Kultura

Problemy króla

Pele. Autobiografia, przeł. Radosław Januszewski, t. III, POLITYKA Spółdzielnia Pracy, s. 272

Pele zaprasza w podróż po swoim życiu. Od biednego dzieciństwa w prowincjonalnym Bauru, marzeniach o futbolowej karierze, ku rozpaczy pragmatycznej matki Celeste i cichej aprobacie ojca Dondinho. Od uganiania się po ulicach za zrobionym z gałganów obiektem piłkopodobnym i przewodzeniu drużynie Bosonogich, do namaszczenia na króla futbolu, trzech tytułów mistrza świata, statusu dobra narodowego niepodlegającego eksportowi, nadanego uchwałą brazylijskiego kongresu, życia w blasku fleszy oraz przegranych wojen prowadzonych na posadzie ministra sportu.

Bycie królem nie daje gwarancji bezproblemowego życia. Pele jest chwilami w swej autobiografii zaskakująco szczery. Jak wówczas, gdy wspomina o stawaniu się mężczyzną, o rozwodach, kochankach i nieślubnych dzieciach; o cenie, jaką w biznesie płacił za naiwność oraz nadmierne zaufanie, którym obdarzał swoich wspólników, czy – wreszcie – o rozpaczy z powodu konfliktów z prawem, w jakie notorycznie popadał jego syn Edinho.

Ta książka to także wyprawa do świata, którego już nie ma. Świata konserwatywnych zasad, w którym tytuł króla futbolu nie zwalniał od wojskowej służby. Świata, w którym znaczenie miał kolor skóry, a przepustką do równego traktowania stawała się dopiero sława. Świata romantycznego futbolu, gdzie kontuzja odniesiona w trakcie gry nie budzi w przeciwniku żądzy krwi, ale miłosierdzie, a sędzia zaczarowany przez Pelego uznaje gola, mimo że piłka nie wpadła do siatki.

Polityka 02.2011 (2841) z dnia 11.01.2012; Afisz. Premiery; s. 72
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Życie seksualne polskich księży. Michałowe z plebanii odchodzą, wchodzą tinderowe

Młodzi księża są bardziej aspołeczni, stałe związki to dla nich wyjście ze strefy komfortu. Szukają relacji na portalach społecznościowych. Przelotnych, bez zobowiązań – mówi Artur Nowak, autor reportaży „Plebania” i „Zakrystia”.

Joanna Podgórska
16.03.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną