Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Kraj

Magyar w Polsce, groteska na maturze, owacje dla Almodóvara. 5 ważnych tematów na dziś

Péter Magyar w Gdańsku, 20 maja 2026 r. Péter Magyar w Gdańsku, 20 maja 2026 r. Gdańsk.pl / •
Premier Węgier odwiedził Polskę; groteska na maturze; co z wojskami USA w Polsce; NFZ dla zwierząt?; nowy Almodóvar pulsuje emocjami – relacja z Cannes.

1. Magyar zjeździł Polskę

Wizyta węgierskiego premiera Pétera Magyara w Polsce, dwudniowa i pierwsza po jego zwycięstwie 12 kwietnia, była potrzebna i jemu, i Donaldowi Tuskowi. Obietnice odnowy relacji polsko-węgierskich należy mimo wszystko oceniać ostrożnie. Nie można nad Wisłą zapominać, że Magyar pod wieloma względami jest podobny do Orbána. Wystarczy wsłuchać się w to, co sądzi na temat praworządności – nieraz mówił, że to idea „inna w każdym kraju i wrażliwa na konteksty”. Polski MSZ zalecał nieoficjalnie posłom koalicji rządzącej, by cieszyli się z wygranej Magyara, ale w sposób umiarkowany, bo niektóre deklaracje mogą się brzydko zestarzeć.

„Wydaje się, że istnieje między rządami obu krajów zaufanie, ale dość ograniczone. Co mimo wszystko, biorąc pod uwagę optykę ostatnich 16 lat, należy uznać za krok naprzód” – komentuje Mateusz Mazzini.

2. Groteska na maturze

Chęć zdawania rozszerzonego egzaminu z języka polskiego zadeklarowało ponad 19 proc. maturzystów, znacznie więcej niż było uczniów w klasach humanistycznych. „Jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna musi nie mieć pojęcia, że egzamin rozszerzony z polskiego wybierają nie tylko przeintelektualizowani okularnicy, którzy potrafią wypowiedzieć półgodzinny monolog bez użycia choćby jednego czasownika, ale chcą go zdać również ambitni uczniowie ze wszystkich typów szkół maturalnych i klas o najróżniejszych profilach” – zauważa Dariusz Chętkowski.

Tematy co roku są tak formułowane, że rozumieją je wyłącznie hiperhumaniści i megaintelektualiści, natomiast reszta młodzieży musi się tęgo nagłowić, aby pojąć, co znaczy ten bezczasownikowy bełkot – pisze Dariusz Chętkowski.

3. Co z wojskami USA w Polsce?

Amerykańskich „butów na ziemi”, jak zwie się czasem żołnierzy rozmieszczonych na świecie, będzie w Polsce mniej – tymczasowo lub na trwałe. To wynik niespodziewanej dla Warszawy decyzji Pentagonu o wstrzymaniu rotacji amerykańskiej brygady pancernej, jednej z dwóch zmieniających się co jakiś czas na polskiej ziemi. Polskiego rządu nikt o tym nie uprzedził – politycy dowiedzieli się o fakcie z prasy, i to amerykańskiej, równo tydzień temu. Nowa brygada miała przyjechać do Żagania w miejsce tej, która skończyła dyżur. W kwietniu, bez zakłóceń, inna została rozmieszczona w Drawsku Pomorskim.

„Decyzję o wstrzymaniu rotacji wojsk USA w Polsce podjęto niedawno na podstawie prezydenckiej dyrektywy o zmniejszeniu sił w Europie. Amerykanie prześcigają się w komplementach dla Polski i deklarują, że rotacja jest jedynie „opóźniona”, ale wciąż nie wiadomo, co to dokładnie oznacza” – analizuje Marek Świerczyński.

4. NFZ dla zwierząt?

O tym, że leczenie zwierząt domowych jest coraz droższe, wiedzą wszyscy opiekunowie, a w Polsce to już blisko dwie trzecie społeczeństwa, jak wynika z tegorocznego badania Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat. Sejm właśnie uchwalił ustawę o obowiązkowym czipowaniu psów i kotów oraz ich rejestrowaniu.

Ale dlaczego ceny usług weterynaryjnych tak rosną? Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Marek Mastalerek wskazuje kilka powodów: wzrost kosztów pracy, sprzętu i cen leków oraz presja sieciowych klinik. I prognozuje: ten wzrost się nie zatrzyma. Czas na NFZ dla zwierząt? – pyta Agnieszka Sowa.

5. Nowy Almodóvar pulsuje emocjami. Relacja z Cannes

Owacja na stojąco po canneńskim pokazie „Gorzkich świąt” Pedra Almodóvara trwała dłużej niż po „Ojczyźnie” Pawła Pawlikowskiego, niemniej w kuluarach Pałacu Festiwalowego dało się wyczuć wyraźne napięcie. Część międzynarodowej krytyki (na czele z tradycyjnie sceptycznym brytyjskim „Guardianem”) uznała konstrukcję filmu za zbyt pogmatwaną i mało twórczą. Z kolei prasa hiszpańska i frankofońska pisze o „brutalnej uczciwości” i do bólu szczerym portrecie twórcy, który nigdy dotąd nie był wobec siebie tak okrutny.

Najnowszy film Almodóvara to bezkompromisowe arcydzieło, chociaż są i tacy, którzy zarzucają reżyserowi, że zapętlił się we własnej biografii i po raz kolejny nakręcił tę samą opowieść. Był i obejrzał Janusz Wróblewski.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Gen. Dan Caine ma najtrudniejsze zadanie na świecie. Kim jest naczelny doradca wojskowy Trumpa?

Generał Dan Caine musi przekładać strumień świadomości prezydenta USA na precyzyjne działania zbrojne.

Marek Świerczyński
15.05.2026
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną