Film

Nie odpuściła

Recenzja serialu: „Dirty John: Betty Broderick”, reż. Alexandra Cunningham

„Dirty John: Betty Broderick”, reż. Alexandra Cunningham „Dirty John: Betty Broderick”, reż. Alexandra Cunningham Netflix
Historia kobiet w Ameryce, przyuczanych do posłuszeństwa i wspierania mężów.

Drugi sezon serialowej antologii opartej na popularnym w USA podkaście z gatunku true crime – nowego spojrzenia na zbrodnie sprzed lat. Bohaterką ubiegłorocznej odsłony była niejaka Debra Newell (Connie Britton), dekoratorka i właścicielka świetnie prosperującej firmy, którą poszukiwanie miłości rzuciło w ramiona oszusta i manipulatora Johna Meehana (Eric Bana). Tegoroczna przybliża historię Betty Broderick (Amanda Peet), kobiety, która z poświęceniem wcielała się w role przykładnej żony i matki czwórki dzieci, ale kolejnej, jaką przygotowało dla niej społeczeństwo – porzuconej przez męża dla młodszej kochanki rozwódki – odegrać się nie zgodziła.

Miniserial jest aktorskim koncertem Peet, drugie skrzypce gra w nim Christian Slater jako Dan Broderick – skupiony na sobie mąż Betty. Akcja zasadniczo dzieje się w Kalifornii w końcówce lat 80. XX w., ale liczne skoki w czasie pozwalają przyjrzeć się znajomości i małżeństwu Brodericków na przestrzeni ponad dwóch dekad czy dorastaniu Betty w latach 50. Dzięki tym zabiegom historia zdradzonej i zdesperowanej kobiety zyskuje szerszy kontekst – jest historią kobiet w Ameryce, przyuczanych do posłuszeństwa i wspierania mężów, do rezygnacji z siebie, a kiedy się zużyją – wymienianych na nowszy model, co też mają przyjąć „z klasą”. Serial działania Betty przedstawia jako bunt wobec niesprawiedliwie urządzonego świata, nie wybielając przy tym głównej bohaterki i pokazując koszty jej walki, które poniosła i ona sama, i jej dzieci.

Dirty John: Betty Broderick, autorstwa Alexandry Cunningham, Netflix, 8 odc.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie odpuściła"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Trujące odpady po zakładach

Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.

Ryszarda Socha
28.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną