Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

O „operacji Odra” – ścieku propagandy, w którym pisowska władza ukazała swoje chwyty i metody wpływu. O najnowszym faworycie prezesa Kaczyńskiego. O tym, czy sankcje nałożone na Rosję działają, a społeczeństwa Zachodu je wytrzymają. Do tego portret polskich sołtysek i reportaż o dawcach nasienia. To tylko wybrane tematy z najnowszego numeru „Polityki”. Zapraszam do lektury!
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” obszernie opisujemy „Operację Odra”, która ma swój wymiar ekologiczny, ekonomiczny, ale też czysto polityczny i propagandowy. W katastrofie rzeki przejrzała się jak w lustrze cała władza PiS, ukazując chyba wszystkie swoje chwyty, metody wpływu, a więc przemilczanie problemu, uciekanie, rozmywanie, dezawuowanie, przerzucanie odpowiedzialności itp. To była wręcz lekcja poglądowa na temat: jak rządząca prawica rozumie państwo i system rządzenia.

Dlatego poświęciliśmy problemowi Odry okładkę oraz trzy teksty: Przypisy Jerzego Baczyńskiego, relację z wydarzeń autorstwa Katarzyny Kaczorowskiej oraz polityczną analizę Rafała Kalukina. Zachęcam do zapoznania się z tymi artykułami – pozwalają dostrzec całą złożoność sprawy i sposób, w jaki była i jest rozgrywana.

Ponadto w najnowszej „Polityce”

• Kim jest Michał Moskal, najnowszy faworyt prezesa Kaczyńskiego i jego prawa ręka na Nowogrodzkiej – pisze Anna Dąbrowska.

• Jak PiS wypycha Polskę z Unii Europejskiej i zrzuca za to winę na opozycję – sytuację przedstawia Cezary Michalski.

Czy sankcje nałożone na Rosję działają, co można powiedzieć po pół roku od ich zastosowania, jak znoszą utrudnienia z nimi związane społeczeństwa Zachodu, czy wytrzymają – o tym w rozmowie Jacka Żakowskiego z Justyną Gudzowską, ekspertką od sankcji i metod zwalczania nielegalnych przepływów finansowych.

• O tym, kim są dawcy nasienia, jak funkcjonuje „rynek spermy”, kto z niego korzysta – w reportażu Agaty Szczerbiak.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

Przemyśl szykuje rekonstrukcję wizyty cara – o tym kontrowersyjnym pomyśle miejscowych władz pisze Jagienka Wilczak.

• O tym, jak bardzo feminizuje się w Polsce funkcja sołtysa, a właściwie sołtyski – pisze Zbigniew Borek.

• Dlaczego nasze porty są niewydolne i kto za to odpowiada – o tym w tekście Ryszardy Sochy.

• Kim jest człowiek, który ściga Donalda Trumpa – pisze Mariusz Zawadzki.

Implanty i stymulatory, czy tak będziemy leczyć ból? – na to pytanie odpowiada Paweł Walewski.

Tolkien vs. Martin, kto lepszy? – serialowy pojedynek gigantów fantasy opisuje Marcin Zwierzchowski.

I jeszcze: • czy opłaca się inwestować w apartamentowce i kondohotele; • czy ukraińskie elektrownie jądrowe stanowią zagrożenie w warunkach wojny; • jak w przeszłości wyglądało szpiegostwo gospodarcze; • życie Salmana Rushdiego po „Szatańskich wersetach”; • koncertowe lato na bogato – podsumowanie intensywnego sezonu, pierwszego po pandemii.

Zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama