Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Tutaka. To nie jest zwykły festiwal

Tutaka. Festiwal Przebudzonych Tutaka. Festiwal Przebudzonych mat. pr.
To, co wydarzy się w najbliższy weekend w Gródku, to raczej kulturalne spotkanie Polaków i Białorusinów w czasach cenzury, niepewności i politycznego napięcia.

Dla Białorusinów i mniejszości białoruskiej na Podlasiu organizowany tam od początku lat 90. Festiwal Basowiszcza był wydarzeniem przełomowym. Jego znaczenie dla prezentacji lokalnej sceny muzycznej można porównać z wagą Jarocina w latach 80. Choć inny był kontekst – wielu z wykonawców białoruskich, którzy prezentowali się na tej imprezie, nie miało szans występować we własnym kraju. Grali tu zresztą wykonawcy z obu stron granicy: Troitsa, Krama, Mroja, N.R.M., Kult czy Armia. I kiedy historia Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza po 30 latach dobiegła końca, powstał Festiwal Przebudzonych „Tutaka”, który nawiązuje do dziedzictwa tamtej imprezy.

Tegoroczna edycja odbędzie się w Gródku 6 i 7 sierpnia, niemal w rocznicę zeszłorocznych sfałszowanych wyborów na Białorusi, którym towarzyszyły społeczne protesty. Kontekst jest więc szczególny, a festiwalowi patronuje honorowo Swiatłana Cichanouska, opozycyjna kandydatka, prawdopodobna zwyciężczyni głosowania. Wydarzenie objął też patronatem prezydent Andrzej Duda, a wsparło – tradycyjnie już zresztą – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jeśli ktoś się spodziewa gniewnego punka, może się zdziwić. Jak najdalsza od tej estetyki jest Margarita Lewczuk, znana śpiewaczka operowa z okolic Brześcia. Nieźle znamy też w Polsce poetycko-muzyczne Isna Trio. Alina Pash to z kolei jedna z najpopularniejszych ukraińskich raperek, wplatająca w swoją muzykę motywy ludowe. A Ilo&Friends to białoruskojęzyczna grupa działająca na Podlasiu. Gwiazdami festiwalowej sceny będą z pewnością członkowie Navi Band – zespołu stworzonego wokół duetu Arcioma Łukanienki i Ksienii Żuk, który najpierw przyniósł Białorusi rozgłos na Konkursie Piosenki Eurowizji 2017, a później tę popularność wykorzystał, by wspierać protesty po sfałszowanych wyborach 2020 r., nagrywając piosenki „Inszymi” i „Diewoczka w biełom”. Program festiwalu wykracza jednak daleko poza muzykę, tak jak tradycyjnie bywało przy okazji Basowiszczów.

Tutaka. Festiwal Przebudzonych, 6–7 sierpnia Gródek

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną