktycznie gotowe”.

Po inauguracji swojej kampanii Szymon Hołownia pojechał w niedzielę do Lublina. – Chcę Polski samorządnej, demokratycznej, sprawiedliwej i zielonej, takiej która wreszcie zacznie myśleć do przodu, a nie do tyłu, która zaproponuje jakiś pomysł na XXI w., na pokolenie, które teraz wchodzi w życie – powiedział w czasie konferencji prasowej. Hołownia ogłosił, że od sobotniego popołudnia w ramach publicznej zbiórki na kampanię zebrano pół miliona złotych. To jego zdaniem wyraz nadziei ludzi na wybranie bezpartyjnego prezydenta.

Władysław Kosiniak-Kamysz w Mielcu podkreślał, że „Platforma ma jeden program: wykończyć PiS. PiS też ma jeden program: wykończyć Platformę. Oba obozy wzajemnie się nienawidzą, ale żyć bez siebie nie mogą. One nie zagwarantują zakończenia wojny polsko-polskiej”. Szef PSL przekonywał, że „tylko od nas samych zależy, jaka będzie nasza Ojczyzna. Czy chcemy Polski podzielonej w bratobójczej wojnie, czy Polski solidarnej we współpracy i porozumieniu. Taki wybór czeka nas 28 czerwca”.

grafika


W poniedziałek startują matury

8 czerwca rozpoczną się przesunięte z powodu pandemii egzaminy maturalne. W poniedziałek o godzinie 9 ponad 278 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, również na poziomie podstawowym.

W tym roku maturzyści nie będą musieli zdawać egzaminów ustnych z języków. Przeprowadzone zostaną one tylko dla tych osób, które muszą przedstawić wynik z egzaminu w części ustnej w rekrutacji na uczelnię zagraniczną. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w całym kraju odbędzie się tylko 327 takich egzaminów.

Matury odbędą się według nowego reżimu sanitarnego. Uczniowie wejdą na sale i z nich wyjdą w maseczkach, ale sam egzamin będą mogli pisać bez nich. Przed wejściem do szkół i w salach egzaminacyjnych będą dostępne środki do dezynfekcji rąk.

Wraz z tegorocznymi absolwentami do egzaminu ma przystąpić łącznie ponad 304 tys. osób. Egzaminy maturalne zakończą się 29 czerwca.

Czytaj także: Nerwowy koniec roku szkolnego. Co będzie z ocenami?

Padł dobowy rekord zakażeń w Polsce

W sobotę resort zdrowia w dwóch komunikatach poinformował o rekordowej liczbie 576 nowych zakażeń koronawirusem oraz o 16 zgonach związanych z Covid-19. 346 nowych zakażeń pochodziło z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku. W całym województwie śląskim odnotowano tylko pięć zakażeń spoza Zofiówki.

Podobnie wysoką liczbę zakażeń jak wczoraj odnotowano w Polsce 12 maja – w ciągu doby przybyło wtedy 595 zakażonych osób. Kolejnego dnia odjęto jednak od tej liczby osoby nieprawidłowo zakwalifikowane jako zakażone, dlatego ostatecznie 12 maja zdiagnozowano 556 zakażeń.

Ponownie otwarto kluby fitness, siłownie, baseny i sale zabaw

Po ponad ośmiu tygodniach zamknięcia z powodu pandemii SARS-CoV-2 w sobotę otworzyły się m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw dla dzieci i siłownie. Będą działać w nowym reżimie sanitarnym, w którym m.in. na jedną ćwiczącą osobę musi przypadać 10 m kw. przestrzeni, właściciele klubów muszą też zapewnić 1,5-metrowe odległości między sprzętami do ćwiczeń i dwumetrowe odległości między ćwiczącymi. Sprzęty do ćwiczeń i zabaw muszą być dezynfekowane po każdym użyciu, a pomieszczenia regularnie wietrzone. W każdej sali muszą też widnieć informacje o maksymalnej liczbie osób, które mogą z niej korzystać.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4Dominik Gajda/Agencja GazetaSamodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4

Świat walczy z wirusem, prawie 7 mln zakażeń

Pod względem liczby zakażeń na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone (1,9 mln), później Brazylia (676 tys.), Rosja (458 tys.), Hiszpania (288 tys.), Wielka Brytania (284 tys.).

Stany Zjednoczone odnotowały w ostatniej dobie 22,8 tys. nowych zakażeń, 706 osób zmarło. Natomiast prezydent Donald Trump dwa dni temu zapowiedział, że kraj „w znacznym stopniu przezwyciężył” kryzys i ponownie wezwał gubernatorów do złagodzenia ograniczeń związanych z walką z epidemią w swoich stanach. W szczytowym momencie kryzysu, w połowie kwietnia, USA odnotowywały blisko 3 tys. zgonów na dobę.

Najwięcej nowych przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowały Indie – ponad 10 tys. W sumie zakażonych jest w tym kraju 257 tys. osób. Z powodu Covid-19 zmarło w sumie 7,2 tys. osób. Tymczasem w poniedziałek 8 czerwca po 10 tygodniach zostaną otwarte centra handlowe, hotele i miejsca kultu religijnego.

Gwałtownie wzrasta liczba nowych zakażeń oraz ofiar śmiertelnych wirusa w Brazylii – w ciągu ostatniej doby stwierdzono 27,5 tys. nowych infekcji, zmarło 910 osób.

W Czechach z powodu koronawirusa zmarło 327 osób, zakażonych jest obecnie 9546 osób. Czeski rząd oświadczył, że od 15 czerwca wprowadza system dzielący kraje na bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne, ale docelowo zmierza do zezwolenia na swobodne podróżowanie do większości krajów Unii Europejskiej.

W Szwecji w sobotę, w dniu święta narodowego, wielu Szwedów wywiesiło flagi do połowy masztu – gest miał uczcić ofiary Covid-19. W Szwecji od początku pandemii zachorowało 43,8 tys. osób, zmarło 4,6 tysięcy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Ludwika i Henryk Wujcowie – człowieka porządnego portret podwójny

Próbując zdefiniować dobro, ludzie powinni przede wszystkim ustalić, czego nie wolno, choć niby nie powinno się zaczynać od zakazów.

Katarzyna Czarnecka
27.08.2019
Reklama