Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

O „operacji Odra” – ścieku propagandy, w którym pisowska władza ukazała swoje chwyty i metody wpływu. O najnowszym faworycie prezesa Kaczyńskiego. O tym, czy sankcje nałożone na Rosję działają, a społeczeństwa Zachodu je wytrzymają. Do tego portret polskich sołtysek i reportaż o dawcach nasienia. To tylko wybrane tematy z najnowszego numeru „Polityki”. Zapraszam do lektury!
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” obszernie opisujemy „Operację Odra”, która ma swój wymiar ekologiczny, ekonomiczny, ale też czysto polityczny i propagandowy. W katastrofie rzeki przejrzała się jak w lustrze cała władza PiS, ukazując chyba wszystkie swoje chwyty, metody wpływu, a więc przemilczanie problemu, uciekanie, rozmywanie, dezawuowanie, przerzucanie odpowiedzialności itp. To była wręcz lekcja poglądowa na temat: jak rządząca prawica rozumie państwo i system rządzenia.

Dlatego poświęciliśmy problemowi Odry okładkę oraz trzy teksty: Przypisy Jerzego Baczyńskiego, relację z wydarzeń autorstwa Katarzyny Kaczorowskiej oraz polityczną analizę Rafała Kalukina. Zachęcam do zapoznania się z tymi artykułami – pozwalają dostrzec całą złożoność sprawy i sposób, w jaki była i jest rozgrywana.

Ponadto w najnowszej „Polityce”

• Kim jest Michał Moskal, najnowszy faworyt prezesa Kaczyńskiego i jego prawa ręka na Nowogrodzkiej – pisze Anna Dąbrowska.

• Jak PiS wypycha Polskę z Unii Europejskiej i zrzuca za to winę na opozycję – sytuację przedstawia Cezary Michalski.

Czy sankcje nałożone na Rosję działają, co można powiedzieć po pół roku od ich zastosowania, jak znoszą utrudnienia z nimi związane społeczeństwa Zachodu, czy wytrzymają – o tym w rozmowie Jacka Żakowskiego z Justyną Gudzowską, ekspertką od sankcji i metod zwalczania nielegalnych przepływów finansowych.

• O tym, kim są dawcy nasienia, jak funkcjonuje „rynek spermy”, kto z niego korzysta – w reportażu Agaty Szczerbiak.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

Przemyśl szykuje rekonstrukcję wizyty cara – o tym kontrowersyjnym pomyśle miejscowych władz pisze Jagienka Wilczak.

• O tym, jak bardzo feminizuje się w Polsce funkcja sołtysa, a właściwie sołtyski – pisze Zbigniew Borek.

• Dlaczego nasze porty są niewydolne i kto za to odpowiada – o tym w tekście Ryszardy Sochy.

• Kim jest człowiek, który ściga Donalda Trumpa – pisze Mariusz Zawadzki.

Implanty i stymulatory, czy tak będziemy leczyć ból? – na to pytanie odpowiada Paweł Walewski.

Tolkien vs. Martin, kto lepszy? – serialowy pojedynek gigantów fantasy opisuje Marcin Zwierzchowski.

I jeszcze: • czy opłaca się inwestować w apartamentowce i kondohotele; • czy ukraińskie elektrownie jądrowe stanowią zagrożenie w warunkach wojny; • jak w przeszłości wyglądało szpiegostwo gospodarcze; • życie Salmana Rushdiego po „Szatańskich wersetach”; • koncertowe lato na bogato – podsumowanie intensywnego sezonu, pierwszego po pandemii.

Zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama