Film

Sama jak palec

Recenzja filmu: "Wspaniała i kochana przez wszystkich", reż. Hannes Holm

Martina Haag (pośrodku) jako aktorka, która gra sama przed sobą Martina Haag (pośrodku) jako aktorka, która gra sama przed sobą Spectator / materiały prasowe
Szwedzka odmiana Bridget Jones.

Roztrzepana, samotna bohaterka o charakterystycznym imieniu Bella (Martina Haag) zdecydowanie przekroczyła już smugę wieku średniego, ma dobrze zaokrągloną twarz, gorzki smutek w oczach. Woli jednak myśleć o sobie inaczej: że jej figura i wdzięk nie ustępują seksapilowi nastolatki; że leżąca w gruzach kariera aktorska to całkiem niezły wstęp do obiecanej, bajecznej sławy; że zagracony pokoik, w którym objada się ciastkami, przypomina wymarzony, luksusowy apartament; że przyciągnie jak magnes spotkanego na przyjęciu sporo młodszego żigolaka (Nikolaj Coster Waldau).

Romantyczna komedia „Wspaniała i kochana przez wszystkich” Hannesa Holma ma duży potencjał komediowy, który jednak nie do końca został wykorzystany. Mimo uroczej nieporadności, przepastnych pokładów optymizmu, zawyżonej samooceny podstarzała Bella nie budzi jakoś sympatii, a jej desperackie zachowanie wydaje się przesadnie infantylne. Najciekawsza w tym wszystkim jest jej gra przed samą sobą. Wieczne udawanie młodszej, zdolniejszej, mądrzejszej, atrakcyjniejszej, szczęśliwszej. Kryje się za tym autentyczna rozpacz, zagłuszane wszelkimi sposobami zwątpienie, szkoda tylko, że zostało to pokazane bez finezji, w dość sztampowy sposób. Film Holma naiwny jednak nie jest, obowiązkowemu happy endowi daleko do beztroski hollywoodzkich romansów. Bawić się na nim będą najlepiej osoby mocno doświadczone w poszukiwaniu swojej drugiej połówki. Tylko kto się do życiowych porażek chętnie przyznaje?

Wspaniała i kochana przez wszystkich, reż. Hannes Holm, prod. Szwecja, 106 min

Polityka 21.2011 (2808) z dnia 17.05.2011; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Sama jak palec"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną